همه آنچه باید در مورد ایمپلنت All on 4 بدانید


اگر وضعیت دندان های از دست رفته شما به شکلی باشند که نیاز به بیش از یک واحد ایمپلنت برای جایگزین داشته باشید، در این صورت ممکن است متخصص دندانپزشک به شما استفاده از ایمپلنت All-on-4 را پیشنهاد دهد. هزینه کاشت ایمپلنت دندان برای ترمیم کامل دندان ها می تواند بسیار زیاد باشد. استفاده از این ایمپلنت ها به عنوان یک راهکار مقرون‌به‌صرفه شناخته می‌شود که هم از لحاظ هزینه به سود فرد است و هم کاشت یکپارچه و پیوسته صورت می گیرد.

با توجه به اینکه تعداد بیماران استفاده کننده از ایمپلنت All-on-4 در چند سال اخیر افزایش یافته، در ادامه تعریف کاملی از آنها خواهیم داشت و در مورد مزایا و معایب آنها بحث می کنیم.

ایمپلنت All-on-4 چیست؟

ایمپلنت All-on-4 یک روش برای جایگزینی چند دندان به صورت همزمان است که باعث می‌شود تعداد کاشت کمتری نسبت به روش های اصلی انجام شود. استفاده از این ابزار برای برخی از افراد، گزینه های بهتر و اقتصادی تری نسبت به روش‌های سنتی محسوب می‌شود. برای این ابزارها سه ویژگی کلی وجود دارد:

 • برای کل دندانهای هر فک نیاز به چهار ایمپلنت دارد: در حالی که استفاده از ایمپلنت با روش های سنتی برای یک فک کامل، نیاز به 10 یا حتی بیشتر ایمپلنت دارد، با استفاده از ایمپلنت All-on-4 تنها ۴ فرآیند کاشت انجام می شود.
 • کاشت ایمپلنت به صورت زاویه دار رو به عقب: در این شیوه بجای قرار دادن عمودی، ایمپلنت ها به صورت زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه و رو به عقب قرار داده می شوند. بنابراین نیازی به تقویت استخوان نیست و حتی کسانی که با تحلیل استخوان فک مواجه هستند، می توانند از این حربه استفاده کنند.
 • امکان کاشت و جاگذاری در یک روز: این یک پیشرفت چشمگیر نسبت به روش های سنتی کاشت ایمپلنت دندان است که ممکن است ۶ ماه یا بیشتر طول بکشد. این در حالی است که استفاده از ایمپلنت All-on-4 می تواند زمان کاشت ایمپلنت را به مراتب کمتر کند.
ایمپلنت All-on-4

ایمپلنت All-on-4

 

مزایای ایمپلنت های All-on-4

ایمپلنت All-on-4 نسبت به روش های سنتی و ایمپلنت های معمولی و همچنین نسبت به دندان مصنوعی متحرک مزایای جالب توجهی دارد. برخی از مزایای ایمپلنت ها:

 • کاهش مدت زمان درمان و دوره ریکاوری
 • امکان بهره‌برداری و استفاده سریع تر از ایمپلنت
 • ایجاد ساختار راحت و پایدار برای پشتیبانی از روکش دندان و بریج دندانی
 • امکان نصب به صورت ثابت بدون برداشتن برای تمیز کردن
 • به حداقل رسیدن امکان حرکت ایمپلنت
 • مناسب برای بیمارانی که به تحلیل استخوان فک مبتلا هستند
 • گزینه‌ای ارزانتر نسبت به تکنیک های سنتی که نیاز به کاشت ۸ تا ۱۰ ایمپلنت دارند.

معایب ایمپلنت All-on-4

علیرغم مزایای گفته شده ایمپلنت All-on-4 طبیعی است که در برخی زمینه‌ها معایبی هم دارد که ممکن است برای مصرف‌کنندگان ناراحت کننده باشد. در مورد معایب این ایمپلنت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نتایج آن ممکن است به اندازه کاشت ایمپلنت های تکی خوب نباشد
 • برخی از افراد مشکل در صحبت کردن و حرف زدن را گزارش کردند
 • به عقیده برخی از دندانپزشکان به عنوان یک راه حل کوتاه مدت شناخته می شود
 • امکان سفارشی سازی آن کم است

مقایسه ایمپلنت با دندان های مصنوعی

برخی بیماران معتقدند که تفاوت چندانی بین ایمپلنت All-on-4 و دندانهای مصنوعی وجود ندارد. دلیل این مقایسه به این دلیل است که دندان های مصنوعی هم جایگزین کل فک میشوند و متحرک هستند. این در حالی است که ایمپلنت ها به صورت ثابت در داخل فک قرار می گیرند. هنگام استفاده از دندان مصنوعی، با توجه به اینکه هیچ گونه تکیه گاهی برای استخوان فک وجود ندارد، به مرور زمان استخوان پشتیبان از بین رفته و این باعث سست شدن دندانهای مصنوعی می شود. در نتیجه برای جلوگیری از پوکی استخوان و مشکل در خوردن غذا، باید دائماً تعویض شوند.

در مقابل، ایمپلنت All-on-4 به صورت ثابت در دهان فرد قرار دارند و از نظر ظاهری و جویدن غذا مانند دندان های طبیعی عمل می کنند. خوشبختانه ایمپلنت ها هیچ نشانه‌ای از لغزش ندارند و این کار فرد را برای صحبت کردن و غذا خوردن راحت می کند. بنابراین اگرچه دندان مصنوعی گزینه‌ای ارزان‌تر است، اما از لحاظ کارایی و عملکرد در طولانی مدت قابل مقایسه با ایمپلنت ها نیست.

روند کاشت ایمپلنت All-on-4

روند کاشت ایمپلنت ها را می توان به چند فاز تقسیم بندی کرد که هر مرحله از آن دندانپزشک اطلاعات کامل و دقیق را در اختیار بیمار قرار می‌دهد. داشتن حساسیت و تجربه و تخصص برای تکمیل هر کدام از این مراحل می تواند کیفیت کاشت ایمپلنت را به مراتب بالاتر ببرد.

مشاوره اولیه

اولین قدم از کاشت ایمپلنت، مشاوره با متخصص ایمپلنت است. در طی این مشاوره، آنها وضعیت فک و دندان شما را معاینه کرده و در صورت نیاز از رادیوگرافی استفاده می کنند. این اسکن به آنها امکان می دهد که مناسب بودن شما را برای کاشت ایمپلنت دندان ارزیابی کنند و همچنین تراکم استخوان فک و محل قرارگیری دقیق ایمپلنت را هم تعیین کنند. اگر بعد از این جلسه برای کاشت ایمپلنت All-on-4 مناسب تشخیص داده شوید، قدم بعدی برآورد وضعیت دندان‌های شما و طراحی دندانها در لابراتوار دندانپزشکی است. این دندان ها باید به گونه ای طراحی شوند که از لحاظ چینش و عملکرد کاملاً مانند دندانهای طبیعی هستند.

جراحی

اگر قبل از قرار دادن ایمپلنت نیاز به کشیدن دندان داشته باشید، این کار در همان روز انجام میشود. جراح برای راحتی شما و همچنین آرامش خود در طی عمل، از بی حس کننده موضعی استفاده می کند تا هیچ دردی نداشته باشید. انتخاب بین بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی با متخصص شماست و معمولاً در مشاوره اولیه مشخص میشود.

بعد از خارج کردن دندان‌های باقیمانده، دهان شما کاملاً تمیز می شود تا بافت و باکتری های آسیب دیده از بین بروند. دندانپزشک برای کاشت ایمپلنت های جلویی، دو یا چند سوراخ در قسمت جلویی فک شما ایجاد می کند. همچنین باید دو سوراخ در قسمت عقب به فک به وجود می‌آید که در هر طرف یک سوراخ انجام شده و به صورت زاویه دار هستند. حالا متخصص می‌تواند پایه ایمپلنت All-on-4  را قرار دهد. بعد از این کار محل جراحی به خوبی تمیز شده و با استفاده از بخیه بسته می شود.

در جلسه بعد، امکان نصب دندان های جدید وجود دارد. البته تصمیم دندانپزشکان متفاوت است. برخی از آنها از یک روکش موقت استفاده می کنند و چند ماه بعد روکش اصلی را قرار می دهند. اما اگر امکان آن باشد در همان جلسه ایمپلنت All-on-4 را بر روی فک قرار میدهند

 

ایمپلنت All-on-4

ایمپلنت All-on-4

 

مراقبت های بعد از جراحی کاشت ایمپلنت All-on-4

بیماران معمولاً در روزهای بعد از عمل دچار کبودی، ورم و احتمالاً درد عمومی می‌شوند. بنابراین باید از قبل چند روز را برای بهبودی کامل و عادت به دندان های جدید در نظر بگیرید. دندانپزشک در ماه‌های بعد از معالجه وضعیت دندان های شما را تحت کنترل دارد و در مورد غذاهایی که می توانید بخورید یا ممنوع هستند دستورالعمل میدهد. احتمالاً در چند ماه اول باید غذاهای نرم را انتخاب کنید تا روند پیوند استخوان دچار مشکل نشود. همچنین باید برای مدتی، حداقل ۲ ماه بعد از کاشت ایمپلنت، سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

ایمپلنت All-on-4 از گزینه های مناسب و راحت برای بیماران و همچنین روشی سریع برای دندانپزشکان است. اما بهتر است که از قبل با متخصص مشورت کنید تا شرایط دهان و دندان شما ارزیابی شود.

اگر وضعیت دندان های شما به شکلی باشند که نیاز به بیش از یک جایگزین داشته باشید، در این صورت متخصص دندانپزشکی به شما استفاده از ایمپلنت All-on-4 را پیشنهاد می دهد. هزینه کاشت تک ایمپلنت دندان برای ترمیم کامل دندان ها می تواند بسیار زیاد باشد. استفاده از این ایمپلنت ها به عنوان یک راهکار مقرون‌به‌صرفه شناخته می‌شود که هم از لحاظ هزینه به سود فرد است و هم کاشت یکپارچه و پیوسته صورت می گیرد

پروتز و ایمپلنتمقالات عمومی دندان پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *