بریج بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

بریج

دو درمان رایجی که دندانپزشکان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته از آن استفاده می‌کنند، بریج (پل دندانی) و ایمپلنت است. این دو روش هر دو جای دندان خالی را پر کرده و از نظر ظاهری تفاوت چندانی باهم ندارد. اما مسئله اصلی در هنگام جایگزینی دندان از دست رفته این است که در نهایت دندان جایگذاری شده کارایی و عملکردی مشابه با دندان طبیعی داشته باشد و سلامت دهان و دندان را تضمین کند. همین موضوع نیز باعث شده معمولاً این سؤال که بریج بهتر است یا ایمپلنت در ذهن بیماران شکل بگیرد.

در ادامه قصد داریم با بررسی کارایی و ویژگی‌های هر دو روش در نهایت بهترین روش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته را پیش روی شما قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بریج یا پل دندانی چیست؟

قبل از اینکه روش درمان ایمپلنت برای جایگزینی دندان از دست رفته کشف شود، تنها راه درمان افرادی که با این مشکل مواجه می‌شدند، استفاده از بریج یا پل دندانی بود. البته هنوز هم افراد زیادی که یک یا دو دندان خود را از دست داده‌اند می‌توانند از این روش استفاده کنند.

در روش بریج یا پل دندانی، همانطور که از نامش پیداست، دندانپزشک باید پلی برای قرار دادن پروتز دندانی در اطراف جای خالی لثه ایجاد کند. این پل با تراش دادن دندان‌های مجاور ایجاد می‌شود. در این روش برخلاف ایمپلنت، لثه و استخوان شما از تاج دندان جدید پشتیبانی نمی‌کنند، بلکه این دو دندان مجاور هستند که پس از تراشیده شدن، پشتیبانی برای تاج دندان جدید خواهند شد.

مراحل انجام بریج دندان چگونه است؟

اگر قصد بریج کردن داشته باشید، در اولین جلسه پس از چکاپ وضعیت دندان‌ها، دندانپزشک دندان‌های اطراف فضای خالی دندان از دست رفته را برای ایجاد یک پل آماده می‌کند. در این مرحله نیاز است که قسمتی نسبتاً زیادی از مینای دو دندان مجاور تراشیده شود تا فضای خوبی برای قرار گرفتن تاج دندان جدید فراهم شود.

در مرحله بعد قالب گیری برای ساخت تاج و پروتز برای دندان جدید و دو دندان تراشیده شده انجام می‌شود. قالب‌ها به لابراتوار فرستاده شده و پس از حدود 2 تا 4 هفته آماده می‌شود. پس از آماده شدن قالب، دندانپزشک ابتدا از مناسب بودن فضای پلی که ایجاد کرده و هماهنگی پروتزهای دندانی با آن اطمینان حاصل می‌کند. سپس پروتزها را به صورت موقت در دهان بیمار می‌چسباند. پس از حدود دو هفته که هماهنگی و جفت شدن با لثه و دندان‌های مجاور تکمیل شد، پروتزها با چسب دائم در دهان قرار می‌گیرند.

بریج دندان چقدر عمر می‌کند؟

با اینکه برای اتصال بریج ها از لفظ دائم استفاده می‌شود، اما در حقیقت دائمی نیستند. بریج ها نهایتاً پس از 10 سال نیاز به ترمیم دارند. البته اگر به دلیل پیچیدگی در مراقبت و رعایت بهداشت آن‌ها زودتر از این آسیب نبینند! زیرا به دلیل ساختار بریج نخ دندان کشیدن و تمیز کردن زیر لثه پروتز مصنوعی کمی سخت می‌شود.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان روش رایج دیگری است که برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده می‌شود. این روش، جایگزین بسیار خوبی برای دندان مصنوعی و حتی بریج دندان است. در این روش برای دندان از دست رفته از پایه در فک ریشه ساخته می‌شود. ریشه‌ای از جنس فلز تیتانیوم که در استخوان فک قرار می‌گیرد و سپس تاج و پروتز دندان بر روی آن نصب می‌شود. استحکام بسیار بالا یکی از مزایا و برتری‌های ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش‌هاست.

مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

برای انجام ایمپلنت ابتدا باید لثه کاملاً از ریشه و تاج دندان قبلی خالی شود. برای اینکار معمولاً یک کشیدن ساده و یا در برخی موارد نادر یک جراحی جزئی نیاز است. اگر مدت زیادی از در آوردن دندان از داخل استخوان فک نگذشته باشد پزشک می‌تواند پایه ایمپلنت را در همان فضای خالی قرار دهد. در غیر این صورت باید در یک مرحله سوراخی در استخوان فک توسط دندانپزشک ایجاد شود.

پس از جایگذاری پایه ایمپلنت و جفت شدن آن با استخوان فک پس از چند ماه، باید دوباره به مطب دندانپزشک مراجعه کنید تا قطعه اتصالی یا همان تاج ایمپلنت به پایه متصل شود. در نهایت پس از قالب گیری و گذشت حدود 2 هفته پروتز دندانی به تاج دندان با چسب‌های قوی متصل می‌شود.

آیا می‌توان پس از انجام بریج هم ایمپلنت کرد؟

گاهی اوقات بیمارانی که برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود از روش بریج استفاده کرده‌اند، به دلیل بروز مشکلاتی تمایل به تعویض آن با ایمپلنت دندانی دارند. در جواب این سؤال باید گفت بله! شما می‌توانید هر زمان که خواستید، بریج را برداشته و برای کاشت ایمپلنت اقدام کنید. اما قبل از آن حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید.

ظاهر ایمپلنت چگونه است؟

خیلی از بیماران به دلیل ظاهر ناخوشایندی که در طول دوره کاشت ایمپلنت برایشان پیش می‌آید از انجام این کار صرف نظر می‌کنند. اما خوشبختانه امروزه با پیشرفت ایمپلنت و ظهور روش ایمپلنت فوری، دندانپزشک می‌تواند در همان روز خارج کردن دندان، در صورت مساعد بودن شرایط، پایه ایمپلنت را کار گذاشته و با قرار دادن یک پروتز دندانی موقت این مشکل را نیز از بین ببرد. یعنی در این روش دیگر نیاز نیست شما حدود 4 یا 8 ماه را بدون دندان و با ظاهری ناخوشایند سر کنید.

بنابراین امروزه ایمپلنت از همان ابتدا نیز ظاهری طبیعی برای شما به همراه خواهد داشت. کافی است در زمان جفت شدن پایه با استخوان فک از دستورالعمل‌های لازم مراقبتی پیروی کنید.

عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

عمر ایمپلنت دندان به جنس پایه ایمپلنت و مراقبت‌های بهداشتی شما بستگی دارد. هرچقدر این پایه مقاوم‌تر و مرغوب‌تر باشد عمر آن طولانی‌تر خواهد بود. امروزه با تولید پایه‌های مقاوم‌تر و سازگارتر با بافت استخوان، دندانپزشکان این نوید را می‌دهند که ایمپلنت یک عمر نیز باقی بماند. البته در صورتی که مانند دندان‌های طبیعی خود مرتباً از آن‌ها مراقبت کنید.

مراقبت‌های بهداشتی از ایمپلنت چگونه است؟

مراقبت از دندان ایمپلنت خیلی راحت‌تر از بریج است. برای تمیز کردن بریج باید حتماً با نخ دندان یا دیگر لوازم مخصوص زیر پروتز را نیز تمیز کنید. اما دندان ایمپلنت شده درست مانند دندان طبیعی شماست. کافی است مانند سابق دندان‌هایتان را هر روز چند بار نخ دندان بکشید و مسواک بزنید. تا زمانی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید تا اطراف ایمپلنت عفونتی ایجاد نشود، هیچ چیز این ساختار مستحکم را تهدید نمی‌کند.

ایمپلنت گران‌تر است یا بریج؟

مسلماً ایمپلنت به دلیل ساختاری که دارد و فلز تیتانیومی که در آن به کار می‌رود قیمت بالاتری نسبت به بریج دارد. علاوه بر این، در برخی موارد برای انجام ایمپلنت ممکن است نیاز به جراحی افزایش تراکم استخوان نیز باشد. که این خود هزینه‌ها را بیشتر می‌کند. اما از آنجا که این درمان در چند مرحله انجام می‌شود، بسیاری از دندانپزشکان این امکان را برای بیماران فراهم کرده‌اند که هزینه ایمپلنت را نیز به صورت اقساطی و در چند مرحله پرداخت کنند.

مقایسه روش بریج با ایمپلنت

در ادامه با مقایسه کوتاهی میان این دو روش به این سؤال که ایمپلنت بهتر است یا بریج پاسخ می‌دهیم:

ویژگی‌های ایمپلنت دندان ویژگی‌های بریج (پل دندانی)
ایمپلنت به ترمیم بسیار کمتری نیاز دارد. در این روش به جراحی تراکم استخوان نیازی نیست.
مراقبت از ایمپلنت بسیار آسان است. برای بریج کردن نیازی به انجام هیچگونه جراحی ندارید.
ماندگاری ایمپلنت به اندازه یک عمر است. قیمت بریج نسبت به ایمپلنت کمتر است.
ایمپلنت دندان استحکام بسیار بالایی دارد و تقریباً مانند دندان طبیعی عمل می‌کند. زمان کمتر و پروسه کوتاه‌تری دارد.
کاشت ایمپلنت از تحلیل رقتن استخوان فک جلوگیری می‌کند.
برای کاشت ایمپلنت نیازی به دستکاری دندان‌های اطراف نیست.
ایمپلنت کاملاً با استخوان و بافت لثه سازگاری دارد.

 

نقاط ضعف ایمپلنت نقاط ضعف بریج
نیاز به جراحی دارد(در برخی موارد). به دلیل عدم جایگزینی ریشه دندان، استخوان فک تحلیل می‌رود.
پروسه زمان بر و طولانی دارد. اگر دندان‌های اطراف سالم باشند و تراشیده شوند، مشکلات ثانویه زیادی آن‌ها را تهدید می‌کند.
هزینه بالاتری نسبت به بریج دارد. بریج طول عمر کمتری دارد و نیاز به ترمیم مداوم دارد.

نتیجه

همانطور که مشاهده کردید، روش ایمپلنت ویژگی‌های بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد. از طرفی مشکلاتی که پس از بریج کردن پیش می‌آید بسیار جدی‌تر و پر عواقب تر از ایمپلنت است. مشکلاتی مانند تحلیل استخوان و لثه و عفونت، نه تنها سلامت لثه در ناحیه پروتز را بلکه سلامت دندان‌های اطراف و در نهایت سلامت کل دهان شما را به خطر می‌اندازد. بنابراین اگر پرداخت هزینه ایمپلنت به هر روشی برایتان مقدور است، بهتر است این روش را برای جایگزینی دندان از دست رفته خود انتخاب کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *