عوارض ایمپلنت دندان


 باید این واقعیت را بپذیریم که هیچ روش پزشکی یا دندانپزشکی بدون خطر یا عوارض جانبی احتمالی نیست و همین وضعیت در مورد کاشت ایمپلنت دندان هم صدق میکند. طبق برآوردهای صورت گرفته، موفقیت کاشت ایمپلنت بین 90 تا 95 درصد است و عوارض جانبی آن در بسیاری از بیماران دیده نمی شود. در برخی موارد هم عوارض جانبی به حدی کم هستند که به آسانی قابل درمان بوده و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند.

 حالا اگر شما به فکر کاشت ایمپلنت دندان هستید، به شکل و هوشمندانه باید فواید و خطرات احتمالی آن را بشناسید. اگرچه این عوارض جانبی بلقوه و بسیار نادر هستند، امّا در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

عوارض جانبی موقت ایمپلنت

عوارض جانبی کاشت ایمپلنت دندان را می توانیم در دو گروه موقت و بلندمدت قرار دهیم که عوارض موقت با انجام برخی روش‌های پزشکی به راحتی از بین می روند. وضعیت این عوارض به شکلی است که حتی اگر شما به عنوان بیمار آنها را تجربه کنید، دندانپزشک چندان متعجب نخواهد شد و یک موضوع طبیعی است. برخی از عوارض جانبی موقت شامل موارد زیر هستند:

 • تورم در لثه ها و صورت شما که ممکن است تا ۴۸ ساعت به طول بیانجامد
 • کبودی پوست و لثه ها که احتمالا تا چند روز ادامه خواهد داشت
 • درد و ناراحتی که به طور معمول بیش از ۲ هفته طول نمی کشد
 • خونریزی جزئی که تا ۲۴ ساعت میتواند ادامه داشته باشد

متخصص ایمپلنت احتمالاً برای ناراحتی شما داروهای مسکن ضد درد را تجویز می کند. هر کدام از عوارض جانبی موقت کاشت ایمپلنت دندان ممکن است بدتر شود و با دستورالعمل های ساده دندانپزشک از بین نروند. در این صورت می‌توان آنها را نشانه عفونت یا مشکلات جدی تری در نظر گرفته شما باید در اسرع وقت با مطب دندانپزشکی یا متخصص کاشت ایمپلنت دندان تماس بگیرید .

 

عوارض کاشت ایمپلنت دندان

عوارض کاشت ایمپلنت دندان

 

 

عوارض جانبی مربوط به کاشت ایمپلنت دندان

 عوارض جانبی مربوط به ایمپلنتهای دندانپزشکی شکل های متفاوتی دارند اما احتمال خطر و تاثیر برخی از آنها نسبت به گزینه‌های دیگر بیشتر است. البته هنوز هم تعداد این عوارض و نحوه رخداد آنها کمتر و نادر است، اما دندانپزشک و متخصص کاشت ایمپلنت سعی می‌کند که احتمالا تا آن را در نظر بگیرند و به بیماران آگاهی کافی دهد. برخی از عوارض رایج و پرتکرار کاشت ایمپلنت دندان شامل موارد زیر هستند:

 • عفونت جایی که ایمپلنت در آن قرار داده شده است
 • آسیب دیدن یا صدمه احتمالی به دندان ها، لثه ها و یا سایر رگ های خونی
 • آسیب دیدن بافت های عصبی که ممکن است باعث درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن لثه ها، دندان ها، لب ها و چانه شود
 • مشکلات سینوسی که معمولا در اثر کاشت دندان در فک فوقانی ممکن است در حفره های سینوس شما رخ دهد.

 برای جلوگیری از بیشتر خطرات و عوارض جانبی کاشت ایمپلنت دندان، مهم است که وضعیت پزشکی و سابقه خود را به طور کامل در اختیار متخصص ایمپلنت قرار دهید و در مورد تمامی داروهای مصرفی خود به آنها اطلاع دهید. این اطلاعات شامل داروهای بدون نسخه و داروهای دارای نسخه و همچنین ویتامین ها و مکمل ها می شود. اما دلیل این کار چیست؟ از آنجایی که برخی از داروها در موفقیت کاشت ایمپلنت دندان تداخل دارند و یا ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند، اطلاع رسانی این موارد از ایجاد مشکلات دیگر جلوگیری می کند.

متاسفانه ممکن است به دلیل کوتاهی بیمار یا کوتاهی متخصص مشکلات دیگری برای فرد به وجود بیاید که بسیار نادر و کمیاب هستند، اما در صورت بروز آنها باید سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • گشاد شدن محل ایمپلنت دندان و لق شدن آن
 • لثه های متورم و قرمز و دردناک بعد از بهبودی کامل
 • وجود بوی بد یا طعم بد بعد از کاشت ایمپلنت دندان و تکمیل فرآیند کاشت

 

عوارض کاشت ایمپلنت دندان

عوارض کاشت ایمپلنت دندان

 

شکست ایمپلنت دندان

 شکست ایمپلنت دندان بدترین نتیجه ممکن از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان است که ممکن است همه برنامه‌های شما را به هم بریزد. در برخی موارد ممکن است شما مجدداً فرآیند کاشت را امتحان کنید که باز هم هزینه اضافی برای شما به دنبال خواهد داشت. هرچه اطلاعات و سابقه پزشکی خود را در اختیار دندان‌پزشکان قرار دهید و تمایل بیشتری به پیروی از دستورالعمل‌های متخصص کاشت ایمپلنت داشته باشید، احتمال بروز این عوارض کمتر خواهد بود. اما به طور کلی پروژه شکست ایمپلنت را در دو گروه می توانیم قرار دهیم:

بافت استخوان نتواند ایمپلنت کاشته شده را نگه دارد

 برای اینکه ایمپلنت در دهان محکم باشد و مانند دندانهای طبیعی با آن رفتار کنید، باید به طور کامل با استخوان فک ترکیب شود. اگر این اتفاق رخ ندهد، فرایند کاشت با شکست مواجه خواهد شد و شما مشکلات دیگری را تجربه می کنید. بیمارانی که سیگار می کشند، بیمارانی که مبتلا به پوکی استخوان هستند، بیمارانی که الکل زیاد مصرف می کنند و یا دیابت کنترل نشده دارند، با احتمال بیشتری در معرض نارسایی کاشت ایمپلنت دندان قرار می گیرند.

شکستگی ایمپلنت

 شکستگی ایمپلنت هنگامی رخ می دهد که فشار بیش از حد و کنترل نشده به آن وارد شوند و باعث ترک خوردن یا شکستگی کلی آن شود. در این حالت معمولاً ایمپلنت به طور کامل از دهان خارج شده و بعد از چند ماه فرآیند کاش مجدداً انجام می‌شود. اگر بیمار به عادات شدید دندان پزشکی مانند دندان‌قروچه مبتلا باشد، احتمال شکستگی ایمپلنت دندان برای آن ها بسیار زیاد است و به همین دلیل ما این افراد از قبل به دندانپزشک خود اطلاع دهند. در ضمن اشتباه در نصب ایمپلنت و یا اندازه گیری آن هم می تواند این مشکل را به وجود بیاورد.

نتیجه گیری

هر کدام از فرآیندهای دندانپزشکی ممکن است عارضه جانبی داشته باشد، اما اکثر آنها خفیف هستند و تقریباً بلافاصله از بین می روند. فرایند کاشت ایمپلنت دندان یک روش نسبتا تهاجمی است و به همین دلیل جای تعجب ندارد که تورم، درد و کبودی بخشی از فرآیند بهبود شما باشد. در بیشتر اوقات دندانپزشک برای بهبود درد و ناراحتی از داروهای ضد درد و مسکن استفاده می کنند تا شما بتوانید این دوره کوتاه را تحمل کنید.

اما برخی از عوارض دیگر را قالب نمی توان جلوگیری کرد. اولین قدم پیدا کردن یک متخصص کاشت ایمپلنت دندان با کیفیت بالا است که اقدامات احتیاطی را انجام دهد. مرحله دوم این است که قبل از کاشت ایمپلنت دندان تمامی آزمایشات و عکسبرداری اشعه ایکس را هم انجام میدهد. شما هم باید سابقه پزشکی کامل و همچنین تمام داروهای مصرفی خود را با متخصص در میان بگذارید تا از بروز عوارض جانبی و مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

 تقریباً تمامی عوارض جانبی احتمالی کاشت ایمپلنت دندان را در این مطلب پوشش دادیم و سعی کنیم که به سوالات احتمالی شما پاسخ دهیم. اما اگر سوالی بی پاسخ مانده در بخش نظرات مطرح کنید یا برای مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

پروتز و ایمپلنتمقالات عمومی دندان پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *