ویروس کرونا و حقایقی که باید درباره کرونا ویروس بدانیم


در چند وقت اخیر شاید کمتر خبری در تلویزیون یا در خیابان ها خارج از محدوده بیماری کرونا باشد و تقریباً در بحث های خانوادگی هم شاهد بحث در مورد این ویروس خاص هستیم. اگرچه از زمان پیدایش این ویروس تاکنون زمان زیادی نمی گذرد، اما نزدیک به ۸۰ کشور دنیا را درگیر خود کرده و در حدود ۱۰۰ هزار نفر در سطح دنیا به این بیماری مبتلا شده‌اند. با توجه به اینکه اکثر کشورها از اپیدمی شدن این ویروس نگران هستند، تعطیلی های مکرر در اماکن عمومی مانند مدارس و دانشگاه ها و حتی مسابقات فوتبال رخ می دهد.

نگرانی‌هایی که در مورد بیماری کرونا وجود دارد باعث شده که بیشتر افراد موارد خصوصی مانند خدمات دندانپزشکی را هم تعطیل کنند. اما در این مطلب به برخی از حقایق در مورد این بیماری خواهیم پرداخت که می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

ویروس کرونا چیست و از کجا پیدا شد؟

کرونا ویروس (Coronavirus) یک نوع خاص از ویروس های حیوانی است که بعد از انتقال به انسان تغییر وضعیت داده و از این مرحله به بعد روند گسترش آن از انسان به انسان انجام می شود. رده‌های مختلفی از ویروس کرونا تاکنون شناخته شده که هر کدام از آنها ویژگی های خاص خود را دارند و تنها در برخی ویژگی ها با یکدیگر مشترک هستند.

ویروس کرونای جدید برای اولین بار در شهر ووهان چین معرفی شد و از این تاریخ به بعد تحت عنوان کووید ۱۹ (Covid-19) شناخته می شود. این ویروس نسبت به ویروس کرونای مرس یا ویروس کرونای سارس که در کشورهای عربستان و چین برای اولین بار شناخته شده بودند متفاوت بود و تاثیر متفاوتی روی بیماران میگذاشت. این موضوع باعث شده بود که عملاً پیدا کردن دارو برای درمان بیماران یا پیدا کردن واکسن برای آنها بسیار سخت تر و عملاً بدون جواب باشد. به همین دلیل هنوز هم هیچ داروی مشخص و استانداردی برای درمان بیماری کرونا پیشنهاد نشده است.

علائم ابتلا به بیماری کرونا

به طور کلی ابتلا به ویروس کرونا با علائم سرماخوردگی همراه است، اما در موارد حاد بیماران ممکن است نشانه هایی از ذات الریه خفیف تا شدید را هم از خود نشان دهند. معمولاً پزشکان و سیستم های بهداشتی برای تشخیص افراد مبتلا به این بیماری از دستگاه تب سنج استفاده می شود. در حقیقت تب بالا و سرفه خشک به عنوان اولین و مهمترین مشخصات ابتلا به این بیماری شناخته می شوند.

به مرور زمان و با پیشرفت بیماری احتمال بروز علائم دیگری مانند سرفه شدید و گرفتگی قفسه سینه وجود دارد که با تنگی نفس همراه است. معمول این بیماری در کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند با چند مشکل دیگری هم همراه است که ممکن است یکی از آنها نارسایی کلیه بوده که منجر به مرگ فرد میشود. به همین دلیل کسانی که بیماری های زمینه ای دارند باید بیشتر تحت مراقبت قرار گیرند.

بیماری کرونا

بیماری کرونا

ویروس کرونا برای چه کسانی خطرناک است؟

اگرچه ماندگاری ویروس کرونا در محیط های مختلف از سه روز تا بعضاً ۹ روز طول می‌کشد و انتقال آن بین انسان ها بسیار شدیدتر از ویروس های دیگر است، اما آمارها نشان می دهد که میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس بسیار کمتر است. به عنوان مثال آمار مرگ و میر ثبت شده برای ویروس ابولا در حدود هشتاد درصد بوده و برای ویروس آنفولانزا این آمار به ۱۳ درصد رسیده است. اما آمار مرگ و میر در مورد بیماری کرونا تنها بین ۳ تا ۴ درصد است و بیشتر افرادی که مشکلات زمینه ای را دارند شامل می‌شود.

آمارهای اخیر انتشار یافته از طرف سازمان بهداشت جهانی نشان داده که آمار مرگ و میر افراد بالاتر از ۸۰ سال و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند نزدیک به ۲۰ درصد است. این آمار برای افراد سالم تنها یک درصد بوده و در مورد افراد نوجوان هم به کمترین مقدار ممکن رسیده است. جالب است بدانید که تا کنون میزان مرگ افراد کمتر از ۹ سال هیچ نمونه ای نداشته و به نظر می‌رسد که برای این افراد هیچ مشکل خاصی ایجاد نمی کند.

راهکارهای پیشگیری از بیماری کرونا

شرایط ژنتیکی خاص ویروس کووید ۱۹ نشان می دهد که انتقال آن به کمک قطرات تنفسی انجام می شود. این یعنی عطسه کردن و سرفه کردن یا انتقال قطرات تنفسی به هر دلیلی می‌تواند عامل اصلی انتقال ویروس از یک فرد به فرد دیگر شود و اگر ما این راهکارها را ببندیم تا حدود زیادی مانع از انتقال آن می شویم. راهکارهای پیشنهاد شده برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا شامل موارد زیر می شوند:

·تمامی افراد مبتلا به بیماری باید از ماسک و دستکش برای جلوگیری از انتقال ویروس استفاده کنند

·پوشاندن قسمتهای مخاطی مانند چشم و گوش و بینی با استفاده از ماسک و عینک مخصوص

·کمک گرفتن از دستکش های یکبار مصرف به هنگام لمس در سطوح مختلف به خصوص سطوح مکان های شلوغ

·عدم استفاده از گوشی در مکان های هوشمند با استفاده از خودکار های عمومی

·شست‌وشوی مرتب دستان به مدت ۲۰ ثانیه و همچنین استفاده از محلول های ضدعفونی کننده بر پایه الکل

·اجتناب از تماس مستقیم با حیوانات اهلی و وحشی

·خودداری از حضور در مکان های عمومی مانند سالن اجتماعات و سینما ها و ورزشگاه ها

·عدم ارتباط مستقیم با بیماران و محل نگهداری و مراقبت از بیماران

بیماری کرونا

بیماری کرونا

درمان بیماری کرونا

با توجه به اینکه زمان زیادی از معرفی و پیدایش ویروس کرونای جدید نمی‌گذرد، هنوز هم اطلاعات پزشکان برای پیدا کردن یک واکسن یا یک داروی مشخص برای این بیماری محدود است و در سراسر دنیا در حال انجام تحقیقات مختلفی برای کنترل آن هستند. با این وجود تا لحظه نگارش این مطلب هیچ داروی استاندارد و مشخصی برای از بین بردن ویروس کرونا پیشنهاد نشده است.

رصد وضعیت بیماران نشان داده که آمار بهبود یافتگان در حدود ۵۰ درصد مبتلایان است. این یعنی اگر چه داروی مشخصی وجود ندارد اما رعایت اصول کلی و مراقبت‌های پزشکی باعث می‌شود که شرایط کلینیک بیماران روز به روز بهتر شده و آمار بهبود یافته ها افزایش یابد.

آیا با وجود کرونا امکان انجام کاشت ایمپلنت دندان را داریم؟

با توجه به سرعت شیوع بیماری کرونا طبیعی است که نگرانی‌هایی در مورد انجام خدمات درمانی و به طور ویژه خدمات دندانپزشکی وجود داشته باشد. با توجه به انجام خدمات پزشکی و دندانپزشکی در محیط استریل معمولاً بخش مهمی از این نگرانی ها بیشتر ناشی از اضطراب شخصی است.

شما اگر قبلاً در حالت عادی به مطب دندانپزشک مراجعه کرده باشید به احتمال زیاد دیده اید که تمامی خدمات آن ها در یک محیط استریل و به دور از هرگونه آلودگی انجام می شود. محیط کار دندانپزشک ها معمولاً با هماهنگی قبلی بوده و به همین دلیل تردد زیاد و تجمع زیادی که در مطب های پزشکی دیده میشود در اینجا وجود ندارد. بنابراین شرایط به طور کامل تحت کنترل بوده و از این لحاظ هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

اما در مورد انجام خدمات دندانپزشکی مانند کاشت ایمپلنت دندان هم باید به این نکته اشاره کنیم که نبود باکتری و ویروس لازمه اصلی انجام کار است. به طور کلی وجود هر گونه آلودگی و عوامل بیماری زا باعث می شود که احتمال عفونت افزایش یابد و حتی تبعات بسیار بدی برای بیمار و دندانپزشک به دنبال خواهد داشت. این موضوع باعث شده دندانپزشکان حساسیت بالایی نسبت به محیط کار خود داشته باشند و این نوعی اطمینان خاطر برای بیمار به وجود می آورد که احتمال بروز هیچ‌گونه مشکلی از طرف به ویروس کرونا یا بیماری کرونا برای آنها وجود ندارد.

مقالات عمومی دندان پزشکی

ویروس h1n1ویروس hpvویروس آنفولانزاویروس ابولاویروس ایدزویروس تنفسی کروناویروس چینیویروس سرماخوردگیویروس کروناویروس کرونا ایران اومده یا نهویروس کرونا تایلندویروس کرونا تبریزویروس کرونا چینویروس کرونا چینیویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در چینویروس کرونا در کاناداویروس کرونا دربین حجاجویروس کرونا فرانسهویروس کرونا فیلمویروس کرونا یا سارسویروس کش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراجعه و تماس با کلینیک دکتر رضا شاکر

متخصص جراحی لثه و ایمپلنت

لطفا قبل از مراجعه حضوری، از طریق شماره های تماس ذکر شده در این صفحه، با واحد پذیرش هماهنگ نمایید.

از پذیرش مراجعین محترم بدون وقت قبلی معذوریم

ساعات کاری

شنبه تا چهار شنبه  ساعت 9 تا 21
پنج شنبه و جمعه  ساعت 9 تا 15

ویزیت :

روزهای زوج ساعت 19 الی 21

 

آدرس

سعادت آباد، بین چهارراه سرو و میدان کتاب، خیابان آسمان، نبش آسمان پنجم شرقی، پلاک 38 طبقه اول