درد ایمپلنت دندان: آیا جراحی دندان درد دارد و چگونه می‌توان درد بعد از جراحی دندان را کاهش داد

درد قسمتی از زندگی است و همه ما خواه یا نا خواه آن را تجربه کرده‌ایم. بسیاری از افرادی که نیاز به کاشت دندان دارند، نگران درد ایمپلنت دندان هستند و می‌خواهند بدانند این درد تا چه زمانی بعد از عمل جراحی کاشت دندان ادامه خواهد داشت.

جراحی دندان به احتمال زیاد مقداری درد به همراه خواهد داشت. اینکه این درد چه مدت طول می‌کشد و شدت آن چه اندازه خواهد بود به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای افراد مختلف، متفاوت خواهد بود. با این حال روش‌های زیادی برای مقابله با این درد و کاهش آن وجود دارد. ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا به درد ایمپلنت دندان بپردازیم و به سوالاتی که ممکن است قبل از انجام ایمپلنت و کاشت دندان برای شما پیش آمده باشد پاسخ دهیم.

 

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

بعد از کاشت دندان و ایمپلنت دندان مقداری درد خواهید داشت اما در هنگام جراحی ایمپلنت دندانی، به دلیل استفاده از بی حسی موضعی، به احتمال زیاد دردی تجربه نخواهید کرد. در واقع با کم شدن اثر بی حسی احتمالاً کمی احساس ناراحتی و درد پیدا خواهید کرد.

میزان درد ایمپلنت دندان به روش استفاده شده در هنگام کاشت دندان و تعداد ایمپلنت وارد شده بستگی دارد. هرچه زمان انجام عمل جراحی کاشت ایمپلنت طولانی‌تر و تعداد ایمپلنت‌های وارد شده بیشتر باشد، ممکن است درد ایمپلنت دندان بعد از عمل جراحی کاشت دندان بیشتر شود.

 

درد ایمپلنت دندان چه مدت طول خواهد کشید؟

پیش بینی مدت زمانی که درد ایمپلنت دندان طول خواهد کشید کمی مشکل است؛ زیرا این مدت زمان در هر بیمار با فرد دیگر متفاوت است. به طور معمول، حتی تا 10 روز پس از ایمپلنت نیز ممکن است احساس ناراحتی و درد داشته باشید اما این درد چندان شدید نخواهد بود. اگر درد شدید باشد احتمالاً دندان پزشک با تجویز ضد دردها به شما کمک خواهد کرد. در این مدت، احتمال بروز تورم نیز وجود خواهد داشت که باید در طی 3-5 روز فروکش کند. در موارد بسیار اندکی دیده شده که درد ایمپلنت دندان بیش از 10 روز دوام داشته است.

جدول زمانی درد ایمپلنت دندان

در اینجا ما جدول زمانی برای شما تهیه کرده‌ایم تا با میزان درد و دلایل آن در فواصل زمانی مختلف بعد از عمل جراحی ایمپلنت آشنا شوید:

درد ایمپلنت دندان بعد از یک هفته

طبیعی است که در طی هفته اول مقداری درد و ناراحتی وجود داشته باشد. بعد از گذشت بین 7-10 روز نیز ممکن است همچنان مقدار کمی درد احساس کنید. در این مرحله باید از دستور العمل های پزشک پیروی کنید تا به مرور از درد و ناراحتی کاسته شود.

درد ایمپلنت دندان بعد از دو هفته

در این مرحله درد باید فروکش کرده باشد. بنابراین اگر بعد از گذشت ده روز همچنان درد داشته باشید باید بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید. زیرا وجود درد در این دوره ممکن است نشانه‌ای از عفونت باشد.

درد ایمپلنت دندان بعد از 3-4 ماه

اگر بعد از گذشت چند ماه هنوز هم گهگاهی احساس درد می‌کنید ممکن است یکی از دلایل زیر باعث بروز درد شده باشد:

 • بیماری‌های خود ایمنی
 • خون رسانی ضعیف
 • تداخل با داروهای مختلف
 • ضعیف بودن سلامت کلی بدن و دهان
 • عفونت
 • ورود فشار بیش از حد به ایمپلنت
 • واکنش آلرژیک
 • آسیب به اعصاب یا بافت‌ها

در هر کدام از وضعیت‌های بالا شما باید فوراً با دندان پزشک خود تماس بگیرید تا از بروز مشکلات بسیار جدی جلوگیری کنید.

درد ایمپلنت بعد از یک سال یا بیشتر

اگر بعد از گذشت یک سال یا بیشتر از کاشت دندان، درد ایمپلنت به سراغ شما آمد، ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • سیگار کشیدن مداوم
 • براکسیسم یا ساییدن دندان‌ها روی هم
 • ضعف بهداشت دهان و دندان
 • از بین رفتن لثه در اطراف ایمپلنت
 • تابش تشعشع به سرو گردن
 • تحلیل استخوان فک
 • عفونت

همچون موارد گذشته در صورت بروز اینگونه دردها نیز باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

در مجموع باید گفت وجود درد ایمپلنت دندان تقریباً اجتناب ناپذیر است، اما این درد باید بعد از هفته اول به مرور از بین برود و تقریباً بعد از 10 روز نباید دردی وجود داشته باشد. از این زمان به بعد هرچقدر که مدت زمان بروز درد طولانی‌تر شود نشان دهنده مشکلات جدی احتمالی است که باید به سرعت توسط دندانپزشک درمان شوند.

مواردی که می‌توانند باعث افزایش درد بعد از ایمپلنت شوند.

علاوه بر درد طبیعی که بعد از ایمپلنت ممکن است آن را تجربه کنید، ممکن است مشکلات دیگری نیز وجود داشته باشد که باعث افزایش ناراحتی و درد شوند. در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

شل شدن کپ

گاهی اوقات پیچ کوچکی که در قسمت بالای ایمپلنت قرار دارد در طی فرآیند درمان شل می‌شود. در این موارد، دندان پزشک نیاز به برداشتن کپ، تمیز کردن و جا گزاری مجدد آن خواهد داشت. تا زمانی که این مشکلات توسط دندان پزشک رفع شود ممکن است احساس درد و ناراحتی داشته باشید.

شل شدن ایمپلنت

اگر تراکم استخوان در فک کافی نباشد، احتمال شل شدن ایمپلنت وجود دارد. این موضوع می‌تواند باعث ناراحتی و درد شود. در اینگونه موارد معمولاً نیاز به برداشتن و تعویض ایمپلنت خواهید داشت.

عفونت

هر نوع عفونت لثه نیز می‌تواند باعث ایجاد درد ایمپلنت دندان شود. معمولاً این عفونت‌ها در صورت شناسایی به موقع قابل درمان هستند. ویزیت مرتب دندانپزشک می‌تواند از بروز اینگونه عفونت‌ها جلوگیری کند.

پس زدن ایمپلنت

گاهی اوقات ایمپلنت دندان با استخوان بیمار ادغام نمی‌شود و در واقع بدن دندان کاشته شده را پس می زند. به طور کلی پس زدن اندام‌های جدید مانند دندان کاشته شده ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. در صورت پس زدن ایمپلنت، ایمپلنت کاشته شده شل می‌شود و باعث بروز درد و ناراحتی خواهد شد.

سوختن استخوان فک

این عارضه چندان شایع نیست اما ممکن است در موارد اندکی رخ دهد. در واقع گاهی اوقات گرمای مته دندانپزشک می‌تواند به استخوان اطراف محل جراحی آسیب برساند. در اصطلاح به این آسیب سوختگی استخوان گفته می‌شود. بدیهی است که این آسیب می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود. در صورت رخ دادن این اتفاق، دندانپزشک باید ایمپلنت و قسمت‌های آسیب دیده استخوان را جدا کند.

آسیب به اعصاب

آسیب به عصب نیز جزء موارد نسبتاً نادری است که ممکن است در هنگام ایمپلنت دندان رخ دهد. اگر دریل دندانپزشک به عصب برسد یا ایمپلنت در نزدیکی عصب قرار داشته باشد می‌تواند باعث بروز درد و ناراحتی بیمار شود. در این مورد نیز باید ایمپلنت خارج شود و در محل مناسبی قرار بگیرد.

نکاتی درباره کاهش درد ایمپلنت دندان

نکات زیادی برای کاهش و کنترل درد بعد از انجام ایمپلنت وجود دارد:

دندانپزشک مناسب انتخاب کنید.

دندانپزشکی انتخاب کنید که دارای تخصص و تجربه لازم باشد و در هنگام نیاز و بروز مشکلاتی مانند درد و ناراحتی در دندان ایمپلنت شده توصیه‌ها و درمان‌های لازم را برای شما انجام دهد. همچنین انتخاب یک دندانپزشک مناسب می‌تواند باعث کاهش احتمال بروز مشکلات در آینده شود.

 از دستور العمل های بعد از ایمپلنت پیروی کنید

تمام توصیه‌های دندانپزشک خود را جدی بگیرید و به همه آن‌ها عمل کنید. پیروی کردن از این دستورات از بروز مشکلات جدی در آینده جلوگیری می‌کند و همچنین باعث حفظ سلامت دهان و بدن خواهد شد.

استفاده از دارو

دندانپزشک شما ممکن است با تجویز مسکن به کاهش درد و ناراحتی‌های بعد از ایمپلنت کمک کند. اگر داروهای تجویز شده برای کاهش درد کافی نبود با دندانپزشک خود برای عوض کردن دارو یا افزایش دوز آن صحبت کنید.

استفاده از یخ

در روزهای اولیه – خصوصاً اولین روز بعد از ایمپلنت- می‌توانید از یخ برای بی حس کردن و کاهش درد استفاده کنید. یخ را روی صورت و ناحیه حساس نزدیک به محل ایمپلنت قرار دهید تا اثر گذار باشد. اگر از یخ‌های یخچال خانه خود استفاده می‌کنید حتماً آن را در یک پارچه قرار دهید تا به پوست آسیب نرسد.

آب نمک

آب نمک گرم می‌تواند به کاهش درد ایمپلنت دندان و جلوگیری از تکثیر باکتری‌هایی که باعث عفونت می‌شوند کمک کند.

غذاهای سرد و نرم

از خوردن غذاهای جویدنی و خیلی داغ در دوران ریکاوری بعد از کاشت ایمپلنت خود داری کنید. غذاهای سرد و نرم مانند ماست، آب میوه‌ها و مواردی از این دست گزینه خوبی برای بعد از ایمپلنت هستند.

به سلامت دهان خود اهمیت دهید

مسواک زدن روزانه بین 2 تا 3 بار توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود. تمیز نگه داشتن دهان و دندان‌ها اهمیت زیادی در جلوگیری از بروز مشکلات بعد از ایمپلنت دارد. البته ممکن است برای چند روز به توصیه دندان پزشک اجازه مسواک زدن ناحیه ایمپلنت شده را نداشته باشید.

استراحت

سعی کنید حتماً به بدن و استخوان فک خود به اندازه کافی استراحت دهید. در دوران بعد از ایمپلنت از انجام فعالیت‌های سخت و بلند کردن اشیاء سنگین خود داری کنید. به بدن خود اجازه دهید که انرژی مورد نیاز برای ترمیم و درمان را تأمین کند.

جمع بندی

اگرچه درد ایمپلنت دندان یک اتفاق طبیعی است و مانند هر جراحی دیگری اجتناب ناپذیر است اما در هنگام جراحی تقریباً هیچ دردی نخواهید داشت و بعد از ایمپلنت نیز نباید بیشتر از 10 روز احساس ناراحتی و درد داشته باشید. اگر بعد از گذشت ده روز، چند هفته، چند ماه و حتی یک یا دوسال بعد از ایمپلنت احساس درد دارید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. البته تا قبل از مداخله دندانپزشک نیز می‌توانید از روش‌هایی مانند آّب نمک، یخ و داروهای مسکن برای کنترل درد استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا