بعد از کاشت ایمپلنت دندانی باید به چه نکاتی دقت کرد؟

مسواک نخ دندان

اگر اقدامات احتیاطی ساده بعد از کاشت ایمپلنت به درستی انجام شود، زخم‌ها و برش‌های ناشی از جراحی ایمپلنت به سرعت بهبود پیدا می‌کند. همکاری با دندانپزشک بعد از انجام ایمپلنت اهمیت زیادی دارد و می‌تواند به موفقیت آمیز بودن عمل کاشت دندان و کاهش عوارض آن‌ها کمک کند. ما در اینجا به دستور العمل ها و نکاتی که بعد از کاشت ایمپلنت دندانی باید آن‌ها را بدانید اشاره خواهیم کرد:

 

خونریزی بعد از کاشت ایمپلنت

وجود مقدار مشخصی خونریزی بعد از کاشت ایمپلنت غیرقابل اجتناب است. به همین دلیل وجود مقدار کمی خون در دهان و بزاق غیر معمول نیست. بعد از انجام عمل جراحی کاشت دندان، باید حدود 40 دقیقه گاز را روی دندان خود نگهدارید. برای بررسی اینکه خونریزی دارید یا نه، نباید گاز را از روی دندان بردارید. زیرا ممکن است لخته اولیه با براداشتن گاز از بین برود و منجر به خونریزی مجدد شود.

 • اگر مشکلی وجود نداشته باشد خونریزی باید بین 4 تا 6 ساعت بعد از عمل متوقف شود.
 • اگر خونریزی ادامه یافت می‌توانید برای حدود 30 دقیقه یک چای کیسه‌ای را گاز بگیرید. اسید تانیک موجود در چای کیسه‌ای با ایجاد انقباض عروق خونی به تشکیل لخته کمک می‌کند. تا 48 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دهان خود را شستشو ندهید.
 • از زبان زدن به محل جراحی شده خودداری کنید.
 • برای به حداقل رساندن خونریزی، سعی کنید هیجان زنده نشوید، صاف بنشینید و از انجام ورزش خود داری کنید.
 • به زخم فشار وارد نکنید.
 • از شستشو و لمس زخم در روز عمل خود داری کنید
 • تا دو هفته بعد از عمل نباید فین کنید. در صورت نیاز از مواد ضد احتراق برای باز کردن بینی خود استفاده کنید.

درد بعد از کاشت ایمپلنت

وجود درد بعد از کاشت ایمپلنت کاملاً طبیعی است. با کم شدن اثر بی حسی حس ناراحتی و درد نسبتاً کمی خواهید داشت. در این زمان ممکن است پزشک داروهای ضد درد برای شما تجویز کند. برای جلوگیری از بروز مشکلات و عوارض بعضی از داروهای مسکن بهتر است که معده خود را پر نگهدارید. خوردن شیک یا بستنی گزینه خوبی برای بعد از کاشت دندان است. این خوراکی‌های سرد و نرم علاوه بر کاهش التهابات، انرژی از دسته رفته شما را نیز تأمین می‌کنند.

درد و ناراحتی برای مدتی ادامه دارند و با کم شدن اثر بی حسی‌ها افزایش پیدا می‌کنند. اگر درد شدیدی داشتید یا با گذشت یک هفته همچنان احساس درد کردید باید به سرعت به دندان پزشکی مراجعه کنید.

@linkدر این مقاله ما در ارتباط با درد ایمپلنت و جراحی دندان، و چگونگی کاهش درد بعد از جراحی بیشتر بخوانید.

مصرف آنتی بیوتیک ها بعد از ایمپلنت

ممکن است برای جلوگیری از عفونت، دندان پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند. حتماً آنتی بیوتیک ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. از مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز و مشورت با دندانپزشک خود داری کنید. خانم‌ها دقت کنند: توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک ها می‌تواند در تأثیر قرص‌های ضد بارداری اختلال ایجاد کنند بنابراین با پزشک خود در مورد تجویز آنتی بیوتیک ها و نحوه مصرف آن‌ها مشورت کنید.

تورم بعد از کاشت ایپملنت

تورم صورت بعد از انجام جراحی‌های دهانی کاملاً طبیعی است. تورم در اطراف دهان، گونه‌ها، چشم‌ها و اطراف نزدیک محل ایمپلنت نیز معمولاً رخ می‌دهند. این تورم واکنش طبیعی بدن به جراحی و ترمیم آسیب‌های وارده است. سفتی (تریموس) ماهیچه‌های فک ممکن است باعث شود در باز کردن دهان خود برای چند روز بعد از عمل مشکلاتی داشته باشید. این موارد کاملاً عادی هستند و به مرور برطرف می‌شوند. استفاده فوری از بسته‌های یخ بعد از کاشت ایمپلنت ممکن است تورم را به حداقل برساند.

 • در 24 یا 48 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت، 20 دقیقه یخ را روی صورت قرار دهید و بعد از آن 20 دقیقه صبر کنید و این عمل را تکرار کنید.
 • بعد از 48 ساعت باید استفاده از یخ را قطع کرده و از کمپرس‌های گرم استفاده کنید.
 • در 48 ساعت اول، در هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن نگه‌ دارید تا از ایجاد تورم جلوگیری شود.

تورم معمولاً در روز سوم یا چهارم بعد از کاشت ایمپلنت دندانی به اوجش می‌رسد.

بخیه‌های ایمپلنت

در بسیاری از عمل‌های جراحی دهانی باید از بخیه کردن بافت‌ها استفاده کرد تا فرآیند بهبودی سریع‌تر آغاز شود. در صورتی که از بخیه‌های مناسبی استفاده شده باشد حدود 3-5 روز بعد از انجام عمل بخیه‌ها از بین می‌روند. در مواردی ممکن است برخی از بخیه نیاز به کشیده شدن داشته باشند یا به مدت بیشتری برای جذب نیاز داشته باشند.

بهداشت دهان بعد از کاشت ایمپلنت

هیچگونه شست و شویی تا روز بعد ازعمل جراحی ایمپلنت نباید انجام بگیرد. بعد از گذشت حدود 48 ساعت می‌توانید دستور العمل‌های زیر را دنبال کنید:

 • 48 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت، به آرامی دهان را با محلول نصف قاشق چای خوری نمک حل شده در نصف لیوان آب گرم، 5 الی 6 بار در روز (صبح، بعد از هر وعده غذایی و قبل از خواب) شست و شو دهید. این کار را تا دو هفته بعد از انجام ایمپلنت تکرار کنید.
 • بعد از گذشت چند روز می‌توانید مسواک زدن عادی را نیز از سر بگیرید. البته سعی کنید برای مدتی از مسواک زدن محل ایمپلنت خود داری کنید.
 • با گذشت حدود یک ماه، می‌توانید روی ایمپلنت کاشته شده و محل قرار گیری دندان جدید را مسواک بزنید. البته در هنگام مسواک زدن این مناطق باید بسیار مراقب باشید.

رژیم غذایی بعد از ایمپلنت

به طور کلی بعد از کاشت یک دندان باید مسائل مراقبتی زیادی را در نظر داشته باشید. رژیم غذایی یکی از مهم‌ترین موضوعات است چرا که در صورت عدم رعایت دستور العمل های مراقبتی مشکلات جدی برای شما به وجود می‌‍آید. تا یک هفته بعد از انجام ایمپلنت از سیگار کشیدن، تف کردن، مصرف نوشابه‌های گاز دار و استفاده از نی در هنگام نوشیدن خود داری کنید. همچنین از خوردن غذاهای ساینده مانند چیپس، پاپ کورن و مغزها و آجیل‌ها نیز خود داری نمایید.

 • در 6 ساعت اول بعد از ایمپلنت یا تا زمانی که همچنان تاثیر بی حسی وجود دارد ، غذاهای نرم مانند شیک، اسموتی، ماست، بستنی، پودینگ، پوره سیب زمینی و سوپ خامه‌ای مصرف کنید. بعد از گذشته مدتی می‌توانید تقریباً هر چیز نرمی را بدون جویدن در ناحیه ایمپلنت کاشته شده، بخورید. در این زمان خوردن غذاهایی که کالری و پروتئین زیادی داشته باشند بسیار مهم است.
 • بعد از 6 ساعت اول یا زمانی که بی حسی از بین رفت، می‌توانید غذاهای نرم مانند ماکاروی، پنکیک، تخم مرغ یا سبزیجات پخته شده میل کنید.
 • با مصرف منظم مایعات باید از کمبود آب بدن جلوگیری کنید. مقدار غذایی که میل می‌کنید در چند روز اول محدود خواهد بود. با افزایش مصرف مایعات کمبود مواد غذایی را جبران می‌کنید.
 • سعی کنید هیچکدام از وعده‌های غذایی را از دست ندهید. غذا خوردن به تأمین انرژی و مواد غذایی مورد نیاز برای ترمیم و بهبودی پس از کاشت ایمپلنت کمک می‌کند. بنابراین حتی یک وعده غذایی را نیز نباید از دست داد. در چند روز اول غذا خوردن ممکن است کمی ناراحت کننده و با درد همراه باشد. بنابراین حتماً از دستور العمل های غذایی پیروی کنید و مطمئن شوید که در روند بهبودی خود اختلالی ایجاد نمی‌کنید.
نان ، غلات و سایر منابع پروتئینی

·        ماهی آب پز

·        مرغ نرم به صورت خورش و کباب شده

·        تخم مرغ رنده شده

·        پوره سیب زمینی

·        نان های نرم و غیر شیرین

 

میوه ها و سبزیجات

·        میوه های نرم مانند هلو ، موز  و گلابی

از خوردن میوه هایی که دانه های ریز دارند خودداری کنید

 

رژیم مایع

·        آب  (آب معدنی)

·        آب میوه های طبیعی بدون شکر

·        چای و قهوه

·        سوپ آبکی

·        بستنی و میلک شیک ها

·        ماست

 

سرگیجه بعد از ایمپلنت

فشار وارد شده به فک و استفاده از بی حسی‌ها می‌تواند باعث ضعف و بروز سرگیجه شود. افرادی که ایمپلنت داشته‌اند ممکن است با تغییر وضعیت سریع از حالت دراز کشیده به حالت نشسته نیز سرگیجه پیدا کنند. بنابراین اگر بعد از عمل دراز کشیده‌اید به آرامی بشینید و حداقل یک دقیقه قبل از ایستادن در حالت نشسته باقی بمانید. مصرف غذاهای شیرین و نرم مانند بستنی بعد از کاشت ایمپلنت گزینه مناسبی برای بازیابی قوای از دست رفته به حساب می‌آید.

پروتز و ایمپلنت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *