مزایا و معایب ایمپلنت دندانی


از دست دادن دندان‌ها ناشی از تروما، بیماری لثه یا پوسیدگی یک موضوع رایج است که متخصصین به عنوان جایگزین آنها از کاشت ایمپلنت دندانی استفاده می‌کنند. در حقیقت ایمپلنت‌ها و دندان‌های مصنوعی گزینه‌های درمانی متعارف برای جایگزین دندان‌های از دست رفته هستند. امروزه با ظهور گزینه‌های پیشرفته درمانی در زمینه دندانپزشکی، ایمپلنت‌های دندانی به عنوان یکی از بهترین و مناسب‌ترین راه کارها مطرح می‌شوند.

ایمپلنت دندانی هم به کیفیت جویدن فرد کمک می‌کند و هم کیفیت حرف زدن او را حفظ می‌کند. اما ممکن است این گزینه برای برخی از افراد کارایی نداشته باشد یا حتی دردسرهایی داشته باشد. این چیزی است که ما در این مطلب آن را بررسی خواهیم کرد.

 چرا از ایمپلنت دندانی به عنوان جایگزین دندان استفاده می‌شود؟

 هنگامی که یک دندان از بین می‌رود، به مرور زمان استخوان‌های اطراف دندان هم از بین رفته و تجزیه می‌شوند. با گذشت زمان بین دندانها یک فضا و فاصله به وجود می‌آید که هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ عملکرد برای فرد خوشایند نیست. این امر در نهایت منجر به تولید ایمپلنت دندانی یا دندان‌های مصنوعی شد که به عنوان جایگزین دندان از آنها استفاده می‌شود. به همین دلیل است که از سر متخصصین به بیماران توصیه می‌کند که در اسرع وقت و در شرایط استاندارد نسبت به جایگزین کردن دندان‌های خود اقدام کنند.

ایمپلنت دندانی چیست؟

 ایمپلنت‌های دندانی پیچ‌های ساخته شده از جنس تیتانیوم هستند که به استخوان فک متصل می‌شوند. این ابزار به عنوان ریشه دندان جدید شما عمل می‌کند. در نهایت بر روی این قسمت یک تاج که ظاهر آن همانند دندانهای طبیعی است قرار می‌گیرد و به عنوان یک دندان طبیعی عمل می‌کند. استفاده از تیتانیوم به عنوان ریشه دندان مصنوعی به این دلیل است که بالاترین سازگاری را با بدن دارند و در چند دهه گذشته مورد استفاده قرار گرفته است.

 

مزایا و معایب ایمپلنت دندانی

مزایا و معایب ایمپلنت دندانی

 

 چقدر طول می‌کشد تا ایمپلنت دندانی کاشته شود؟

فرآیند کاشت ایمپلنت دندان معمولاً یک فرآیند چند مرحله‌ای است که در برخی موارد ممکن است دندانپزشک برخی از مراحل را حذف می‌کند. قبل از قرار دادن ایمپلنت، متخصص کاشت ایمپلنت یا جراح فک وضعیت دندان‌های شما را برای بیماری‌های مختلف، کیفیت استخوان‌ها و همچنین وضعیت دندان‌های اطراف مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر مشخص شود که شما برای کاشت ایمپلنت مناسب هستید، اولین مرحله کاشت شامل قرار دادن ایمپلنت در داخل استخوان فک به صورت جراحی است.

 از این زمان به بعد متخصص در حدود ۲ تا ۶ ماه به سیستم اجازه می‌دهد که کاملاً با استخوان فک شما سازگار شده و یک اتصال محکم و پایدار تشکیل دهد. در مرحله دوم عمل جراحی، یک قسمت اضافی به عنوان لنگر برای تاج بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد که با توجه به نوع دندان متفاوت است. در نهایت تاج ساخته شده به بدنه ایمپلنت وصل می‌شود و از این لحظه به بعد شما دارای یک دندان جدید با عملکرد استاندارد هستید.

مزایای ایمپلنت‌های دندانی

بطور کلی روش ایمپلنت دندانی را می‌توان به عنوان بهترین جایگزین برای دندان‌های افتاده یا دندان‌های خراب معرفی کرد. این روش به دلیل تاثیری که بر جویدن شما دارد و همچنین کمکی که به وضعیت زیبایی شما می‌کند، از بهترین گزینه‌هایی است که شما می‌توانید برای درمان خود انتخاب کنید. از جمله مزایای کاشت ایمپلنت دندانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این روش نیازی به دستکاری دندان‌های نزدیک در محل کاشت نیست؛
 • ایمپلنت‌های دندان به شکل ثابت بر روی فک بالا و فک پایین قرار می‌گیرند و به همین دلیل فرد در جویدن و حرف زدن مشکلی نخواهد داشت.
 • از دست رفتن و از بین رفتن استخوان فک در این روش کاهش می‌یابد؛
 • عملکرد جویدن فرد نسبت به بریج های دندانی ثابت و نسبت به دندانهای مصنوعی بهتر است؛
 • ظاهر طبیعی‌تر و مناسب‌تری ایجاد می‌کند؛
 • اگر به شکل صحیح مراقبت شوند می‌توانند به عنوان گزینه دائمی باشند.

