مزایا ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت

جایگزین کردن دندان از دست رفته با روش‌هایی مانند ایمپلنت، هم برای سلامت سایر دندان‌ها و هم برای سلامت کلی بدن امری ضروری است. وقتی یک دندان یا چند دندان از بین می‌رود، شما تنها کارایی این دندان‌ها را از دست نمی‌دهید، بلکه ممکن است جای خالی آن‌ها مشکلات دیگری از جمله عفونت یا تحلیل و تغییر شکل استخوان فک را نیز به وجود آورد.

جای خالی دندان از دست رفته علاوه بر تاثیری که روی ظاهر کلی چهره دارد، در طولانی مدت در صورت عدم درمان، سلامتی لثه و سایر دندان‌ها را نیز تهدید می‌کند. ایمپلنت دندان بیش از 50 سال است که با ورود به عرصه دندان پزشکی، به جایگزین بسیار خوبی برای دندان‌های از دست رفته تبدیل شده. به لطف این روش سلامت و اعتماد به نفس افراد تقویت می‌شود. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با مزایای ایمپلنت دندان، پرکاربردترین روش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته، آشنا کنیم.

مزایا و نقاط مثبت ایمپلنت دندان

کارکرد دندان ایمپلنت درست مانند دندان طبیعی است

یکی از بزرگترین و مهم‌ترین مزایای ایمپلنت دندان این است که توانایی جویدن را به طور کامل برای افراد فراهم می‌کند. اکثر بیمارانی که درمان ایمپلنت انجام داده‌اند، نمی‌توانند تفاوتی بین دندان ایمپلنت و دندان‌های طبیعی خود قائل شوند. با دندان ایمپلنت می‌توان به راحتی جوید و گاز زد. همچنین مانند یک دندان طبیعی می‌توان به راحتی آن را مسواک کرد و نخ دندان کشید.

دندان ایمپلنت ماندگاری به اندازه یک عمر دارد

تا قبل از پیدایش ایمپلنت، روش بریج کردن برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می‌رفت. این درمان در حدود 10 سال و حتی کمتر دوام دارد. در حالیکه ایمپلنت دندان که امروزه جایگزین روش بریج شده، می‌تواند به اندازه یک عمر نیز دوام داشته باشد. پایه ایمپلنت از جنس فلز بسیار مقاوم تیتانیوم تشکیل شده که با استخوان فک جفت می‌شود. این اتصال یک اتصال زیست سازگار(bio-compatible) است. به این معنی که ضرری برای بدن نداشته و از طرف بدن پس زده نمی‌شود. همین موضوع نیز استحکام و دوام ایمپلنت دندان را به شکل چشمگیری افزایش داده است.

ایمپلنت دندان از ریزش استخوان جلوگیری می‌کند

ریزش استخوان زمانی اتفاق می افتد که شما یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید و دیگر ریشه‌ای در لثه و استخوان وجود ندارد که آن را سرپا نگه دارد. عدم حضور دندان باعث از بین رفتن استخوان در فضای خالی دهان می‌شود. اگر تا یک سال پس از افتادن دندان، ایمپلنت دندان صورت نگیرد، 25% از حجم استخوان آن ناحیه از بین خواهد رفت. در صورتی که بازهم درمان نشود، این روند در سال‌های بعدی نیز ادامه می‌یابد.

وجود دندان‌های مصنوعی در دهان نیز می‌تواند روند ریزش استخوان را تسریع کند. با شل شدن دندان مصنوعی و ساییده شدن آن روی لبه استخوانی فک، به تدریج استخوان را از بین می‌برد. جایگزین شدن ایمپلنت در استخوان و امکان جویدن دوباره، زمینه رشد مجدد استخوان را فراهم می‌کند.

ایمپلنت دندان، دندان‌های مجاور را ثابت نگه می‌دارد

جای خالی دندان از دست رفته شکل قرارگیری دندان‌های مجاور را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. کج شدن دندان‌های مجاور به سمت فضای خالی نظم دندان‌ها را به کلی بهم می‌ریزد. این اتفاق هم روی توانایی جویدن و هم ظاهر صورت تأثیر منفی می‌گذارد. علاوه بر این، جایگزین کردن دندان نیز بعدها سخت‌تر خواهد شد. در چنین شرایطی حتی یک گاز زدن ساده باعث فشار آمدن بر روی مفصل گیجگاهی-فکی شده و درد شدیدی ایجاد می‌کند. ایمپلنت دندان این مزیت را دارد که با پر کردن این فضای خالی از ریشه، از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

وجود ایمپلنت دندان مشکلات لثه را کاهش می‌دهد

جای خالی دندان در لثه به عنوان یک تله برای گیر افتادن مواد غذایی عمل می‌کند. جمع شدن و گیر کردن غذا در این ناحیه مشکلات متعددی برای لثه با خود به همراه دارد.

ایمپلنت دندان از پیری زودرس صورت جلوگیری می‌کند

افتادگی صورت یکی از عوارض ناخواسته از دست دادن چند دندان است. در این شرایط قسمت پایینی صورت به تدریج فرو می‌رود و فاصله بین نوک بینی تا چانه بسته‌تر می‌شود. این تغییرات چروک‌های دور دهان را نیز عمیق‌تر و بیشتر می‌کند. وجود چین‌های عمیق و لب‌های نازک، فرد را از آنچه هست مسن‌تر نشان می‌دهد. اگر تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اید ایمپلنت دندان می‌تواند به کمک شما بیاید و شادابی و جوانی صورت شما را حفظ کند.

ایمپلنت دندان عزت و اعتماد به نفس را بالا می‌برد

برای جایگزین کردن دندان به روش‌های سنتی مانند بریج کردن، دندانپزشک باید دندان‌های مجاور را برای ایجاد پل اتصال بتراشد یا به کلی حذف کند. بافت از دست رفته دندان طبیعی هیچگاه جایگزین نخواهد شد و این دستکاری نیز بعدها مشکلات ثانویه‌ای به وجود خواهد آورد. دندان مصنوعی نیز در ساختار خود قطعات اتصالی فلزی دارند که در نتیجه استفاده طولانی مدت به دندان‌های اطراف برخورد می‌کند و دندان‌ها را می‌ساید. علاوه بر این، این قطعات فلزی بافت باقی مانده لثه را نیز از بین می‌برند. در حالیکه در روش ایمپلنت هیچ نیازی به دستکاری دندان‌های مجاور نیست. این روش به شما این امکان را می‌دهد که تا حد ممکن سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنید.

ایمپلنت‌ها کیفیت زندگی روزانه را افزایش می‌دهند!

از دیگر مزایای ایمپلنت این است که حالت لبخند و شکل دهان شما را به حالت اولیه خود باز می‌گرداند. یعنی شما با وجود ایمپلنت در دهان خود می‌توانید به راحتی و مانند سابق بخورید، بجوید، گاز بزنید، صحبت کنید و همچنان هیچ مزاحمتی از وجود دندان ایمپلنت در دهان خود حس نکنید. اگر دندان‌های مصنوعی با ایمپلنت جایگزین شوند ، کیفیت زندگی شما به طرز چشمگیری افزایش خواهد داشت.

ایمپلنت دندان کیفیت زندگی شما را افزایش می‌دهد چون:

  • عادات غذایی شما را بهبود می‌بخشد و دیگر نیاز نیست تنها غذاهای خاصی را بخورید.
  • دیگر از چسب‌های آزار دهنده برای نگه داشتن دندان خبری نیست.
  • هیچگاه نیاز به درآوردن دندان یا جایگزین کردن بریج نیست.
  • قطعات فلزی دندان مصنوعی کنار گذاشته می‌شود.

وجود ایمپلنت سلامت سایر دندان‌ها را نیز تضمین می‌کند

شرایط مراقبت از دندان ایمپلنت درست مانند دندان طبیعی است. تنها کافی است مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. البته نیاز است که هر چند وقت یک بار برای چکاپ به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

در گذشته افرادی که تراکم استخوان کم یا بیماری خاصی داشتند از درمان ایمپلنت منع می‌شدند. اما امروزه عمل پیوند استخوان و افزایش تراکم استخوان این امکان را فراهم کرده تا هر فردی با هر شرایطی از مزایای ایمپلنت بهره ببرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *