بریج دندانی چیست و چگونه عمل می کند؟


برای کسانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند و توانایی مالی لازم برای استفاده از ایمپلنت دندان را ندارند، بریج دندانی می تواند بهترین گزینه ممکن باشد. این ابزار به طور ویژه و خاص برای پر کردن جای خالی به وجود آمده بین دندان ها طراحی شده است که هم عملکرد مناسبی دارد و هم از لحاظ زیبایی می تواند لبخند شما را به حالت طبیعی برگرداند. اگرچه مزایا و شرایط طبیعی ایمپلنت های دندانی را ندارند، اما پل دندانی راهکار خوب و استانداردی است.

اگر به هر دلیلی قصد استفاده از بریج دندانی را دارید، قبل از هر کاری این مطلب ما را بخوانید تا اطلاعات کاملی داشته باشید و بدانید که مزایا و معایب آنها چیست.

بریج دندانی چیست؟

 بریج دندانی (Dental bridges) از لحاظ لغوی به معنی پل ارتباطی بین دندان هاست به معنی واقعی کلمه، شکاف به وجود آمده بین دندان ها را با یک یا چند تاج دندان مصنوعی پوشش میدهد. این بریج ها ممکن است از دو یا چند تاج  تشکیل شده باشد که می تواند هر تاج آن جایگزین یک دندان باشد. در این ابزار دو بال کناری در نظر گرفته شده که از دندانهای طبیعی به عنوان لنگر و تکیه گاه استفاده کرده و به صورت پوشش روی آن قرار می گیرند. در قسمت مرکزی آنها هم یک یا چند دندان مصنوعی قرار می گیرد که به عنوان دندان طبیعی عمل می کنند. برای ساخت بریج دندانی از موادی مانند طلا، آلیاژهای فلزی، پرسلان یا ترکیبی از مواد مختلف استفاده می شود.

مزایای بریج دندانپزشکی چیست؟

شاید از نظر شما شباهت بسیار زیادی بین بریج دندانی و دندان های مصنوعی وجود داشته باشد و احساس کنید که از لحاظ عملکرد هم به همین صورت است. اما حقیقت در مورد این ابزار ها چیز دیگری است و مزایای جالب توجهی دارند که چند مورد زیر را شامل می شوند:

  • زیبایی لبخند شما را باز می گردانند
  • توانایی جویدن صحیح و صحبت کردن طبیعی را به شما بر می گردانند
  • شکل صورت خود را حفظ می کنید
  • با جایگزین کردن دندان های از دست رفته، امکان توزیع نیروی گزش روی همه دندان ها وجود دارد.
  • جابجا شدن دندان‌های باقیمانده به محل دندان از دست رفته جلوگیری می کنید.

انواع بریج دندانی

با توجه به اینکه شرایط دندان‌های هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و همچنین انتظار آنها از دندان ها با یکدیگر فرق می‌کند، طبیعی است که ابزارهای متفاوتی هم برای هر گروه ساخته شده باشد. به همین دلیل شرکت های سازنده و دندانپزشک ها چند گزینه در نظر گرفته اند و بریج دندانی را در سه گروه کلی قرار دادند:

بریج دندانی سنتی

این ابزارها به عنوان قدیمی ترین و پرکاربردترین پل دندانی شناخته می‌شوند که از دو طرف امکان اتصال به دندانهای طبیعی را دارند و بین آنها دو یا چند تاج دندان استفاده شده است. طراحی خاص و استحکام بالا، این ابزار را تبدیل به محبوب ترین نوع بریج دندان پزشکی کرده و از جنس پرسلان ساخته شده است. ضمن اینکه ممکن است نمونه های فلزی یا سرامیکی آنها هم در بازار وجود داشته باشد. این ابزار برای قسمت پشتی دهان چندان مناسب نیستند و ممکن است به دندانهای دیگر آسیب وارد کند.

بریج دندانی مریلند (Maryland bonded bridges)

این ابزارها که با عنوان پل اتصال رژیمی هم شناخته می‌شوند، از جنس پرسلان یا از جنس ترکیبی فلز و پرسلان هستند که شباهت بسیار زیادی به دندانهای طبیعی دارند. این بریج ها با استفاده از یک چارچوب فلزی یا چینی پشتیبانی می شود و در حقیقت اتصال آنها به دندانهای طبیعی با استفاده از همین چارچوب ها انجام می شود. بریج دندانی مریلند ممکن است از یک طرف یا از دو طرف به دندانهای طبیعی وصل شوند.

 

بریج دندانی

بریج دندانی

بریج دندانی کانتیلور (Cantilever bridges)

پل دندانپزشکی کانتیلور زمانی به کار گرفته می‌شود که تنها در یک طرف دندان از دست رفته، دندان طبیعی وجود داشته باشد و متخصص بخواهد که تاج دندان را به آن متصل کند. این ابزار ها چندان رایج نیستند و کاربرد آنها محدودتر از سایر گزینه ها ست. به طور ویژه این بریج ها کاربردی در قسمت انتهایی دندان ندارند و احتمال صدمه زدن به سایر دندانها یا زخمی کردن لثه و قسمت داخلی دندان وجود دارد.

 

بریج دندانی

بریج دندانی

بریج های دندانپزشکی چگونه نصب می شوند؟

به طور کلی این روند نصب پل های دندانپزشکی را می توان به دو جلسه مراجعه به متخصص تقسیم بندی کرد. اولین بازدید مختص به آماده سازی دندانهای طبیعی است. در این جلسه متخصص با استفاده از ابزارهای مختلف بخش مهمی از مینای دندان را از بین می‌برد تا تاج بریج روی آن قرار گیرد. در این مرحله متخصص یک الگو برای دندان بیمار آماده می‌کند و در آزمایشگاه دندانپزشکی آن را طراحی می‌کند. در نهایت یک پل موقت روی دندان قرار می گیرد تا در نبود مینای دندان از آن با محافظت کند.

 در جلسه دوم از نصب بریج دندانی یا پل دندانی، پل موقتی برداشته می‌شود و از پرسلان یا از فلز، بریج اصلی آماده می شود. این مرحله ممکن است چند جلسه هم طول بکشد و به شرایط فرد بستگی دارد. در نهایت با قطعی شدن طراحی و ساخت ابزار، متخصص با استفاده از یک چسب مخصوص، نصب آن را روی دندان ها انجام می دهد و وضعیت آن را بررسی می‌کند. محکم شدن بریج دندان پزشکی در موقعیت جدید نیاز به گذشت دو هفته زمان دارد.

هزینه بریج های دندانپزشکی چقدر است؟

هزینه پل‌های دندانپزشکی بسته به نوع پل انتخاب شده و همچنین شرایط منطقه جغرافیایی که عملیات ساخت و نصب در آن انجام می‌شود، متفاوت است. معمولاً این فرایند جزء فرایندهای زیبایی محسوب می‌شوند و بیمه ها کمتر آنها را تحت پوشش قرار می دهند. بنابراین برای اطلاع دقیق از تعرفه بریج دندانی باید با متخصصین تماس بگیرید.

بریج دندانی چه مدت دوام دارد؟

 بررسی نمونه های کار شده نشان می‌دهد که پل های دندانپزشکی می‌توانند ۵ تا ۱۵ سال و حتی بیشتر طول عمر داشته باشند. با داشتن بهداشت دهان و دندان و همچنین بررسی منظم آنها توسط دندانپزشک، می توان انتظار داشت که بریج های دندانپزشکی طول عمر بیش از ۱۰ سال داشته باشند.

نحوه مراقبت از پل دندانی

نکته مهم در مورد بریج دندانی این است که موفقیت آن تا حدود زیادی به سالم ماندن و قوی ماندن دندانهای طبیعی شما بستگی دارد، زیرا از دندانهای طبیعی به عنوان حامی استفاده می‌کند. روزانه دو بار مسواک زدن و کشیدن نخ دندان و همچنین استفاده از دهانشویه ضد عفونی کننده برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه می تواند به شما کمک کند و از خراب شدن دندان ها جلوگیری کند. در مورد نحوه صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان با دندان پزشک مشورت کنید. برنامه ریزی منظم و دقیقی برای تمیز کردن سطح دندان‌ها داشته باشید و یک رژیم غذایی متعادل انتخاب کنید تا دندانهای شما سالم بمانند.

فراموش نکنید که بریج دندانی یک نوع دندان مصنوعی است، با این تفاوت که از دندانهای طبیعی شما به عنوان یک پشتیبان و حامی استفاده می کند. پس به هر اندازه که شما در مراقبت از دندانهای طبیعی موفق عمل کنید، به احتمال زیاد می توانید پل دندانی را برای مدت زمان طولانی تری در دهان خود داشته باشید. متخصص دندانپزشکی و متخصص کاشت ایمپلنت در این زمینه می‌تواند بیشتر به شما کمک کند.

دندانپزشکی زیباییمقالات عمومی دندان پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراجعه و تماس با کلینیک دکتر رضا شاکر

متخصص جراحی لثه و ایمپلنت

لطفا قبل از مراجعه حضوری، از طریق شماره های تماس ذکر شده در این صفحه، با واحد پذیرش هماهنگ نمایید.

از پذیرش مراجعین محترم بدون وقت قبلی معذوریم

ساعات کاری

شنبه تا چهار شنبه  ساعت 9 تا 21
پنج شنبه و جمعه  ساعت 9 تا 15

ویزیت :

روزهای زوج ساعت 19 الی 21

 

آدرس

سعادت آباد، بین چهارراه سرو و میدان کتاب، خیابان آسمان، نبش آسمان پنجم شرقی، پلاک 38 طبقه اول