10 نکته‌ای که باید قبل از انجام ایمپلنت در نظر بگیرید

10 نکته ایمپلنت

برای افرادی که دندان یا دندان‌های خود را از دست داده‌اند، ایمپلنت کردن بهترین راه برای بازگرداندن این دندان به طبیعی‌ترین روش ممکن است. با انجام ایمپلنت فرد مثل سابق می‌تواند هر غذایی بخورد و با راحتی کامل گاز بزند یا بجود. علاوه بر این، ایمپلنت برخلاف بریج، سلامت دندان‌های اطراف را تهدید نمی‌کند. اما قبل از انجام ایمپلنت دندان پزشک تست‌ها و بررسی‌هایی انجام می‌دهد تا از وجود ساختار کافی برای پشتیبانی از ایمپلنت مطمئن شود. به همین دلیل قبل از انجام ایمپلنت نکاتی هست که باید به آن توجه داشته باشید.

 1. برای کاشت ایمپلنت عجله نکنید

ایمپلنت درمانی است که در وهله اول نیاز به برنامه ریزی دقیق و مشورت با یک متخصص را دارد که این مرحله کمی زمان بر است. سعی کنید در مشورت با دندانپزشک خود تا جایی که ممکن است راه‌های دیگری برای نگهداشتن دندان طبیعی خود پیدا کنید و انتخاب ایمپلنت و برداشتن دندان طبیعی خود را به آخرین راهکار ممکن موکول کنید.

 1. قبل از کاشت ایمپلنت از امن بودن فضای کاشت مطمئن شوید

خالی بودن استخوان فک در ناحیه دندان از دست رفته قبل از کاشت ایمپلنت بسیار مهم است. به لطف این تکنولوژی شما در مطب برخی از دندانپزشکان می‌توانید با اسکن سه بعدیِ دوز پایین، از خالی بودن این فضا مطمئن شوید. برخی از تکنولوژی‌هایی که برای پیشبینی جای درست ایمپلنت در لثه و استخوان به کار می‌روند در زیر آورده شده است:

 • اسکنر سه بعدی: این اسکنرها که اشعه‌های رادیواکتیو بسیار کمتری نسبت به اسکنرهای قدیمی تولید می‌کنند، برای جلوگیری از قرارگیری پایه ایمپلنت در عصب یا ساختارهای دیگر دهان به کمک دندان پزشک می‌آیند.
 • استفاده از هوش مصنوعی کامپیوتر: هوش مصنوعی امروزه می‌تواند حتی قبل از کاشت ایمپلنت و جراحی استخوان، نتیجه نهایی ایمپلنت را برای هر فرد به دندانپزشک و بیمار نشان دهد.
 • لیزر: لیزرهای پیشرفته برای انجام جراحی‌های لازم برای سوراخ کردن لثه و استخوان به کار می‌رود که درد و خونریزی بسیار کمتر و زمان‌ترمیم بسیار کوتاه‌تری برای بیمار دارد.
 1. پایه و تاج

  ایمپلنت را از برندهای معتبر انتخاب کنید

مرغوب بودن جنس پایه ایمپلنت و تاج آن است که طول عمر ایمپلنت را تعیین می‌کند. بنابراین حتماً قبل از کاشت پایه، از دندانپزشک خود در مورد برند آن و اینکه ساخت کدام کشور است و تا چه حد قابل اطمینان است سؤال کنید. حتماً خودتان نیز به صورت جداگانه در مورد برند انتخاب شده تحقیقاتی انجام دهید تا از مرغوب بودن جنس آن مطمئن شوید. علاوه بر این، بهتر است قبل از به اتمام رسیدن فرایند درمان، در مورد بهترین جنس تاج ایمپلنت و پروتز دندان نیز با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 1. صبر کنید تا کامل مشخص شود که لثه و استخوان شما برای کاشت ایمپلنت مناسب است

هر متخصص قبل از کاشت ایمپلنت شرایط دندان‌ها، لثه و استخوان را برای درمان بررسی می‌کند. اگر بافت لثه یا استخوان شما سلامت یا تراکم لازم را ندارد، صبر کنید تا دندانپزشک با انجام راهکارهایی این شرایط را فراهم کند. تنها در این حالت درمان ایمپلنت موفقیت آمیز خواهد بود. در غیر این صورت حتی اگر سایر دندان‌های شما عفونتی جزئی هم داشته باشد و برطرف نشود، این عفونت پخش شده و ایمپلنت را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد.

 1. از متخصص بودن دندانپزشک خود مطمئن شوید

گاهی اوقات دیده شده که دندانپزشکان بر حسب تجربه و دوره‌هایی که در کنار دوره عمومی گذرانده‌اند اقدام به ایمپلنت دندان می‌کنند. در این مواقع ریسک درمان به دلیل غیر متخصص بودن دندانپزشک بسیار بالا می‌رود و اگر مشکلی نیز ایجاد شود، این بیمار است که لطمه می‌بیند. بنابراین قبل از انجام ایمپلنت با یک جستجوی ساده از متخصص بودن دندانپزشک و تجربه کافی او در انجام ایمپلنت مطمئن شوید.

 1. از دندانپزشک بخواهید نتیجه هر مرحله را نشان دهد

اگر دندان ایمپلنت شده از دندان‌های جلو نیست و به راحتی نمی‌توانید مراحل انجام شده بر روی آن را ببینید، از دندانپزشک خود بخواهید که با عکس‌هایی نتیجه هر مرحله را نشان دهد یا شما را در جریان کارهایی که در هر مرحله انجام می‌شود بگذارد.

 1. در مورد هزینه نهایی ایمپلنت سؤال کنید

پس از انجام تست‌های لازم و فراهم شدن شرایط ایمپلنت، حتماً در مورد هزینه و شرایط پرداخت آن با دکتر خود مشورت کنید. در درمان ایمپلنت، برند پایه ایمپلنت، جنس تاج و پروتز دندانی و روش ایمپلنت( فوری یا معمولی) تأثیر بسیاری روی قیمت نهایی دارد.

اگر می خواهید در مور ایمپلنت بیشتر بدانید و نظرات کارشناسی بگیرید با مشاوران حرفه ای ما در زمینه امیپلنت صحبت کنید

 

 1. از احتمال شکست ایمپلنت آگاه باشید.

با اینکه درمان ایمپلنت معمولاً به عنوان درمانی تضمینی و با طول عمر بالا معرفی می‌شود، اما بازهم موفقیت این درمان 100 درصد نیست. به طور کلی و میانگین در جهان، میزان موفقیت ایمپلنت حدود 95 % است. از دندانپزشک خود بپرسید که چه عواملی ممکن است ایمپلنت را با شکست مواجه کند.

 1. در مورد مراقبت‌های بهداشتی بعد از درمان بپرسید

ایمپلنت دقیقاً مانند دندان طبیعی یک ریشه و پایه دارد که در استخوان و لثه جایگذاری می‌شود. از طرفی نیز همانند دندان طبیعی در معرض عفونت نیز قرار دارد. به همین دلیل نیز دندانپزشک پس از تکمیل هر دوره از درمان برنامه دقیقی برای چکاپ و تمیز کردن فضای ایمپلنت ارائه میدهد. در این دوره شما نیز باید از دستور العمل های بهداشتی برای مراقبت از ایمپلنت پیروی کنید.

 1. اگر تردید دارید، نظر دکترهای دیگر را بپرسید.

اگر در نهایت بازهم برای انجام درمان ایمپلنت شک دارید، با ما تماس بگیرید . ممکن است بتونیم راهکارها و روش‌های ساده‌تری برای کاشت ایمپلنت به شما پیشنهاد کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *