پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

تصویری از شکل پیوند استخوان دندان با سرنگ

پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان همیشه الزامی نیست. هنگامی که فردی با سلامتی عمومی مناسب، به دلیل بیماری پریودنتال، آسیب دیدگی یا عفونت‌ها و سایر عوامل دندان خود را از دست می‌دهد، ایمپلنت دندان یک راه حل عالی، ایمن و طولانی مدت برای جایگزینی دندان از دست رفته به حساب می‌آید. ایمپلنت دندان، به معنای کاشت یک ریشه دندان مصنوعی با ویژگی بسیار شبیه به دندان واقعی در محل دندان از دست رفته است. یک روکش معمولاً سرامیکی که توسط دندانپزشک قالب گیری شده به این ریشه مصنوعی متصل می‌شود تا یک دندان کاملاً شبیه به دندان واقعی در دهان قرار بگیرد. تمامی این مراحل توسط یک متخصص دارای مجوز در زمینه جراحی پریودنتولوژی و جراحی کاشت دندان انجام می‌گیرد.

ایمپلنت‌ها مشابه یک دندان طبیعی و واقعی به نظر می‌رسند و پس از اتمام روند، دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند. ایمپلنت‌ها همچنین می‌توانند به حفظ دندان‌های دیگر کمک کنند، زیرا مانند روش‌های دیگر برای پشتیبانی به دندان‌های کناری خود احتیاجی ندارند. با اینحال گاهی به علت بروز مشکلاتی، پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان ضروری به نظر می‌رسد و به یک بخش اصلی از فرآیند کاشت دندان بدل می‌شود.

جراحی ایمپلنت دندان

عمل جراحی ایمپلنت دندان معمولاً به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود. ابتدا دندان آسیب دیده برداشته می‌شود. سپس استخوان فک برای جراحی آماده می‌شود. در این مرحله ممکن است نیاز به پیوند استخوان فک وجود داشته باشد. پیوند استخوان روشی است که استخوان از دست رفته به دلایل مختلف، جایگزین و بازسازی می‌شود. اگر دندان‌ها به علت تروما، پوسیدگی یا آسیب دیدگی از بین رفته باشند، احتمال از بین رفتن استخوان فک نیز زیاد خواهد بود و در صورت عدم درمان وضعیت استخوان فک بدتر خواهد شد. از آنجایی که ایمپلنت باید در استخوانی با تراکم و طول مناسب قرار بگیرد، این افراد نیاز به پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان خواهند داشت.

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود؟

این روند به طور سنتی شامل برداشتن یک تکه استخوان از قسمت دیگری از فک یا بدن بیمار و پیوند آن با قسمت آسیب دیده و تحلیل رفته می‌شود. البته در روش‌های جدیدتر از منابع حیوانی یا منابع مصنوعی نیز برای جایگزینی استخوان فک تحلیل رفته استفاده می‌کنند. این گزینه‌ها عوارض کمتری برای بیمار دارند و از جراحی دوم جلوگیری می‌کنند اما برای همه افراد مناسب نیست.

پس از پایان فرآیند پیوند استخوان، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان پیوند شده به اندازه کافی باعث رشد استخوان شود و فضای کافی برای پشتیبانی از ایمپلنت را فراهم کند. سرانجام پس از بهبودی، دندانپزشک به سراغ مرحله بعدی می‌رود. در این مرحله ایمپلنت تیتانیومی در استخوان فک کاشته می‌شود. این مرحله نیز ممکن است چند ماه زمان ببرد تا جوش خوردگی مناسبی بین فک و ایمپلنت کاشته شده صورت بگیرد.

در نهایت، بعد از گذشت چند ماه، با مناسب بودن وضعیت ایمپلنت نوبت به قرار گیری یک قطعه فلزی به نام متصل کننده روی ایمپلنت می‌رسد. بار دیگر باید مدتی بگذرد تا شرایط برای مرحله بعدی آماده شود. بعد از مطمئن شدن از قرار گیری درست ایمپلنت و متصل کننده، نوبت به قرار گیری روکش یا تاج ایمپلنت است. این روکش معمولاً قالب گیری می‌شود تا دقیقاً مشابه دندان‌های طبیعی فرد باشد.

بعد از پیوند استخوان و جراحی ایمپلنت چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

با اینکه فرایند پیوند استخوان قبل از ایمپلنت می‌تواند روند درمانی را طولانی‌تر کند، اما گاهی اوقات استفاده از این روش به یک بخش اساس و ضروری در فرآیند کاشت ایمپلنت تبدیل می‌شود. بعد از جراحی ممکن است بیماران مشکلات معمولی مانند تورم لثه، ورم پوست، کوفتگی و مقداری خونریزی را تجربه کنند. اما این عوارض جانبی معمولاً به سرعت از بین می‌رود.

همچنین برخی محدودیت‌های در مورد رژیم غذایی افراد بعد از ایمپلنت و پیوند استخوان وجود دارد. برای مثال تا زمان بهبودی کامل در هنگام انجام پیوند استخوان و هر مرحله از ایمپلنت، تنها مصرف غذاهای نرم برای شما امکان پذیر خواهد بود.

چه نوع پیوند استخوانی برای من مناسب است؟

انتخاب بهترین نوع درمان به شرایط دهان و بدن شما، تشخیص پزشک و مشورت شما با پزشک مربوط است. پیوندهای مصنوعی رایج‌ترین مواد برای بسیاری از پیوندهای استخوانی در دندانپزشکی هستند. با این حال ممکن است این نوع پیوند در همه شرایط مناسب نباشد. در این موارد ممکن است از استخوان‌های نواحی دیگر بدن یا فک یا حتی استخوان‌های حیواناتی مانند گاو برای پیوند استخوانی استفاده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *