مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت دندان

معمولا بیماران از لحظات پس از کاشت ایمپلنت دندان نگرانی زیادی دارند و می ترسند که قرار است چه لحظاتی در انتظار آنها باشد. برخی از آنها ترس از درد و برخی نیز ترس از خونریزی را بهانه می کنند. اما اگر دوست دارید بدانید که دقیقا در لحظات پس از کاشت ایمپلنت دندان چه اتفاقاتی برای شما رخ می دهد در این مطلب با ما همراه باشید.

 دو ساعت پس از کاشت ایمپلنت دندان

در دو ساعت اولیه پس از کاشت ایمپلنت دندان شما می توانید از نوشیدنی های ملایم و نسبتاً خنک استفاده کنید که از آسیب به گاز قرار داده شده بر روی محل جراحی مطمئن باشید. در واقع این پانسمان برای یک ساعت اول هیچ تغییری نباید داشته باشند، مگر اینکه خونریزی شدید باشد و مجبور به برداشتن آنها باشید. بعد از یک ساعت می توانید این گازها را از دهان خارج کنید، اگر احساس کردید که خونریزی باقی مانده است، می توانید یک گاز جدید را جایگزین کنید و برای ۳۰ دقیقه در محل جراحی قرار دهید. این روند را هر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ادامه دهید و سعی کنید از آب جوشیده و خنک شده برای مرطوب کردن گاز کمک بگیرید.

 مراقبت در روز بعد از جراحی ایمپلنت

 در روز اول پس از کاشت ایمپلنت دندان شما به هیچ وجه نباید منطقه جراحی را تحریک کنید. اگر می خواهید دندان ها یا دهان خود را بشویید، شدت شستشو باید بسیار آرام باشد و هیچ جسم خارجی به آن نزدیک نکنید. کشیدن سیگار و استعمال دخانیات باعث افزایش ناراحتی و همچنین افزایش احتمال عفونت در محل می‌شود. بنابراین تا اتمام مرحله بهبودی به شدت از سیگار کشیدن اجتناب کنید.

بهداشت دهان

 شما در هر شرایطی مهم است که دهان خود را تمیز نگه دارید. دندان های خود را در شب عمل جراحی بشورید، اما محل های جراحی را به آرامی بشویید. اگر شدت خونریزی از محل کاشت ایمپلنت کم باشد، بعد از گذشت ۲۴ ساعت پس از کاشت ایمپلنت دندان می توانید از آب نمک برای شستن آن استفاده کنید. می توانید دو یا سه بار آب نمک را در دهان خود بچرخانید. این کار به طور ویژه بعد از هربار غذا خوردن باید انجام شود.

فعالیت پس از عمل

 توصیه ما این است که یک روز پس از کاشت ایمپلنت دندان به استراحت در رختخواب بپردازید. خم شدن، بلند کردن وزنه سنگین یا فعالیت شدید باعث افزایش خونریزی، تورم و درد میشود. شما باید در یک محل آرام استراحت کنید و از وارد آوردن فشار ناگهانی بپرهیزید. اگر نیاز دارید که به طور منظم ورزش کنید و نگران کالری بدن خود هستید، می توانید مایعات بیشتری مصرف کنید تا کالری‌های شما بسوزند. به هر اندازه که ورزش برای شما اهمیت داشته باشد، انجام فعالیت بدنی پس از کاشت ایمپلنت دندان باعث خونریزی و تورم می شود و توصیه ما این است که ۳ تا ۴ روز پس از جراحی ورزش نکنید.

تولید بزاق همراه با خون

 خونریزی پس از جراحی ایمپلنت دندان اتفاق می افتد و غالباً به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت ادامه دارد. همراه با این خونریزی مقداری بزاق هم تولید می‌شود که طبیعتاً برای شما ناراحت کننده است. اگر از این موضوع ناراحت هستید می توانید یک یا چند گاز استریل را در منطقه جراحی قرار دهید و محکم فشار دهید تا از خونریزی جلوگیری کند. اگر هنوز هم تولید بزاق همراه با خون ادامه داشت، می توانید هر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پس از کاشت ایمپلنت دندان این عمل را تکرار کنید.

خونریزی مداوم

 شدت خونریزی پس از کاشت ایمپلنت دندان هرگز نباید شدید باشد. اگر چنین وضعیتی برای شما رخ داد، بهتر است که از گاز استریل به طور مرتب استفاده کنید تا محل خونریزی بهتر شود. از طرف دیگر فعالیت بدنی خود را کم کنید و بیشتر در رختخواب بمانید. حتی یک ساعت بعد از جراحی هم میتوانید از یک یا چند کیسه چای مرطوب به مدت ۳۰ دقیقه استفاده کنید که اسید موجود در برگ چای به لخته شدن خون کمک می‌کند. اگر شدت خونریزی زیاد و غیرعادی بود با جراح خود تماس بگیرید

تورم در محل جراحی

 تورم یک رخداد طبیعی پس از جراحی است و حداکثر ۲ تا ۳ روز پس از جراحی از بین میرود. شما برای کنترل این پدیده می توانید از یک بسته سرد، کیسه یخ یا کمپرس آب سرد استفاده کنید یا حتی چند یخ را در لای یک حوله بگذارید و در مجاورت محل جراحی خود قرار دهید. معمولاً این روش تا ۲۴ ساعت پس از کاشت ایمپلنت دندان و به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه می تواند تورم و درد شما را کنترل کند. اگر هم متخصص کاشت ایمپلنت برای شما داروی خاصی تجویز کرده، حتما آن ها را با توجه به دستورالعمل پزشک استفاده کنید.

پس از کاشت ایمپلنت دندان
پس از کاشت ایمپلنت دندان

درد پس از کاشت ایمپلنت دندان

 متأسفانه اغلب جراحی ها از جمله جراحی دهان با درد و ناراحتی همراه است. شما به عنوان بیمار معمولاً داروهای تجویزی مختلفی برای کنترل درد در اختیار دارید. اگر قبل از از بین رفتن بی حسی اولین قرص مسکن را مصرف کنید، شانس بالاتری برای کنترل ناراحتی و درد خود خواهید داشت. بعضی از بیماران گزارش دادند که داروهای قوی تر کنترل درد ممکن است باعث تهوع و سرگیجه شود. در این حالت ممکن است متخصصین استفاده از دارویی خاص را به شما پیشنهاد دهند. داروهای ضد درد مانند استامینوفین کدیین یا ایبوپروفن گزینه های خوبی هستند و معمولا بعد از هر بار درد شدید به بیمار توصیه می شود که فاصله های زمانی معین مصرف کند.

 به یاد داشته باشید که شدیدترین درد ها معمولاً در عرض ۶ ساعت پس از بی حسی ناشی از فرآیند جراحی ایمپلنت دندان به وجود می آیند و پس از آن نیاز شما به داروهای مسکن کاهش می یابد. اگر احساس کردید که درد شما بسیار شدید است و داروی زیادی مصرف می کنید، حتماً با مطب دندانپزشک خود تماس بگیرید. اگر احساس می کنید که روند درمان شما به تعطیلات آخر هفته می‌انجامد، از متخصص بخواهید که مقدار داروی بیشتری برای شما تجویز کند تا در ایام تعطیل دچار مشکل نشوید.

رژیم غذایی

به عنوان یک قانون کلی، هر غذای نرمی که می توانید براحتی مصرف کنید و شما را آزار ندهد، بخورید. از خوردن غذاهای بسیار گرم بپرهیزید. در چند روز پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان از نی استفاده نکنید. گاهی اوقات توصیه می شود که از مایعات و غذاهای پخته شده به صورت نرم مانند سوپ استفاده کنید، اما الزامی نیست. از خوردن غذاهایی مانند برنج، آجیل، دانه های آفتابگردان، پاپ کورن و غیره، که ممکن است در مناطق جراحی گیر کنند، اجتناب شود.

در روزهای بعد شما می توانید به تدریج به سمت غذاهای جامد نرم بروید و به مرور زمان احساس خوبی خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که پس از کاشت ایمپلنت دندان شما می توانید ناراحتی خود را کنترل کنید و از طرف دیگر خود را تقویت کنید. ولی همیشه سعی کنید که از دستورالعمل‌های دندان پزشک خود برای مصرف مواد غذایی کمک بگیرید.

تهوع و استفراغ

 تهوع و استفراغ می تواند به عنوان نتیجه خون ریخته شده به معده، تبعات ناشی از بیهوشی یا بی‌حسی و یا استفاده از داروهای ضد درد قوی باشد. حس تهوع و استفراغ معمولا طبیعی است. اگر احساس کردید که تا مدت زمان زیادی پس از کاشت ایمپلنت دندان حالت تهوع و استفراغ شما پایدار بود، ممکن است ناشی از مصرف داروهای ضد درد باشد و در این حالت بهتر است که آنها را با مشورت متخصص خود جایگزین کنید.

در این مطلب تلاش کردیم که تجربه یک روز پس از کاشت ایمپلنت دندان را به صورت واقعی به شما نشان دهیم. ممکن است در برخی جزئیات شما تفاوت هایی را احساس کنید و این با توجه به نوع جراحی شما طبیعی است. به همین دلیل اگر ابهامی دارید یا به سوالات شما پاسخ داده نشده، توصیه می کنم که در بخش نظرات همین مطلب مطرح کنید یا به طور مستقیم با ما در ارتباط باشید.

پس از کاشت ایمپلنت دندان
پس از کاشت ایمپلنت دندان

مراقبت از ایمپلنت دندان پس از جراحی

کاشت ایمپلنت دندان مانند قرار دادن براکت ارتودنسی یا ریتینر ارتودنسی نیست، یک فرآیند جراحی است که طبیعتاً مراقبت از ایمپلنت دندان پس از جراحی هم در اولویت قرار می‌گیرد. در هر صورت شما با چاقو و جراحی سر و کار دارید که قرار است بخشی از لثه شما را برش دهد، استخوان فک شما را سوراخ کند و یک ایمپلنت در داخل آن کار بگذارد. همه این مراحل تهاجمی هستند و طبیعتاً با زخم و خون همراه می‌شوند.

دقت و حساسیت ما در مراقبت از ایمپلنت دندان به طور مستقیم بر نتیجه کار تأثیر گذار است و حتی می‌تواند طول عمر آن را بالا ببرد. این چیزی است که ما در این مطلب به آن خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که روند نگهداری ایمپلنت دندان به چه صورت است.

کلیاتی در مورد مراقبت از ایمپلنت دندان

نکته بسیار مهمی که شما باید بدانید این است که چگونه ایمپلنت‌های دندانی را به درستی نگه دارید و آنها را تمیز کنید. اگر این نکات را بدرستی بدانید و اجرا کنید، مطمئن باشید که عوارض ناشی از مراقبت نامناسب از ایمپلنت دندان یقه شما را نخواهد گرفت. اگر ایمپلنت به درستی تمیز نشود، به احتمال زیاد دچار خونریزی خواهد شد. این مرحله زودگذر است و برگشت پذیر است. اما اگر شما مراقبت از ایمپلنت دندان را به شکل پیشرفته و مناسب انجام ندهید، در ابتدا منجر به عفونت ایمپلنت دندان و در نهایت از دست رفتن دندان و استخوان می‌شود. این یک روند غیر قابل برگشت است و منجر به حذف ایمپلنت می‌شود.

پس از کاشت ایمپلنت دندان
پس از کاشت ایمپلنت دندان

دستورالعمل مراقبت از ایمپلنت دندان برای هفته اول

در روزهای بعدی و چند هفته بعد از عمل، باید در استفاده از ابزارهای نظافت دندان مانند مسواک حساسیت به خرج دهید و به طور منظم با دندانپزشک خود در ارتباط باشید. استفاده از مسواک، نخ دندان و شستشوی دهان با آب نمک موارد دیگری هستند که در مراقبت از ایمپلنت دندان به شما کمک می‌کند و روند بهبودی شما را سریع‌تر می‌کند. یکی دیگر از مواردی که باید در نظر بگیرید، تغییر رژیم غذایی است. تا جایی که می‌توانید از غذاهای اسیدی استفاده نکنید و به سراغ غذاهای نرم و نوشیدنی‌های گرم و همچنین غذاهای غنی از مواد مغذی بروید.

یکی از مراحلی که شما به هیچ وجه نمی‌توانید از آن چشم پوشی کنید، پیروی از دستورالعمل مراقبت از ایمپلنت دندان توصیه شده توسط متخصص است. این دستورالعمل‌ها برای ایمنی ایمپلنت دندان ضروری است و به دندانپزشک اجازه می‌دهد که دندان‌های شما را تحت کنترل داشته باشد. پس از کاشت ایمپلنت دندان، حداقل هر ۶ ماه یک بار یا بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید.

نحوه پاک کردن ایمپلنت دندان در خانه

 یکی از بخش‌های مهم مراقبت از ایمپلنت دندان تمیز کردن آنها همانند تمیز کردن دندانهای طبیعی است. در واقع یک مسواک زدن معمولی، استفاده از نخ دندان و حتی استفاده از دهانشویه غیر الکلی مواردی هستند که شما باید آنها را رعایت کنید. البته نباید این حقیقت را فراموش کنیم که این دندانها مصنوعی هستند و باید برخی موارد خاص در مورد آنها رعایت شود. ذرات مواد غذایی و باکتری‌های ناشی از آنها ممکن است در ناحیه اطراف ایمپلنت گیر کنند. این می‌تواند منجر به تشکیل پلاک شوند که اگر درمان نشود در نهایت منجر به عفونت ایمپلنت دندان می‌شود.

پس از کاشت ایمپلنت دندان
پس از کاشت ایمپلنت دندان

بطور کلی برای تمیز کردن و مراقبت از ایمپلنت دندان شما باید چند ابزار را در نظر بگیرید که برخی از آنها عبارتند از:

مسواک مناسب

 شما می‌توانید برای مراقبت از ایمپلنت دندان از یک مسواک معمولی استفاده کنید، اما برخی از بیماران نسبت به نوع مسواک حساسیت به خرج می‌دهند. اینکه شما از یک مسواک دستی، الکتریکی یا هر مدل دیگری استفاده کنید تفاوت چشمگیری ایجاد نمی‌کند و در اصل مهم‌ترین موضوع نحوه مسواک زدن و استفاده مناسب از آنهاست. به احتمال زیاد متخصص کاشت ایمپلنت دندان به شما خواهد گفت که به چه شکلی از مسواک استفاده کنید، اما همیشه سعی کنید که روش استفاده استاندارد و مناسب مسواک را یاد بگیرید.

نخ دندان

 انواع مختلفی از نخ دندان وجود دارد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. بطور ویژه، دندانپزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که برای مراقبت از ایمپلنت دندان از نخ دندان استفاده کنند تا اطراف آن‌ها به طور کامل تمیز شود و مواد غذایی در آن جمع نشود. البته ممکن است متخصص به شما توصیه کند که از یک نوع نخ دندان خاص استفاده کنید که امنیت بیشتری برای ایمپلنت به وجود می‌آورد. بنابراین حتماً سعی کنید که در این مورد با متخصص مشورت کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

استفاده از محلول دهانشویه

 محلول‌های دهانشویه می‌توانند گزینه‌ای خوب برای کاهش تشکیل پلاک و از بین بردن التهاب احتمالی باشد. از این محلول‌ها شما می‌توانید یک تا دو بار در روز استفاده کنید و همراه با آن از لوازم تمیز کننده آنتی بیوتیک غیر الکلی هم کمک بگیرید که طبیعتاً در مراقبت از ایمپلنت دندان نقش مهمی دارد. البته نباید این نکته را هم فراموش نکنید که روش‌های حرفه‌ای و تخصصی برای تمیز کردن دندان‌ها وجود دارد که توسط دندانپزشک و با روش‌های دندانپزشکی انجام می‌شود. شما این روش‌ها را می‌توانید به عنوان مکمل روش‌های مراقبت از ایمپلنت دندان در خانه به کار ببرید.

نتیجه گیری

قبل از اینکه زیر چاقوی جراحی بروید، لازم است که تمامی لوازم مورد نیاز برای مراقبت از ایمپلنت دندان در منزل خریداری کنید. این لوازم شامل کیسه یخ، غذاهای نرم و گاز استریل می‌شوند. شما پس از جراحی نمی‌خواهید به فروشگاه بروید و به استراحت نیاز دارید. البته شما به عنوان بیمار اگر در مورد هر کدام از این مسائل نگران هستید، از طریق شماره‌های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید

هم اکنون از کلینیک ایمپلنت دندان دکتر رضا شاکر وقت مشاوره رایگان ایمپلنت بگیرید. 

اسکرول به بالا