پروتز و ایمپلنت, دندانپزشکی زیبایی

قیمت بریج دندان | بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت

قیمت بریج دندان

قیمت بریج دندان که یکی از روش های کاشت دندان است بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود.

دو درمان رایجی که دندانپزشکان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته از آن استفاده می‌کنند، بریج (پل دندانی) و ایمپلنت است.
این دو روش هر دو جای دندان خالی را پر کرده و از نظر ظاهری تفاوت چندانی باهم ندارد. اما مسئله اصلی در هنگام جایگزینی دندان از دست رفته این است که در نهایت دندان جایگذاری شده کارایی و عملکردی مشابه با دندان طبیعی داشته باشد و سلامت دهان و دندان را تضمین کند.
همین موضوع نیز باعث شده معمولاً این سؤال که بریج بهتر است یا ایمپلنت در ذهن بیماران شکل بگیرد.

در ادامه قصد داریم با بررسی کارایی و ویژگی‌های هر دو روش در نهایت بهترین روش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته را پیش روی شما قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بریج یا پل دندانی چیست؟

بریج دندان به معنای پر کردن فضای خالی دندان از دست رفته می باشد. به این منظور از دو دندان کناری فضای خالی بهره می بریم تا روکش یا دندان مصنوعی جدید را با تکیه به آنها در جای خالی محکم کنیم. اصولا برای بریج دندان جلو از بریج های سرامیکی استفاده می کنند تا زیبایی بیشتری داشته باشد.

دندانپزشک باید پلی برای قرار دادن پروتز دندانی در اطراف جای خالی لثه ایجاد کند. این پل با تراش دادن دندان‌های مجاور ایجاد می‌شود. در این روش برخلاف ایمپلنت، لثه و استخوان شما از تاج دندان جدید پشتیبانی نمی‌کنند، بلکه این دو دندان مجاور هستند که پس از تراشیده شدن، پشتیبانی برای تاج دندان جدید خواهند شد.

قیمت بریج دندان

قیمت بریج دندان به عواملی همچون نوع بریج دندان و پزشک متخصص،بستگی دارد.
همچنین قیمت بریج دندان به جنس و مارک آن نیز بستگی دارد. بریج دندان ها هرکدام کیفیت و استحکام متفاوتی دارند که در طول عمر و موفقیت بسیار تاثیرگزار هستند.

قیمت نهایی بریج دندان بر اساس مواردی که در بالا ذکر کردیم تعیین می شود که بهتر است حتما قبل از اقدام، از خدمات مشاوره رایگان کلینیک دندانپزشکی دکتر شاکر استفاده نمائید تا پس از معاینه پزشک متخصص از شرایط کامل و قیمت نهایی بریج دندان خود آگاه شوید.

بریج دندان چیست

مراحل انجام بریج دندان چگونه است؟

 1. در اولین جلسه پس از چکاپ وضعیت دندان‌ها، دندانپزشک دندان‌های اطراف فضای خالی دندان از دست رفته را برای ایجاد یک پل آماده می‌کند. در این مرحله نیاز است که قسمتی نسبتاً زیادی از مینای دو دندان مجاور تراشیده شود تا فضای خوبی برای قرار گرفتن تاج دندان جدید فراهم شود.


 2. در مرحله بعد قالب گیری برای ساخت تاج و پروتز برای دندان جدید و دو دندان تراشیده شده انجام می‌شود. قالب‌ها به لابراتوار فرستاده شده و پس از حدود 2 تا 4 هفته آماده می‌شود.
  پس از آماده شدن قالب، دندانپزشک ابتدا از مناسب بودن فضای پلی که ایجاد کرده و هماهنگی پروتزهای دندانی با آن اطمینان حاصل می‌کند. سپس پروتزها را به صورت موقت در دهان بیمار می‌چسباند.
  پس از حدود دو هفته که هماهنگی و جفت شدن با لثه و دندان‌های مجاور تکمیل شد، پروتزها با چسب دائم در دهان قرار می‌گیرند.

انواع بریج دندان

سنتی

یک پل دندان‌ سنتی متشکل از دندان یا دندان­هایی مصنوعی است که توسط روکش­ های دندانی که بر روی دندان­ های مجاور سمنت شده ­اند، در جای خود قرار داده شده ‌است. پل سنتی رایج ‌ترین نوع بریج دندان است و در صورت داشتن دندان­های طبیعی در طرفین شکافِ ایجاد شده توسط دندان از دست رفته، می­تواند مورد استفاده قرار گیرد

کانتی لور

اگرچه پل کانتی لور  شبیه به یک پل سنتی است، اما پونتیک موجود در یک پل دندان کانتی لور توسط یک روکش دندانی که فقط به یک دندان مجاور چسبانده شده است در محل نگهداری می­شود. برای داشتن یک پل کانتیلور، فقط به یک دندان طبیعی در کنار فضای خالیِ ایجاد شده از دندان از دست رفته نیاز دارید.

مریلند

همانند پل دندان سنتی، بریج دندان مریلند از دو دندان طبیعی استفاده می‌کند که در طرفین شکاف هستند. تنها تفاوت در این است که که در پل دندان سنتی از کراون دندان بر روی دندان­ های مجاور استفاده می‌شود، در حالی که در نوع مریلند از یک چارچوب فلزی یا پرسلنی استفاده می­شود که به قسمت پشت دندان­ های مجاور متصل است.

مانند یک پل سنتی، تنها زمانی می توانید از پل دندان مریلند استفاده کنید که دندان طبیعی در دو طرف شکاف ایجاد شده توسط دندان یا دندان های از دست رفته وجود داشته باشد.

برپایه ایمپلنت

همانطور که از نام این پل دندانی پیداست، پل‌های تحت حمایت ایمپلنت از ایمپلنت­های دندان‌پزشکی به جای روکش دندانی و یا چارچوب ­های پرسلنی یا فلزی استفاده می‌کنند. به طور معمول، ایمپلنت با عمل جراحی برای هر دندان از دست رفته، قرار داده می‌شود و این ایمپلنت، پل دندان را در موقعیت خود نگه می‌دارد. اگر ایمپلنت برای هر دندان از دست رفته امکان پذیر نباشد، این پل ممکن است یک پونتیک معلق بین دو روکش تحت حمایت ایمپلنت، داشته باشد.

مزایای بریج دندان

 1. احیا کردن لبخند
 2. بازگردانی توانایی جویدن مناسب
 3. بازیابی گفتار و تلفظ صحیح
 4. حفظ شکل صورت
 5. تنظیم مجدد قدرت نیش و توزیع مناسب این نیرو در هنگام جویدن
 6. جلوگیری از حرکت دادن دندان‌های باقی مانده به بیرون از محل درست آنه

معایب بریج دندان

بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن، آماده‌سازی دندان است، به خصوص اگر دندان­ های جوانی را که ترمیم ­های کمی دارند یا بدون ترمیم هستند، درگیر کند. ما واقعاً دوست نداریم این دندان‌های سالم و دست­ نخورده را به عنوان دندان­ های پایه پل دندان آماده کنیم، چون مطالعات نشان می‌دهد که این دندان‌های جوان به احتمال زیاد در آینده به درمان ریشه نیاز دارند
امکان به هم خوردن ساختار دندان ها بر اثر تاج ها نیز وجود دارد. اگر دندان های مجاور از قدرت و استحکام کافی برخوردار نباشند، امکان فروریختگی بریج وجود دارد. در نهایت اگر دندان های مجاور تحت فشار زیادی قرار گیرند ممکن است مجبور به جایگزینی آنها با ایمپلنت شوید.

قیمت بریج دندان

قیمت بریج دندان چقدر است؟ قیمت بریج دندان سال 1403چقدر است؟ 

قیمت بریج دندان به نوع بریج دندان ربط دارد و همچنین جنس و متریال بریج بسیار تاثیرگذار است. به طور کلی قیمت بریج دندان به شرح زیر است:

نوع روکش قیمت
بریج دندان زیرکونیا 24,000,000 تومان
بریج دندان PFM 18,000,000 تومان

برای اطلاع از قیمت نهایی و دقیق بریج دندان و مشاوره رایگان با شماره های 02122375648_02122375671تماس بگیرید.

عمر بریج دندان

طول عمر بریج دندان عموماً بین 5 تا 15 سال است. عمر بریج دندان رابطه مستقیم با میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهان فرد دارد. در صورت رعایت صحیح موارد مذکور، عمر مفید بریج دندان به بیش از 10 سال به طول می انجامد. 

 • بهتر است بعد از انجام بریج دندان برای حفظ  کیفیت و مقاومت بریج به توصیه های پزشک خود کاملا گوش دهید.
 • از خوردن مواد غذایی خیلی سفت مانند ته دیگ و فشار مضاعف بر روی بریج دندان آسیاب خودداری نمائید.
 • بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید و روزانه با نخ دندان بین دندان های خود را تمیز نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *