ایمپلنت دندان چیست؟


با وجود پیشرفت‌های فوق العاده در حوزه دندانپزشکی، ایمپلنت دندان هنوز هم بهترین راهکار ممکن برای جایگزینی دندانهای خراب شده و از دست رفته است. این دندان‌ها ساختار متفاوت نسبت به دندان‌های طبیعی دارند و استحکام آنها بسیار بالاست. دندانپزشکان از این ابزار برای افراد در محدوده سنی مختلف استفاده می‌کنند. امروزه ایمپلنت‌ها به ابزارهای محبوبی تبدیل شدند که ممکن است در برخی موارد اطلاعات ما نسبت به آنها محدود باشد. بنابراین در این مطلب کلیه نکات لازم و مورد نیاز در رابطه با ایمپلنت دندان دنبال خواهیم کرد و شرایط استفاده از آنها را بررسی می‌کنیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک ابزار استاندارد طراحی شده برای جایگزینی دندانهای از دست رفته یا کشیده شده و دندان‌های شکسته شده است که در سال ۱۹۵۲  توسط یک جراح ارتوپد سوئدی به نام برانمارک تولید شد. ایمپلنت در طی یک فرآیند جراحی در داخل استخوان فک یا حتی در داخل بافت لثه قرار داده می‌شود و به مرور زمان در اطراف آن استخوان سازی و بافت سازی جدید صورت می‌گیرد. بنابراین ایمپلنت می‌تواند به عنوان یک جایگزین برای ریشه دندان عمل کند و حتی امکان استفاده از آن به عنوان پایه دندان هم وجود دارد.

ایمپلنت دندان انواع مختلفی دارد که بیشتر آنها از جنس تیتانیوم هستند و امکان همجوشی بین ایمپلنت و استخوان فک را فراهم می‌کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و آموزش‌های دقیق برای بیماران نرخ موفقیت ایمپلنت‌های دندانی نزدیک به ۹۸ درصد است. بنابراین افراد با شرایط مختلف می‌توانند بهترین استفاده را از این گزینه ببرند.

 چرا به ایمپلنت دندان نیاز داریم؟

ایمپلنت دندان می‌تواند برای جایگزینی یک دندان، چند دندان یا حتی برای جایگزینی همه دندانها استفاده شود. در برخی موارد استفاده از آنها صرفاً به دلایل پزشکی بوده و در برخی موارد مسئله زیبایی فرد هم وجود دارد. بطور کلی، برای جایگزینی دندان‌ها سه گزینه وجود دارد: استفاده از دندان مصنوعی یا همان پروتز دندان، استفاده از بریج دندانی به همراه چسب دندان و در نهایت استفاده از ایمپلنت دندانی.

 دندان‌های مصنوعی ارزان‌تر هستند و به راحتی در داخل دهان جابجا شده و برای شستشو از دهان خارج می‌شود. البته این پروتزها در تجربه غذا خوردن و احساس طعم آن تأثیر منفی دارند. افرادی که از بریج دندانی یا همان پل دندانی استفاده می‌کنند، نیاز به وجود دندان طبیعی محکم به عنوان سیستم پشتیبان در کنار دندان‌های آسیب دیده دارند. به همین دلیل عمومیت این روش بسیار کمتر است. ایمپلنت دندان توسط استخوان فک پشتیبانی می‌شود و بر روی دندانهای طبیعی تأثیر منفی نمی‌گذارد.

عوامل مختلفی در انتخاب بین این سه روش تاثیرگذار هستند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • موقعیت دندان کشیده شده یا شکسته شده
  • وضعیت سلامت عمومی بیمار
  • هزینه‌های درمان
  • سلیقه بیمار در انتخاب گزینه

 ایمپلنت دندان مزایای بسیار زیادی برای جایگزینی دندان نسبت به سایر روش‌ها دارد. این روش به عنوان یک راهکار محافظه کارانه است که هیچگونه تأثیر منفی بر ظاهر فرد ندارد و فرد احساس می‌کند که از دندانهای طبیعی خود استفاده می‌کند. البته نباید این نکته را فراموش کنیم که قیمت کاشت ایمپلنت دندان نسبت به سایر گزینه‌ها بیشتر است.

 

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

 

انواع ایمپلنت‌های دندانی و دلیل استفاده از آن‌ها

 بررسی‌های فنی نشان می‌دهد که ایمپلنت‌های دندانی را می‌توان در دو گروه کلی قرار داد:

  • ایمپلنت دندان اندوستیال (Endosteal): این ایمپلنت با عنوان ایمپلنت بین استخوانی هم شناخته می‌شود که عملیات کاشت آن در دو مرحله انجام می‌گیرد. مرحله اول قرار گرفتن ریشه ایمپلنت در داخل استخوان فک است که به صورت مجزا قرار می‌گیرد. در گام دوم بدنه اصلی دندان به صورت یک قسمت پیچ دار بر روی آن قرار می‌گیرد و شکل اصلی ایمپلنت را شکل می‌دهد.
  • ایمپلنت دندان ساب پریوستیال (Subperiosteal): این روش به صورت کاشت ایمپلنت بر روی استخوان فک و در زیر بافت لثه انجام می‌شود. استحکام این روش تا حدود زیادی تحت تأثیر استحکام بافت لثه فرد قرار دارد و با توجه به نتایج ضعیفی که در بلند مدت داشته‌اند، در حال حاضر کمتر از آنها استفاده می‌شود.

در حین کاشت ایمپلنت دندان چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

فرایند کاشت ایمپلنت دندان را می‌توانیم به سه مرحله قبل از کاشت، جراحی و بعد از کاشت ایمپلنت تقسیم‌بندی کنیم. قبل از انجام کاشت، بین دندانپزشک و بیمار مشورت و برنامه ریزی صورت می‌گیرد و دندانپزشک به صورت بصری محل کاشت دندان و وضعیت سلامتی آن را بررسی می‌کند. همچنین مطالعات مختلفی با کمک تصویر برداری از دندان به کمک اشعه ایکس یا سی تی اسکن صورت می‌گیرد تا کمیت و کیفیت فک و همچنین تراکم استخوان آن برای انجام جراحی بررسی شود. انجام این مطالعات به پزشکان و دندانپزشکان اطمینان کامل می‌دهد که فرد برای کاشت ایمپلنت دندان مناسب است.

در مرحله دوم یا جراحی، پزشکان از بی حسی موضعی استفاده می‌کنند تا فرد از لحاظ عصبی و از لحاظ جسمی دچار ناراحتی نشود. در مرحله جراحی ابتدا دندان آسیب دیده به طور کامل خارج می‌شوند و محل آن برای قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی آماده سازی می‌شود. برای کسانی که از لحاظ بافت استخوانی دچار ضعف هستند، ممکن است دندان پزشکان از روش‌هایی مانند پیوند استخوان مصنوعی هم استفاده کنند. در گام بعد ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار داده می‌شود و معمولاً بین 3 الی 6 ماه بسته به استخوان فک و نوع ایمپلنت فرصت داده می‌شود تا پایه ایمپلنت به طور کامل محکم شود.

زمانی که استخوان به اندازه کافی اطراف ایمپلنت را گرفته باشد و در حقیقت استحکام آن در حد استاندارد و مورد تأیید باشد، دندانپزشکی اقدام به نصب قسمت بالایی ایمپلنت می‌کند. این ایمپلنت ممکن است به صورت یک قطعه جداگانه و اضافی بر روی پایه نصب شوند و در نهایت یک مرحله روکش هم برای آن در نظر گرفته شود. البته ساده‌ترین حالت، انجام تمامی مراحل به صورت همزمان است که بسیار سریع‌تر انجام می‌گیرد و دردسر کمتری دارد.

قیمت ایمپلنت دندان

هزینه جراحی ایمپلنت دندان برای بسیاری از مخاطبان ما تبدیل به یک رئال مهم شده است و اکثر آنها به دنبال یک رقم دقیق می‌گردند. اما حقیقت ماجرا این است که قیمت ایمپلنت دندان از یک دندانپزشکی به دندانپزشکی دیگر و همچنین از یک ماده اولیه به ماده اولیه دیگر متفاوت است. در این مطلب ما امکان ارائه یک قیمت مشخص و واضح را نداریم، اما معمولاً پزشکانی که کیفیت کار بالاتری دارند، قیمت بالاتری برای کار خود دریافت می‌کنند. به صورت استاندارد در کشورهای اروپایی رقمی بین ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار برای هر دندان گرفته می‌شود اما تعرفه های اخد شده در ایران بسیار کمتر از معادل ریالی این مبالغ است و در کلینیک ما نیز آفرهای ویژه و متنوعی برای کاشت ایمپلنت ارائه میشود. جهت آگاهی از تعرفه های کاشت ایمپلنت با ما درتماس باشید

این نکته را به خاطر داشته باشید که کاشت ایمپلنت دندان تحت پوشش بیمه‌ تکمیلی است و شما باید قبل از شروع درمان با موسسه بیمه طرف قرارداد هماهنگی های لازم را انجام دهید. البته در کلینیک دندانپزشکی دکتر رضا شاکر از کارت تخفیف برای  مشتریان وفادار استفاده میشود که این مورد هم باعث کم شدن هزینه نهایی کاشت ایمپلنت شما خواهد شد

عوارض و مشکلات احتمالی کاشت ایمپلنت

 به طور کلی هر نوع جراحی با مشکلاتی مانند احتمال عفونت یا عوارض جانبی همراه است. به همین دلیل انجام برنامه‌های مراقبتی بسیار مهم است و از بروز هرگونه مشکل جلوگیری می‌کند. همین وضعیت در مورد جراحی ایمپلنت دندان هم وجود دارد. خونریزی بیش از حد از محل ایمپلنت، عفونت و آلرژی و سایر شرایط پزشکی خطرناک مواردی هست که شما به محض مشاهده آنها باید به متخصص خود مراجعه کنید. سایر موارد معمولاً توسط دندانپزشکان کنترل می‌شوند و مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کنند.

 

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چیست؟

 

 آیا جراحی ایمپلنت دندان درد دارد؟

 کاشت ایمپلنت دندان همانند سایر جراحی‌های معمولی با درد همراه است، اما این به این معنی نیست که درد آن بسیار آزار دهنده و سخت باشد. در وهله اول پزشکان از روش بی حسی موضعی استفاده می‌کنند. بعد از انجام جراحی تا چند روز شاهد درد در قسمت فک خواهید بود که با مسکن قابل کنترل است. در فاصله چند ماه اولیه هم ممکن است محل کاشت ایمپلنت شما را آزار دهد که چندان نگران کننده نیست. البته در مورد دردهای شدید موضعی که امکان تحمل آن وجود ندارد بهتر است با متخصص خود مشورت کنید.

 در این مطلب تلاش کردیم که جزئیات کاشت ایمپلنت دندان را به طور کامل معرفی کنیم تا به ابهامات شما در این زمینه پاسخ دهیم. برای مشاوره بیشتر در این زمینه سؤالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید یا مستقیماً با ما در ارتباط باشید.

پروتز و ایمپلنتمقالات عمومی دندان پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *