پروتز و ایمپلنت, مقالات عمومی دندان پزشکی

مراقبت های پس از جراحی ایمپلنت دندان

همان طور که هر کدام از روش‌های جراحی نیاز به دوره بهبودی دارد، برای بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان هم محدوده مشخصی تعریف شده است. در هر صورت در جریان این جراحی تغییراتی در استخوان فک و لثه فرد به وجود می‌آید که مطمئناً در کوتاه مدت بهبود پیدا نمی‌کند. بسته به نحوه انجام عمل، نحوه مراقبت بیمار از خود و همچنین واکنش بدن فرد، ممکن است زمان ریکاوری جراحی ایمپلنت دندان از یک فرد با فرد دیگر تفاوت داشته باشد.

حالا اگر شما شاغل هستید و در مورد زمان بازگشت خود نگران هستید، ابتدا یک روند کلی در مورد زمان ریکاوری جراحی ایمپلنت دندان در اختیار شما قرار خواهیم داد و در مورد مراقبت‌ها صحبت خواهیم کرد.

زمان ریکاوری جراحی ایمپلنت دندان به چه صورت است؟

فاکتورهای مختلفی روی زمان ریکاوری جراحی ایمپلنت دندان تاثیرگذار هستند، اما معمولاً بین ۵ تا ۷ روز طول می‌کشد تا همه علائم فروکش کنند. با این حال برخی از بیماران به دلیل عوامل مختلف ممکن است مدت زمان ریکاوری طولانی‌تری را تجربه کنند. از جمله عواملی که می‌تواند زمان بهبودی و ریکاوری شما را تحت تأثیر قرار دهد عبارتند از:

چه تعداد ایمپلنت کاشته‌اید

بسته به این که شما یک ایمپلنت دندان کار بگذارید، چند دندان خود را ترمیم کنید یا یکباره از یک ایمپلنت All-On-4 استفاده کنید، زمان بهبودی و ریکاوری شما ممکن است تغییر کند. اصولاً هر چه تعداد ایمپلنت بیشتری بکارید، به معنای طولانی‌تر شدن زمان ریکاوری کاشت ایمپلنت دندان است. بنابراین باید خود را برای مدت زمان بیشتری آماده کنید.

وضعیت سینوس

هر گونه تغییر در وضعیت سینوس و ایمپلنت دندان می‌تواند زمان بهبودی شما را تغییر دهد. جراحی بالا بردن سینوس (سینوس لیفت) یا تقویت آن می‌تواند زمان بهبودی شما را طولانی‌تر کند. در این جراحی استخوان فک بالای شما در قسمت دندان آسیاب بزرگ و کوچک تقویت می‌شود، که به طور مستقیم روند کاشت ایمپلنت دندان شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دندانپزشک برای جابجایی استخوان اضافی باید غشای سینوس شما را به سمت بالا حرکت دهد و این زمان بر است.

پیوند استخوان

پیوند استخوان زمانی لازم است که استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم نباشد تا ایمپلنت را به شکل مناسب حفظ کند. هنگام جویدن فشار زیادی به استخوان وارد می‌شود و باید تا حد ممکن این استخوان محکم و قوی باشد. پس طبیعی است که این فرایند هم به زمان ریکاوری کاشت ایمپلنت دندان را طولانی‌تر می‌کند. اگر به پیوند استخوان احتیاج دارید، دندانپزشک از جای دیگر بدن شما استخوان می‌گیرد و آن را به استخوان فک منتقل می‌کند. حتی ممکن است در این مورد از استخوان مصنوعی استفاده کنند.

روند بهبودی جراحی ایمپلنت دندان

دربندهای قبل زمان ریکاوری جراحی ایمپلنت دندان را پوشش دادیم و حالا زمان آن فرا رسیده که روند بهبودی را هم دنبال کنیم تا به شما نشان دهیم که دقیقاً چه کارهایی باید انجام دهید تا این روند را سریع‌تر و بهتر طی کنید.

در روز اول چه انتظاری داشته باشیم؟

۳۰ دقیقه اول بعد از عمل جراحی، شما باید گاز استریل گذاشته شده در محل جراحی را به صورت محکم اما با فشار کم نگه دارید. این کار آنها را در جای اصلی خود حفظ می‌کند. تقریباً برای همه، خونریزی در ۳۰ دقیقه اول متوقف خواهد شد. اما اگر بعد از ۳۰ دقیقه فشار محکم، هنوز خونریزی دارید، می‌توانید یک گاز استریل را به مدت زمان ۳۰ دقیقه دیگر روی آن قرار دهید. این روند را می‌توانید هر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه تکرار کنید تا خونریزی آن به طور کامل متوقف شود. برخی از علائم و نشانه‌هایی که ممکن است شما در روز اول بعد از جراحی تجربه کنید شامل موارد زیر می‌شوند:

 • آبریزش دهان به همراه خون
 • خونریزی مداوم
 • ورم در محل جراحی و لثه‌ها
 • درد.

در واقع همه این موارد عکس العمل‌های بدن شما هستند و نشان می‌دهد که بدن شما برای ریکاوری جراحی ایمپلنت دندان تلاش می‌کند.

نحوه مراقبت از محل جراحی

طبیعتاً شما برای کاهش زمان بهبودی بعد از جراحی باید کارهایی انجام دهید که می‌تواند به بهبود سریع شما کمک کند. مسلماً متخصص کاشت ایمپلنت دندان در این مورد اطلاعات کافی و دستورالعمل در اختیار شما قرار می‌دهد، اما شما هم سعی کنید که به موارد زیر پایبند بمانید:

 • مراقب باشید که به محل جراحی فشار وارد نشود و به شکل‌های مختلف آنجا را تحریک نکنید
 • شب بعد از جراحی کاشت ایمپلنت دندان را به آرامی مسواک بزنید.
 • بعد از ۲۴ ساعت، دو یا سه بار در روز به آرامی با آب نمک دهان خود را بشوید
 • تا حد امکان استراحت کنید
 • در صورت لزوم روی زخم خود یخ بمالید

در روزهای دوم و سوم به بعد از عمل جراحی، بدن شما همچنان به بهبودی خود ادامه می‌دهد، اما شما با رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توانید به روند بهبودی بدن خود کمک کنید و زمان ریکاوری جراحی ایمپلنت دندان را کاهش دهید.

پس از کاشت ایمپلنت

پس از کاشت ایمپلنت

ممکن است متوجه تغییر رنگ کبود یا مایل به سبز در اطراف ناحیه جراحی خود شوید. در این مورد نگران نباشید و یک روند طبیعی است که تنها دو یا سه روز بعد از عمل جراحی ادامه دارد. پس از آن می‌توانید به آرامی گرما به همراه رطوبت به این منطقه بزنید تا رنگ آن بهبود یابد همچنین ممکن است با مشکلاتی مانند لب‌های خشک، گلودرد و عضلات سفت فک مواجه شوید که به دلیل استفاده از گاز استریل در دهان شماست. معمولاً همه این موارد باید در حدود ۲ تا ۳ روز بعد از جراحی از بین بروند.

استفاده از راهکارهای زیر می‌تواند به کاهش زمان ریکاوری جراحی ایمپلنت دندان شما کمک کند:

 • می‌توانید در طول روز حداقل دو بار در روز از آب نمک برای شستن دهان خود استفاده کنید و هر بار ۵ دقیقه آن را در دهان خود نگه دارید.
 • به محض اینکه بعد از عمل جراحی دندان بتوانید مسواک بزنید، دندانهای خود را به آرامی بشویید. از آنجا که ممکن است احساس درد و ورم داشته باشید، شاید طبق روال عادی نتوانید مسواک بزنید، اما رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان بهبودی شما تأثیر گذار است.
 • رژیم غذایی خود را به شکل دقیق دنبال کنید که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.
پس از کاشت ایمپلنت

پس از کاشت ایمپلنت

رژیم غذایی مناسب برای جراحی ایمپلنت دندان

یکی راهکارهای هوشمندانه‌ای که بعد از جراحی کاشت ایمپلنت دندان می‌توانید در نظر بگیرید، استفاده از یک رژیم غذایی متفاوت است تا روند بهبود دهان و دندان شما سریع‌تر باشد. اگرچه ممکن است این رژیم غذایی برای شما کمی آزاردهنده باشد، اما می‌تواند نتیجه کار را تحت تأثیر قرار دهد. بهترین کاری که در مورد رژیم غذایی خود می‌توانید انجام دهید این است که تا حد امکان از تماس مستقیم آن با ایمپلنت خودداری کنید.

بایدها و نبایدهای  رژیم غذایی پس از جراحی دندان

یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که اکثر بیماران از جراح فک و متخصص کاشت ایمپلنت می‌پرسند این است که روند خوردن بعد از کاشت ایمپلنت به چه صورت است و چه تاثیری روی ریکاوری بعد از آن دارد؟ شما برای این که لبخند زیبا و جذابی داشته باشید باید محل دندان‌های از دست رفته خود را با ایمپلنت جایگزین کنید. خوشبختانه ایمپلنت دندان یکی از بهترین راهکارها برای جایگزینی بریج دندانی و دندان‌های مصنوعی هستند تا روال طبیعی دندان حفظ شود.

اما برای بهره بردن از این گزینه باید نکات ریز و درشتی رعایت شود که یکی از آنها خوردن بعد از کاشت ایمپلنت است. هر چه حساسیت ما در این مورد بیشتر باشد طبیعی است که کیفیت نهایی کار بهتر خواهد بود و از زیبایی دندان‌های خود لذت خواهیم برد. اما در اینجا ما پنج پیشنهاد فوق العاده برای شما آماده کرده‌ایم:

پس از کاشت ایمپلنت

پس از کاشت ایمپلنت

تخم مرغ به عنوان بهترین گزینه برای خوردن بعد از کاشت ایمپلنت

یکی از اولین و مهمترین دستورالعمل‌های متخصص به بیماران، مصرف پروتئین با استفاده از غذاهای نرم است. مسلماً مصرف گوشت می‌تواند چالش برانگیز باشد. ضمن اینکه شما برای سلامتی مطلوب خود نیاز به پروتئین دارید. اینجا جایی است که تخم‌ها وارد می‌شوند و اهمیت خود را نشان می‌دهند.

 تخم مرغ مهم نیست از چه روشی پخته شود. املت‌ها، تخم مرغ آب پز و یا هر شیوهٔ دیگری که می‌توانید آماده کنید، یک وعده غذایی مغذی برای خوردن بعد از کاشت ایمپلنت محسوب می‌شود. حالا اگر شما را با مواد غذایی سالم‌تری مانند پنیر، سبزیجات، شیر و موارد مشابه مخلوط کنید کیفیت آن بهتر هم خواهد شد. علاوه بر تخم مرغ، شما می‌توانید مقدار پروتئین مورد نیاز بدن خود را از طریق لوبیای پخته یا ماهی هم دریافت کنید. برای کامل کردن این وعده غذایی خود می‌توانید از سبزیجات و برنج هم استفاده کنید.

 البته به عنوان یک راهکار تقلب برای خوردن بعد از کاشت ایمپلنت می‌توانید گوشت را به مکعب‌های کوچک برش دهید و از آن در خورشت یا سوپ استفاده کنید.

 

پس از کاشت ایمپلنت

پس از کاشت ایمپلنت

پنیر

 لطفاً پنیر را به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های خوراکی خود برای زمان بعد از کاشت ایمپلنت دندان کنار بگذارید. پنیر یکی از مواد لبنی نرم است که شما می‌توانید از آن لذت ببرید و ذات نرم آن کمک می‌کند که در همان روزهای ابتدایی از آن استفاده کنید.

به طور خاص، برخی از پنیرها با مواد مختلف تقویت شده‌اند و می‌توانند ویتامین‌ها و سایر مواد مورد نیاز بدن شما را تأمین کنند. اگرچه خود پنیرها هم در مدلهای سخت و نرم قرار می‌گیرند، اما تقریباً همه مدل‌های آنها برای خوردن بعد از کاشت ایمپلنت دندان مناسب هستند و شما می‌توانید آن را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

میوه‌ها و سبزیجات

کنار گذاشتن میوه‌ها و سبزیجات به بهانه جراحی ایمپلنت دندان به هیچ وجه قابل قبول نیست و در حقیقت کنار گذاشتن آنها شما را از مواد غذایی با کیفیت و سالم محروم می‌کند. از این گذشته، برخی از میوه‌ها به صورت طبیعی و ذاتاً نرم هستند. آن‌هایی که نرم نیستند را می‌توانید با استفاده از یک چاقو به تکه‌های ریز تقسیم‌بندی کنید یا آنها را در یک مخلوط کن بریزید و به صورت نرم مصرف کنید.

 بهترین میوه‌ها برای خوردن بعد از کاشت ایمپلنت دندان شامل هلوی رسیده، توت فرنگی و گلابی است. حتی می‌توانید به سراغ انواع سیب و سایر میوه‌های کنسرو شده به عنوان گزینه‌های ساده بروید. اگرچه این مورد چندان پیشنهاد نمی‌شود، اما به عنوان یک گزینه اضطراری و بحرانی جایگزین خوبی برای میوه‌ها و سبزیجات است.

 با وجود اینکه بسیاری از سبزیجات سخت هستند، اما می‌توانید آنها را با جوشاندن و بخارپز کردن به عنوان یک گزینه مناسب برای خوردن بعد از کاشت ایمپلنت در نظر بگیرید. حتی این امکان برای شما فراهم است که چندین نوع سبزیجات مختلف را با هم مخلوط کنید و یک غذای گیاهی خوشمزه و سالم داشته باشید. پیشنهاد ما استفاده از کدو سبز، گل کلم، کدو تنبل و سیب زمینی است.

مخلوط غلات

 یکی از بهترین گزینه‌ها به عنوان غذای نرم برای خوردن بعد از کاشت ایمپلنت دندان، غلات پخته شده به صورت ترکیبی و مخلوط است که هم از لحاظ کیفیت غذایی و هم از لحاظ نرم بودن می‌تواند شما را به اهداف مورد نظرتان برساند.

غلات مختلف مانند جوانه گندم، جو دوسر و سبوس جو دوسر را نمی‌توان بعد از عمل جراحی دهان به خوبی مصرف کرد. اما وقتی که پخته می‌شوند امکان استفاده از آنها به عنوان یک غذای پخته شده نرم وجود دارد. علاوه بر این شما می‌توانید از مواد طعم دهنده مانند وانیل، توت یا دارچین هم استفاده کنید تا طعم آنها مطابق با سلیقه و دلخواه شما باشد. نعنا، برنج و نودل غلات دیگری هستند که شما می‌توانید آنها را در برنامه خود قرار دهید و خوردن آنها بعد از کاشت ایمپلنت دندان معقولانه به نظر می‌رسد.

 

پس از کاشت ایمپلنت

پس از کاشت ایمپلنت

 

شیرینی‌های نرم

بعد از یک جراحی سخت سزاوار آن هستید که با برخی مواد غذایی خود را تأمین کنید و از آنها لذت ببرید. اگرچه در اینجا منظور ما افراط در خوردن شیرینی نیست، اما شیرینی‌های نرم را امتحان کنید که باعث بهبودی در روند بهبود کاشت ایمپلنت دندان شما می‌شود و از طرف دیگر گزینه خوبی برای خوردن بعد از کاشت ایمپلنت محسوب می‌شوند.

 نان‌های شیرین مانند کیک، کلوچه و بیسکویت گزینه‌های عالی هستند. همچنین پای سیب و پای کدو تنبل گزینه‌های کلیدی دیگری هستند که هم به تأمین مواد غذایی بدن شما کمک می‌کنند و هم گزینه‌هایی نرم هستند که به روند درمان شما کمک می‌کنند.

اگر توجه کرده باشید چند ویژگی جالب برای گزینه‌های خوردن بعد از کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد. در وهله اول اکثر مواد غذایی مورد استفاده در این دوره زمانی باید نرم باشند تا به ایمپلنت کاشته شده در استخوان فک شما فشار وارد نکند. ضمن اینکه کیفیت مواد غذایی را نباید فراموش کنید و از لحاظ سلامت غذایی باید در سطحی باشند که سلامت عمومی بدن شما را تحت تأثیر قرار ندهند. وجود بیش از حد مواد قندی در رژیم غذایی می‌تواند روی سلامت سایر دندان‌های شما تأثیر بگذارد و از خوردن آنها پشیمان شوید. البته طبیعی است که متخصص دستورالعمل‌هایی در مورد خوردن بعد از کاشت ایمپلنت دندان در اختیار شما قرار می‌دهد که باید کاملاً به آنها پایبند باشید.

اما در طرف مقابل برخی غذاها هستند که به هیچ وجه نباید به سمت آن‌ها بروید که دردسر زیادی برای شما به دنبال خواهند داشت. در مورد غذاهای ممنوعه باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • غذاهای سخت مانند چیپس، آجیل یا سیب
 • غذاهای اسیدی مانند گوجه فرنگی، لیمو، آب پرتقال
 • ذرت بو داده
 • غذاهای تند چون ممکن است باعث ناراحتی شوند

طبیعی است که روند ریکاوری جراحی ایمپلنت دندان در وهله اول به شرایط فرد و بعد از آن به رفتارهای بعد از جراحی بستگی دارد. کلیه رفتارهای شما باید تحت نظر متخصص کاشت ایمپلنت دندان باشند تا آنها وضعیت شما را کنترل کنند. امیدواریم این اطلاعات به شما در بهبودی کامل کمک کند، اما اگر چیزی به عنوان ابهام باقی مانده می‌توانید در بخش نظرات بپرسید یا مستقیماً با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *