درمان ریشه دندان چیست؟

درمان ریشه یک روش دندانپزشکی است که شامل برداشتن مرکز نرم دندان یعنی پالپ است. پالپ از اعصاب، بافت همبند و عروق خونی تشکیل می شود که به رشد دندان کمک می کند. در اکثر موارد، دندانپزشک عمومی یا اندودنتیست زمانی که شما تحت بی حسی موضعی هستید، کانال ریشه را انجام می دهد.
درمان ریشه دندان

چه زمانی به درمان ریشه دندان نیاز است؟

روت کانال زمانی انجام می‌شود که بخش داخلی نرم دندان (پالپ) ، ملتهب یا عفونی است. تاج دندان – قسمتی که می توانید بالای لثه خود ببینید – می تواند دست نخورده باقی بماند حتی اگر پالپ مرده باشد. برداشتن پالپ آسیب دیده یا عفونی بهترین راه برای حفظ ساختار دندان است. علل شایع آسیب به پالپ عبارتند از:

  • پوسیدگی عمیق به دلیل یک حفره درمان نشده

  • چندین روش دندانپزشکی روی یک دندان

  • تراشه یا ترک در دندان

  • آسیب به دندان (در صورت ضربه خوردن به دهان ممکن است به دندان آسیب وارد شود، حتی اگر آسیب باعث ترک خوردن دندان نشود، پالپ همچنان می تواند آسیب ببیند)

شایع ترین علائم پالپ آسیب دیده شامل درد در دندان و تورم و احساس گرما در لثه است. دندانپزشک شما دندان دردناک را معاینه می کند و برای تایید تشخیص از اشعه ایکس عکس می گیرد. دندانپزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص ریشه ارجاع دهد اگر فکر کند که شما نیاز به کانال ریشه دارید.
روت کانال

بیشتر بخوانید:ایمپلنت فوری(یک روزه)

درمان ریشه دندان چگونه انجام می شود؟

درمان ریشه در مطب دندانپزشکی انجام می شود. وقتی برای قرار خود می‌رسید، یک تکنسین شما را تا اتاق درمان همراهی می‌کند، به شما کمک می‌کند روی یک صندلی قرار بگیرید، و یک پیش‌بند دور گردنتان قرار می‌دهد تا لباس‌هایتان را از لکه‌ها محافظت کند.

مرحله 1: بیهوشی

دندانپزشک مقدار کمی داروی بی حس کننده را روی لثه شما در نزدیکی دندان آسیب دیده قرار می دهد.
پس از اثرگذاری، یک بی حس کننده موضعی به لثه های شما تزریق می شود. ممکن است احساس سوزش شدید یا سوزش داشته باشید، اما به سرعت از بین می‌رود. شما در طول عمل بیدار خواهید ماند، اما داروی بیهوشی شما را از احساس درد جلوگیری می کند.

مرحله 2: برداشتن پالپ

هنگامی که دندان شما بی حس است، متخصص ریشه یا دندانپزشک عمومی یک سوراخ کوچک در بالای دندان ایجاد می کند. هنگامی که پالپ عفونی در معرض دید قرار گرفت، متخصص آن را با دقت با استفاده از ابزارهای خاصی به نام فایل خارج می کند. آنها مخصوصاً مراقب تمیز کردن تمام مسیرها (کانال) دندان شما خواهند بود.

مرحله 3: آنتی بیوتیک ها

هنگامی که پالپ برداشته می شود، دندانپزشک ممکن است محل را با یک آنتی بیوتیک موضعی بپوشاند تا اطمینان حاصل کند که عفونت از بین رفته است و از عفونت مجدد جلوگیری می کند. هنگامی که کانال ها تمیز و ضد عفونی شدند، دندانپزشک دندان را با یک خمیر سیلر و مواد لاستیکی مانند به نام گوتاپرکا پر و مهر و موم می کند. آنها همچنین ممکن است برای شما آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کنند.

مرحله 4: پر کردن موقت

دندانپزشک با پر کردن دهانه کوچک بالای دندان با یک ماده نرم و موقت، عمل را به پایان می‌رساند. این درزگیر به جلوگیری از آسیب دیدن کانال ها توسط بزاق کمک می کند.

پر کردن موقت

پیگیر درمان ریشه دندان خود باشید

ممکن است با از بین رفتن داروهای بی حس کننده، دندان و لثه شما احساس درد کنند. لثه های شما نیز ممکن است متورم شوند. اکثر دندانپزشکان از شما می خواهند که این علائم را با داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) درمان کنید. اگر درد شدید شد یا بیش از چند روز طول کشید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.


روز بعد از عمل باید بتوانید روال عادی خود را از سر بگیرید. از جویدن با دندان آسیب دیده تا زمانی که به طور دائم پر نشده یا تاج روی آن قرار گیرد، خودداری کنید. در عرض چند روز پس از کانال ریشه به دندانپزشک معمولی خود مراجعه خواهید کرد. آنها برای اطمینان از برطرف شدن هرگونه عفونت از اشعه ایکس عکس می گیرند. آنها همچنین پر کردن موقت را با پر کردن دائمی جایگزین می کنند. در صورت تمایل، دندانپزشک ممکن است یک تاج دائمی روی دندان قرار دهد. تاج دندان مصنوعی است که از چینی یا طلا ساخته میشود. مزیت تاج ظاهر واقعی آن است. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به احساس دندان بعد از عمل عادت کنید. این طبیعی است و جای نگرانی نیست.

 

خطرات درمان ریشه دندان

یک درمان ریشه برای نجات دندان شما انجام می شود. با این حال، گاهی اوقات، آسیب خیلی عمیق است یا مینای دندان آنقدر ضعیف است که نمی تواند در مقابل این عمل مقاومت کند. این عوامل می توانند منجر به از دست دادن دندان شوند. خطر دیگر ایجاد آبسه در ریشه دندان است، اگر مقداری از مواد عفونی پشت دندان باقی بماند یا آنتی‌بیوتیک‌ها مؤثر نباشند. اگر در مورد ریشه دندان نگران هستید، می توانید در عوض با دندانپزشک خود در مورد کشیدن کانال صحبت کنید. این اغلب شامل قرار دادن پروتز جزئی، پل یا ایمپلنت به جای دندان شما است.
خطرات درمان ریشه


بیشتر بخوانید:ایمپلنت دیجیتالی

بعد از درمان ریشه دندان چقدر درد خواهم داشت و چه زمانی باید به دنبال کمک باشم؟

روت کانال یک روش اصلی است، بنابراین درد بعد ازروت کانال(درمان ریشه دندان) طبیعی است.روت کانال شامل تمیز کردن عمیق داخل کانال ها (محفظه داخلی ریشه) دندان شما است که به نوبه خود می تواند اعصاب و لثه های اطراف را تحریک کند. درد نباید برای همیشه ادامه داشته باشد. در واقع، روت کانال برای کمک به جلوگیری از درد ناشی از پوسیدگی یا شکستگی دندان است. تجربه درد خفیف تا متوسط ​​برای چند روز پس از درمان ریشه دندان طبیعی است. هر گونه درد فراتر از این نقطه ممکن است نیاز به تمیز کردن اضافی کانال ها یا سایر روش ها توسط دندانپزشک شما داشته باشد.
درمان ریشه دندان

درمان ریشه مجدد چه موقع انجام می شود؟

ممکن است درمان ریشه دندان بصورت کامل انجام نشده و عصب ها کاملا تخلیه نشده باشند، و یا در اثر عفونت مواد درونی کانال­ ها، نیاز باشد که مجدد درمان ریشه دندان انجام شود. درمان ریشه مجدد سختر و دشوارتر از عصب کشی می باشد و ممکن است نیاز به جراحی اپیکو باشد.

چنانچه پوسیدگی دندان وسیع باشد و ۵۰ درصد بافت دندان خارج شود، درمان پست انجام می شود. پست به دو صورت ریختگی و فایبر می باشد. در نوع پست ریختگی، بعد از برداشت قسمت های پوسیده، عصب تخلیه و قالب گیری انجام می شود.
این روش که به post core معروف می­باشد، که برای درمان دندان هایی که دچار آسیب گسترده می شوند موثر می باشد.

 

دندان هایی که آسیب جزئی داشته باشند، به روش پست فایبر درمان می شوند. این روش در یک جلسه انجام می شود و نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار نیست. عصب دندان مقدار کمی تخلیه میشود و توسط پست فایبر پر می­شود. تاج دندان هم روکش می شود.

بعد از درمان ریشه دندان ممکن است تا چند روز بیمار احساس درد در قسمت دندانی که عصب کشی میشود، داشته باشد. این امر طبیعی است زیرا عصب و عروق از کانال ریشه دندان قطع  و موجب التهاب و  زخم مختصری در اطراف آن و استخوان میشود برای برطرف شدن درد می­توان با تجویز دندانپزشک معالج، مسکن های رایج مانند ژلوفن و ایبوپروفن مصرف کرد.

  • فایل روتاری جایگزینی برای درمان با فایل دستی

روش فایل روتاری، متد جدیدی است که جایگزین روش سنتی درمان ریشه دندان است و پاک سازی کانال از عصب، دقیقتر انجام می شود و زمان درمان کوتاه تر است.
درمان ریشه دندان

دوره نقاهت اولیه

در گذشته، درمان ریشه های دندان بسیار دردناک بودند. این یکی از دلایلی است که گاهی اوقات مردم از چنین رویه هایی اجتناب می کنند. اکنون دندانپزشکان اقدامات تسکین دهنده ای دارند که می توانند برای کاهش میزان دردی که در طول عمل تجربه می کنید، استفاده کنند. قبل از شروع فرآیند، دندانپزشک شما از یک بی حس کننده موضعی استفاده می کند که درد را به حداقل می رساند.

ممکن است هنوز در حین تمیز کردن فشار احساس کنید، اما در طول عمل واقعی نباید درد داشته باشید. با از بین رفتن بی حسی موضعی پس ازروت کانال، ممکن است درد و حساسیت خفیفی را تجربه کنید. این به فرآیند تمیز کردن مربوط می شود. در طول فرآیند تمیز کردن، دندانپزشک شما یک سوراخ کوچک در تاج دندان ایجاد می کند و پالپ بیمار داخل اتاقک پالپ دندان را تمیز می کند. در حالی که ناراحت کننده است، هر درد و حساسیتی که به دنبال درمان ریشه  ایجاد می شود باید فقط چند روز طول بکشد.

 

بیشتر بخوانید:کشیدن دندان عقل+[قیمت کشیدن دندان عقل]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید...
×
اسکرول به بالا