 چه کسانی ممکن است امکان استفاده از کاشت ایمپلنت نداشته باشند؟

 در برخی موارد ممکن است جراح فک و متخصص ایمپلنت تشخیص دهد که برخی از افراد برای استفاده از کاشت ایمپلنت مناسب نیستند. این به دلیل ویژگی خاص این روش است که تا حدود زیادی به استخوان فک و سلامت آن بستگی دارد. در هر صورت از شانس موفقیت این روش در افراد زیر کم است:

 • میزان موفقیت ایمپلنت‌های دندانی در افراد سیگاری کمتر از افراد سالم است؛
 • دیابت کنترل نشده می‌تواند بهبودی فرد را به تأخیر بیاندازد؛
 • افراد درگیر در شیمی درمانی یا پرتودرمانی، اختلالات پاراتیروئید، اختلالات خون، پوکی استخوان یا سرطان مغز استخوان مناسب کاشت ایمپلنت خوب نیستند.
 • افرادی که وضعیت تراکم و سلامت استخوان فک آنها مناسب نباشد؛
 • افرادی که از لحاظ سلامت دهان و دندان دچار مشکل هستند.

 

مزایا و معایب ایمپلنت دندانی

مزایا و معایب ایمپلنت دندانی

 

 عوارض احتمالی ایمپلنت دندان چیست؟

 همانند هر روش جراحی دیگری، کاشت ایمپلنت دندانی هم ممکن است با مواردی مانند خونریزی، عفونت، سینوس یا آسیب‌های حفره بینی همراه باشد. اگر لثه فرد در اطراف ایمپلنت توسط باکتری آلوده شود، احتمال ایجاد بیماری لثه در افراد بیشتر شده و در نتیجه تأثیر خود را بر روی کیفیت استخوان در اطراف ایمپلنت می‌گذارد. اگر پزشک توانایی و مهارت کافی برای نصب درست و استاندارد ایمپلنت را نداشته باشند ممکن است عملکرد آن کم‌تر و ضعیف‌تر باشد.

از جمله ایراد دیگری که به این روش وارد است این است که هزینه آن نسبت به سایر روشهای دندانپزشکی بالاتر است و به عنوان یک روش گرانقیمت شناخته می‌شود. در ضمن باید بپذیریم که فرآیند کاشت ایمپلنت دندانی طولانی مدت است و در برخی موارد تا ۶ ماه هم طول می‌کشد. کسانی که نیاز به درمان ضروری و سریع دارند یا کسانی که امکان صبر کردن ۶ ماه را ندارند گزینه خوبی برای این روش درمانی نیستند و بهتر است از گزینه‌های جایگزین استفاده کنند.

روش‌های مراقبت از ایمپلنت دندانی

 اگر شما موفق به گرفتن ایمپلنت شده‌اید به هیچ وجه این احساس را نداشته باشید که نیازی به مراقبت بهداشتی ندارید. در حقیقت شما همان دستورالعمل و توصیه‌هایی که برای دندانهای طبیعی خود انجام می‌دهید باید در مورد ایمپلنت‌ها به کار ببرید تا طول عمر آنها افزایش یافته و بهترین عملکرد ممکن را دریافت کنید. شما به عنوان بیمار باید به صورت روزانه دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا از تأثیر آنها بر روی دندان‌های سالم خود جلوگیری کنید. ضمن اینکه شما باید هر ۶ ماه یکبار به متخصص و دندانپزشک عمومی مراجعه کنید و در مورد وضعیت سلامت دندان‌های خود بپرسید.

 در این مطلب تلاش کردیم که در کنار معرفی مزایا و معایب ایمپلنت دندانی به معرفی نحوه عملکرد آنها بپردازیم و شرایط استاندارد مراقبت از آنها را هم معرفی کنیم. اما اگر از سؤالات شما بی پاسخ مانده می‌توانید در بخش نظرات همین مطلب مطرح کنید یا مستقیماً با ما در ارتباط باشید.

پروتز و ایمپلنتمقالات عمومی دندان پزشکی

هزینه کاشت ایمپلنتهزینه کاشت ایمپلنت دندانهزینه کاشت ایمپلنت دندانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *