دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان
درباره دندانپزشکی کودکان باید گفت، خوشبختانه امروزه با ارتقاء سطح آگاهی جامعه، اهمیت حفظ دندان های شیری برای والدین مشخص گردیده.

دندان های شیری به دلیل ایفای نقش های مهمی که در سیستم دهان و دندان افراد دارد باید تا زمان رویش دندان های دائمی حفظ بشوند. دندانپزشک کودکان با تکنیک های کنترل رفتار ، درمانی  بدون درد را برای کودکان انجام خواهد داد . یکی از نیازهای مهم کودکان همین مراقبت از دندان‌های آن‌ها است .

این مراقبت از سن یک سالگی که نخستین دندان‌های کودک نمایان می‌شود ، تا سن هفت سالگی که دندان‌های شیری کودک شروع به افتادن کرده و رفته رفته با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند ، تا سن ده تا دوازده سالگی که همه دندان‌های شیری کودک افتاده و رشد دندان‌ها کامل شده است باید زیر نظر متخصص دندانپزشکی کودکان ادامه پیدا کند .

بهتر است والدین کودک از همان سنین نوزادی کودک خود را نزد متخصص دندانپزشکی کودکان برده و هر شش ماه یک بار برای چک آپ مجدد اقدام نمایند.

معاینه پیشگیرانه کودکان

پر کردن دندانهای پوسیده

فیشور سیلانت

کشیدن دندان کودکان

درمان بیماری های لثه

فلورایدتراپی کودکان

برای استحکام بخشی به دندان‌ها

دندان‌های کودکتان را چک کنید . اگر اولین دندان کودک تا ۹ ماهگی از لثه بیرون نیامد باید به متخصص کودکان مراجعه کنید .

دندان‌های اولیه سالم و بدون نقطه یا لکه بوده و لثه‌های سالم نیز صورتی هستند . اگر دندان‌های کودکتان دارای  لکه‌هایی هستند ، او را نزد یک دندانپزشک کودکان ببرید .

تمیز کردن دندان‌های شیری برای حفظ سلامت دندان‌ها در بهترین حالت ممکن

تمیز کردن دندان شیری

شما می‌بایست لثه ‌های نوزاد را از بدو تولد تا ۱۲ ماهگی با یک گاز استریل یا حوله کودکِ تمیز به آرامی پاک کنید .
مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بخش مهمی از برنامه بهداشت دندان کودک شما است. بنابراین بسیار مهم است که برای انجام این کارها از روش صحیحی استفاده کنید.در این موارد می توانید از دندانپزشک کودکان راهنمایی بگیرید.

چرا باید کودکمان را نزد متخصص یا کسی که تجربه دندانپزشکی کودکان داشته، ببریم ؟

 • دندانپزشکان متخصص یا دندانپزشک کودکان،به خاطر آموزشی که دیده اند قادرند بسیاری از شرایط دشوار رفتاری و مشکلات کودک را تشخیص بدهند.
 • آنها مجهز به ابزار و وسایل آرامش کودکان هستند و از چگونگی رفتار با کودکان و نوجوانان آگاهی دارند .
 • کودکان در مطب دندانپزشکی ممکن است پاسخ های متفاوتی به نشستن بر روی صندلی و نشان دادن دندان هایشان به دندانپزشک خود داشته باشند . کودکان از محیط نا آشنا مطب احساس ترس دارند در عین حال ممکن است دندان کودک نیاز به درمانهای ویژه داشته باشد .

از این رو ممکن است که دندانپزشک کودک شما به خاطر عدم همکاری کودک و دشواری در کنترل آن از آرام بخش یا بیهوشی عمومی استفاده کند .

دندانپزشک اطفال معمولا از روش های بسیاری برای هدایت رفتاری کودک استفاده می کنند . آنها به منظور جلوگیری و کاهش اضطراب کودک از صندلی دندانپزشکی و مواقعی که ممکن است در دندان کودک درد ایجاد شود از روش های هدایت رفتاری خاصی استفاده می کنند .

5 دیدگاه دربارهٔ «دندانپزشکی کودکان»

 1. زهرا نوروزنیا

  سلام خسته نباشید دختر من ۸سالگش ۳ ماه دگه میره به ۹ سالگی دندان شیری دخترم در ۷ سالگی شروع به افتادن کرده حالا دوتا دندان جلویش درد نیامده می خواهستم بدنم که دندان دخترم درد میاد یا باید به دندان پزشک مراجعه کنیم ممنون میشم جواب دهی

 2. سلام خسته نباشید دخترمن ۸سالشه ۳ماه دگه ۹ سالش مشه از سن ۷ سالگی شروع به دندان شیریش افتادن کرد حالا دوتا دندان جلویش در نیامده می خواهستم بدانم که دندان جلوی در میاد یا باید دندان پزشک مراجعه کنیم ممنون میشم جواب دهی

  1. سلام و وقت بخیر
   در برخی کودکان این دندانها ممکن است با تاخیر رشد کنند.اما اگر یک متخصص دندانهای کودک شما را معاینه کنند خیالتان راحت میشود. موفق باشید

 3. سلام خسته نباشید دخترمن ۸سالشه ۳ماه دگه ۹ سالش مشه از سن ۷ سالگی شروع به دندان شیریش افتادن کرد حالا دوتا دندان جلویش در نیامده می خواهستم بدانم که دندان جلوی در میاد یا باید دندان پزشک مراجعه کنیم ممنون میشم جواب دهی

 4. سلام خسته نباشید دخترمن ۸سالشه ۳ماه دگه ۹ سالش مشه از سن ۷ سالگی شروع به دندان شیریش افتادن کرد حالا دوتا دندان جلویش در نیامده می خواهستم بدانم که دندان جلوی در میاد یا باید دندان پزشک مراجعه کنیم ممنون میشم جواب دهی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی برایتان پیش آمده؟ از ما بپرسید...
×
اسکرول به بالا