دندان مصنوعی یا ایمپلنت؟


اگر مدت زمان طولانی است که در مورد استفاده از دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان برای پر کردن جای دندان‌های از دست رفته فکر می کنید، اکنون زمان آن فرا رسیده که یک تصمیم درست و منطقی بگیرید. اینکه شما تاکنون چه گزینه هایی را بررسی کرده اید یا اینکه افراد مختلف بین این دو گزینه کدام را انتخاب کرده‌اند، مهم نیست. بلکه مهم تصمیمی است که شما به همراه جراح فک و متخصص جراحی لثه خودتان در مورد وضعیت شخصی خود بگیرید.

این چالشی است که ما در این مطلب به دنبال پاسخ دهی به آن هستیم و می خواهیم به شما نشان دهیم که در انتخاب بین دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان کدام یک بهتر است و نتیجه آن به چه صورت خواهد بود.

دندان مصنوعی چیست؟

اگر هنوز هم دندان مصنوعی را همان دندان های قدیمی مادربزرگ یا پدربزرگتان می‌بینید که در یک لیوان محلول تمیز کنار تخت خوابش قرار داده بود، شاید بهتر است که طرز فکرتان را تغییر دهید. علم دندانپزشکی در طی ۱۰ تا ۲۰ سال گذشته به شدت پیشرفت کرده و امروزه پروتزهای دندانی با مواد اولیه با کیفیت بالایی ساخته می‌شود که هم از لحاظ طراحی و هم از لحاظ کیفیت در سطح بسیار بالایی قرار دارند.

 • دندان های مصنوعی امروزی از بهترین مواد کامپوزیتی ساخته شده اند و طراحی فوق العاده ای دارند که امکان لغزیدن آنها بسیار کم بوده و در صحبت کردن یا غذا خوردن شما اختلال زیادی ایجاد نمی کنند.
 • در ساخت و تولید پروتزهای دندانی از شیوه های مدرن تصویربرداری و پرتونگاری استفاده می‌شود که دندان‌های به دست آمده کاملا مطابق با دندان های طبیعی فرد و سازگار با لثه او هستند و مشکل خاصی برای او ایجاد نمی‌کند.
 • قالب های اندازه گیری شده در مطب دندانپزشک به لابراتوارهای حرفه‌ای ارسال می شوند که اندازه گیری های دقیق روی آنها صورت گرفته و شما مطمئن هستید که پروتزهای دندانی کاملاً مطابق با میل شما خواهند بود.
 • پروتز های دندانی فقط شامل دندان های کامل نیستند و امروزه شاهد تولید دندان مصنوعی تکی یا نیمه کامل هستیم که می توان از آنها در کنار دندان های طبیعی برای پر کردن شکاف بین دندانی استفاده کرد.

چرا برخی افراد به دندان مصنوعی علاقه دارند؟

استفاده از پروتزهای دندانپزشکی بسیار ساده است. این ابزار ها متحرک هستند و به راحتی می‌توان آنها را جابجا و نظافت کرد. ضمن اینکه دندان های مصنوعی نسبت به سایر گزینه های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، ارزان تر هستند، درد چندانی ندارند و استفاده از آنها بسیار آسان است. پروتز هایی که امروزه ساخته می شوند به خوبی با دندان های طبیعی سازگار هستند و حتی امکان استفاده از سایه برای طبیعی تر کردن شکل ظاهری آنها وجود دارد. ظاهر این دندان ها به حدی بهبود یافته که امروزه حتی تشخیص آن برای برخی از افراد سخت شده و شما میتوانید از دندان های خود لذت ببرید.

 

دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان

دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان

 چرا برخی دیگر دندان مصنوعی را نمیپسندند؟

اینکه بخواهیم صرفاً به جوانب مثبت دندان مصنوعی اشاره کنیم چندان معقولانه نیست. دلایل مختلفی برای عدم تمایل بیماران به استفاده از دندان های مصنوعی وجود دارد و اکثر آنها راه حل های دائمی تر را مانند کاشت ایمپلنت دندان ترجیح می دهند:

 • دندان های طبیعی ثابت هستند و امکان جابجایی آنها وجود ندارد. بنابراین بیمارانی که به دنبال جایگزین کردن دندان های از دست رفته هستند، ترجیح می‌دهند که به دنبال یک راه حل ثابت و دائمی باشند که عملکرد آنها همانند دندان های طبیعی باشد.
 • با وجود اینکه عملکرد پروتز های دندانی در چند سال اخیر بهبود یافته است، اما هنوز هم برای دندان هایی که امکان اتصال ندارند گزینه مناسبی نیستند و امکان جابجایی آنها در حین صحبت کردن و غذا خوردن وجود دارد.
 • برخی از بیماران حس می کنند که دندان‌های مصنوعی یک گزینه ارزان هستند و به همین دلیل کیفیت آنها را مد نظر قرار نمی دهند
 • استفاده از دندان مصنوعی با مشکلات متعدد لثه همراه است و در طولانی مدت باعث تحلیل لثه ها و آسیب زدن به دندانهای طبیعی موجود در دهان میشود
 • عمر و دوام آنها زیاد نیست و در طولانی مدت افراد مجبور هستند چندین بار آنها را عوض کنند

ایمپلنت دندان چیست؟

اگر شما هنگام ارزیابی دندان مصنوعی جوانب منفی آن را در نظر بگیرید، کاشت ایمپلنت دندان راه حل مناسبی برای شما خواهد بود. ایمپلنت های دندانی و برخلاف پروتزها، پیچ های تیتانیومی هستند که به داخل استخوان فک شما متصل می شوند و به عنوان یک پایه محکم برای روکش دندان عمل می کنند. به همین دلیل عملکرد آنها شباهت بسیار زیادی به دندان های طبیعی دارد و میزان رضایت آنها بالاست. با توجه به ویژگی های ذاتی که برای این ابزارها وجود دارد، بیماران دلایل متعددی برای استفاده از آن ها دارند که می‌توان به آنها اشاره کرد:

 • ایمپلنت دندان برای بیمارانی که از راهکارهای اصلاحی و موقتی خسته شده اند گزینه مناسبی است و می‌توانند به عنوان یک گزینه دائمی باشند که از لحاظ عملکرد تفاوت چندانی با دندان های طبیعی ندارند.
 • ایمپلنتهای دندانی به خوبی فضای به وجود آمده ناشی از دندان های از دست رفته را پوشش می دهند و دقیقا مشابه دندان طبیعی هستند و به همین دلیل بیماران از لبخند زدن و صحبت کردن خجالت نمی کشند و با اعتماد به نفس در جمع حضور دارند.
 • اصولاً بیمارانی که چند دندان خود را از دست داده‌اند و صورت آنها اصطلاحاً دچار افتادگی شده، به کمک کاشت ایمپلنت دندان می توانند روند بهبود استخوان فک خود را سریع تر کنند و مشکل ظاهری خود را از بین ببرند.

 به طور کلی، بیمارانی که به دنبال یک راه حل دائمی هستند و سعی می‌کنند که از لحاظ ظاهری و طبیعی دندان های جدید با دندان های طبیعی تفاوت نداشته باشند، می‌توانند از روش کاشت ایمپلنت‌های دندانی نهایت بهره را ببرند.

روند کاشت ایمپلنت ها به چه صورت است؟

 اگرچه روند کاشت ایمپلنت دندان از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است، اما معمولاً یک الگوی کلی و رایج در همه بیماران وجود دارد که تنها با بررسی رادیوگرافی اشعه ایکس ممکن است تغییراتی در هر کدام از این مراحل به وجود می آید. عوامل زیادی در روند کاشت این ابزارها نقش دارند که تعداد دندان های از دست رفته، چگالی و کیفیت استخوان فک و عوامل دیگر در آن نقش دارند. اما به طور کلی روند کاشت آن‌ها را می‌توان در مراحل زیر خلاصه کرد:

 • در وهله اول با استفاده از روش‌های جراحی و برش دادن بافت لثه، پیچ تیتانیومی سازگار با بدن در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد. این پیچ به عنوان ریشه مصنوعی برای دندان های جدید بیمار عمل می کنند.
 • بعد از انجام جراحی و قرار گرفتن پیچ تیتانیومی، به طور معمول بین ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است تا استخوان و پیچ تیتانیومی با هم ادغام شده و یک ساختار محکم و طبیعی به وجود بیاورند.
 • در قرار ملاقات بعدی روکش دندان روی ایمپلنت قرار میگیرد و شما لبخند طبیعی خواهید داشت. برخی از پزشکان برای مرحله اول از روکش دندان موقتی استفاده می کنند و بعد از گذشت مدت زمانی آنها را با روکش دندان دائمی جایگزین می کنند.

 

دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان

دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان

چرا بیماران به سمت ایمپلنت دندان نمی روند؟

علیرغم کیفیت بالایی که در روش کاشت ایمپلنت‌های دندانی وجود دارد و حتی با وجود اینکه فرد می‌تواند به صورت دائمی از آنها استفاده کند، اما عواملی هستند که بیماران از رفتن به سمت آن ها می ترسند. به عنوان مثال، روش کاشت ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی بسیار گرانتر است و ممکن است برخی از افراد بدون فکر کردن به مزایای آن، به سراغ راهکارهای ارزان تر بروند.

 از دیگر ایراداتی که در اینجا می توانیم به آن اشاره کنیم، سخت بودن و طولانی بودن روند کاشت ایمپلنت است. هر بیمار باید بعد از پرتونگاری تحت جراحی قرار گیرد تا ایمپلنت در داخل استخوان فک نصب شود. دوره بهبودی این جراحی بین ۳ تا ۶ ماه هست و بعد از آن تاج دندان نصب میشود. اگر هم استخوان فک شما به اندازه کافی قوی نباشند، مجبور هستید که پیوند استخوان فک را انجام دهید و زمان درمان شما را طولانی تر می کند.

حالا این شما به عنوان بیمار و همچنین تشخیص دندانپزشک شماست که بین ایمپلنت دندان و دندان مصنوعی کدام گزینه را انتخاب کنید و کدام یک از آنها برای شرایط شما مناسب تر است.

پروتز و ایمپلنتمقالات عمومی دندان پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *