دلیل سیاه شدن لثه چیست؟


معمولاً لثه‌ها به رنگ صورتی روشن هستند و به همین دلیل سیاه شدن لثه برای افراد مختلف نگران کننده است. اگرچه ممکن است این تغییر رنگ در اثر عوامل مختلفی به وجود بیاید، اما در برخی موارد چندان خطرناک نیستند و در برخی موارد وضعیت جدی و خطرناک را نشان می‌دهد. به همین دلیل هر گونه تغییر رنگ در لثه‌ها یا ایجاد لکه تیره در آنها باید به اطلاع دندانپزشک رسانده شود تا در صورت بروز مشکل اقدامات درمانی صورت گیرد.

دانستن شایع‌ترین دلایل سیاه شدن لثه در رفتن به سراغ دکتر یا صبر کردن برای بهبود وضعیت آن به شما کمک می‌کند. بنابراین در ادامه به شما خواهیم گفت که تغییر رنگ لثه به چه دلیلی اتفاق می افتد.

سیاه شدن لثه به دلیل ضربه

هر فرد ممکن است لثه‌ها را همانند هر قسمت دیگری از بدن خود زخمی کند یا به دلیل ضربه کبود شود. سقوط از ارتفاع، برخورد با یک جسم تیز یا حتی مسواک زدن و کشیدن نخ دندان با شدت زیاد، مواردی هستند که در کبود شدن لثه‌ها و تغییر رنگ آن نقش دارند. این کبودی معمولاً به شکل قرمز تیره یا بنفش است، اما در سیاه شدن لثه هم نقش دارد. در این وضعیت علاوه بر کبودی، احتمال خونریزی و درد جزئی هم وجود دارد.

 کبودی‌ها و تغییر رنگ ناشی از آن بدون معالجه پزشک بهبود می‌یابد. اگر احتمال بروز کبودی جدید وجود نداشته باشد یا عوامل ایجاد کبودی را کنترل کنید، به مرور زمان تغییر رنگ لثه‌های شما از بین رفته و لثه‌های طبیعی خود را خواهید داشت. اما در برخی موارد ممکن است شرایط فرد به ترومبوسیتوپنی (thrombocytopenia) مربوط باشد که ناشی از لخته شدن خون در زیر لثه است. این مورد حتماً باید با متخصص لثه در میان گذاشته شود تا از سیاه شدن لثه جلوگیری کند.

 سیاه شدن لثه

سیاه شدن لثه

 

هماتوم ناشی از دندان درآوردن

 هنگامی که برای اولین بار دندانهای شیری کودک شروع به رشد می‌کنند، به احتمال زیاد یک کیست پر از مایع ایجاد می‌کند. گاهی این کیست با مایعات خون مخلوط شده و به رنگ بنفش تیره یا سیاه تغییر می‌کند. به این کیست هماتوم ناشی از دندان در آوردن یا هماتوم رشد دندان گفته می‌شود. این تغییر رنگ می‌تواند به سیاه شدن لثه تفسیر شود و بیشتر ناشی از حرکت دندان است.

 هماتوم ناشی از دندان درآوردن در کودکان بسیار شایع است، زیرا هم در دندانهای شیری و هم دندان‌های دائمی آنها نیاز دارند که بعد از پاره کردن پوست رشد کنند. این تغییر رنگ لثه بعد از رشد دندان و خارج شدن آن از کیست به صورت خود به خود از بین می‌رود. البته اگر این مشکل به صورت خود به خودی برطرف نشد، پزشک جراح می‌تواند کیست را باز کند تا دندان به رشد خود ادامه دهد.

تغییر رنگ لثه ناشی از آمالگام

کسانی که تجربه پوسیدگی دندان را دارند، در جریان عصب کشی و پرکردن دندان، معمولا از آمالگام استفاده می‌شود که احتمالاً روی لثه‌های شما اثرات سیاه رنگی باقی می‌گذارد. آمالگام یک آلیاژ خاص است که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود. گاهی این ماده در ناحیه اطراف دندان پر شده قرار می‌گیرد و باعث ایجاد لکه در بافت نرم دهان شده و شما هم ممکن است آن را به عنوان سیاه شدن لثه تفسیر کنید.

تغییر رنگ ناشی از آمالگام قابل برطرف کردن نیست، اما بی ضرر است و نیازی به درمان ندارد. برای پیشگیری از این مشکل، می‌توان به هنگام پر کردن از یک سد پلاستیکی یا همان رابربند استفاده کرد. این کار باعث می‌شود که دندان مورد نظر از فضای دهان و لثه‌های شما در طی مراحل دندانپزشکی جدا باقی بماند و ذرات آمالگام وارد بخش‌های مختلف دهان شما نشوند.

خال آبی رنگ

خال آبی رنگ (Blue nevus) یک خال بی ضرر و گرد است که ممکن است به صورت مسطح در قسمت‌های مختلف بدن وجود داشته باشد. این خال به رنگ آبی و مشکی دیده می‌شود و معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک روی لثه ظاهر می‌شود. در مورد عوامل ایجاد این خال توجیه چندانی وجود ندارد، اما اغلب در دوران کودکی و نوجوانی به وجود می‌آید و در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است.

این تغییر رنگ ممکن است شباهت زیادی به تغییر رنگ ناشی از آمالگام داشته باشد، اما متخصص می‌تواند دلیل سیاه شدن لثه را تشخیص دهد. تغییر رنگ ناشی از خال آبی رنگ نیازی به درمان ندارد، اما اگر شکل، رنگ و اندازه آن تغییر کند، پزشک می‌تواند از راهکارهای مختلفی برای از بین بردن آن استفاده کند.

ضایعات ملانوتیک

ضایعات ملانوتیک (Melanotic macule) لکه‌های بی ضرر هستند که ممکن است به دلایل مختلفی به وجود بیایند. این لکه‌ها می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن از جمله لثه ظاهر شوند و معمولاً اندازه آنها بین 1 تا 3 میلیمتر است و علامت دیگری هم ایجاد نمی‌کنند. این ضایعات نیاز به درمان ندارند و صرفاً به دلیل رنگ خاص آن‌ها ممکن است در سیاه شدن لثه نقش داشته باشند.

 پزشکان هنوز هم در مورد دلایل دقیق این ضایعات اطمینان ندارند و حتی برخی از افراد به صورت مادرزادی با این لکه‌ها متولد می‌شوند. البته در برخی موارد ممکن است این لکه‌ها نشان دهنده بیماری‌های دیگری مانند بیماری آدیسون یا سندروم Peutz-Jeghers هم باشند. ضایعات ملانوتیک مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند و تنها در صورت تشخیص سرطانی بودن آن‌ها می‌توان راهکار جراحی را به کار برد.

 

 سیاه شدن لثه

سیاه شدن لثه

سیگار کشیدن

 استعمال دخانیات و به طور کلی کشیدن سیگار یکی دیگر از عواملی است که در سیاه شدن لثه نقش دارد. تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم سیگار در این تغییر رنگ به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. اگرچه دود سیگار در تشکیل لایه پلاک و تارتار در سطح دندان‌ها و سیاه شدن آنها نقش دارد، اما به نظر می‌رسد که تغییر رنگ لثه‌ها به دلیل سیاه بودن دود سیگار نیست.

تحقیقات نشان داده که نیکوتین موجود در سیگار می‌تواند منجر به افزایش فعالیت ملانوسیتها شود که به عنوان عوامل اصلی تولید ملانین شناخته می‌شوند. ملانین‌ها در افزایش رنگ مو و رنگ چشم نقش دارند. کسانی که ملانین بیشتری در خون خود دارند، به احتمال زیاد در معرض سیاه شدن لثه قرار می‌گیرند. بنابراین طبیعی است که کشیدن سیگار در تغییر رنگ لثه‌ها و افزایش ملانین خون نقش داشته باشد.

سرطان دهان

سرطان دهان هم می‌تواند در ایجاد لثه‌های سیاه رنگ نقش داشته باشد. البته سرطان دهان با علائم دیگری مانند زخم‌های باز، خونریزی غیر معمول و تورم در دهان همراه است. در ضمن علائم دیگری مانند گلودرد مزمن یا تغییر در صدا هم در این افراد دیده می‌شود. برای تشخیص اینکه آیا لکه ایجاد شده در لثه‌ها در اثر سرطان است یا خیر، پزشک باید آزمایشات مختلفی با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مانند سی تی اسکن انجام دهد تا این موضوع را بررسی کند.

 اگر مشخص شود که این لکه سیاه رنگ سرطانی است، پزشک برای جلوگیری از انتشار آن به راهکارهای جراحی پناه می‌برد. همچنین ممکن است پرتودرمانی و شیمی درمانی هم برای از بین بردن سلول‌های سرطانی به کار گرفته شوند.

در هر صورت دلایل مختلفی برای سیاه شدن لثه وجود دارد که برای جلوگیری از نگرانی در مورد شدت آنها و تأثیر روی زندگی فرد، باید بلافاصله توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

جراحی لثه و دندانحذف عفونت لثه ایمقالات عمومی دندان پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *