ایمپلنت دندان زیرکونیا و مزایا و معایب آن


به لطف دوام بالا و شکل ظاهری طبیعی، ایمپلنت دندان زیرکونیا یا به عبارت بهتر روکش دندان زیرکونیا، روز به روز در کاشت ایمپلنت دندان محبوب تر می شود. این ابزار اگرچه به عنوان یک شیوه های درمانی جایگزین شناخته می‌شود، اما به خوبی توانسته که قابلیت ها و برتری های خود را نسبت به ایمپلنتهای تیتانیومی به اثبات برساند و به عنوان یک گزینه محبوب انتخاب شود.

البته طبیعی است که در استفاده از ایمپلنت دندان زیرکونیا برخی معایب هم وجود داشته باشد که در اینجا هم به مزایا و هم به معایب و آنها خواهیم پرداخت تا شما بتوانید از آن برای انتخاب نوع ایمپلنت خود استفاده کنید.

ایمپلنت دندان زیرکونیا چیست؟

ایمپلنت دندان زیرکونیا یک ابزار دندانپزشکی است که از دی اکسید زیرکونیوم (ZrO2) که نوعی آلیاژ ساخته شده از زیرکونیوم است تولید می شود. استفاده از این ماده برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته به سال ۱۹۹۰ بر می گردد و از آن زمان به عنوان یک راهکار جایگزین برای ترمیم دندان ها و پر کردن فضای ناشی از دندان های از دست رفته شناخته می شد.

روکش دندان زیرکونیا استحکام بسیار خوبی دارد و در ساخت آن ها از سیلیکات استفاده شده که برای اولین بار توسط یک شیمیدان آلمانی در سال ۱۷۸۹ اختراع شد. استفاده از ماده زیرکونیا برای کاربردهای مختلف پزشکی به سال ۱۹۶۰ برمی‌گردد که به دلیل دوام بسیار بالا و سازگاری صددرصدی با بدن انتخاب شد. اگرچه موضوع بحث ما مربوط به ایمپلنت دندان زیرکونیا است اما از این ماده برای پروتز های مختلف در جراحی لگن، شکستگی انگشت و همچنین درمان گوش استفاده می شود.

انواع زیرکونیای مورد استفاده در پروتز ها

زیرکونیای استفاده شده برای ساخت پروتزها و همچنین برای تولید ایمپلنت دندان زیرکونیا در دو گروه یکپارچه و شفاف قرار می گیرد. برای تولید هر دو گروه از فناوری CAD/CAM استفاده می شود که هم در زمینه طراحی سه بعدی کامپیوتری و هم در زمینه پیاده سازی سه بعدی کامپیوتری است که ظاهری مناسب و بی نظیر برای تولید پروتزها و ایمپلنت ها به شما می دهد.

همانطور که از نام زیرکونیای یکپارچه بر می‌آید، نسبت به مدل دیگر بسیار سخت و مقاوم تر است. به همین دلیل ایمپلنت ساخته شده آن مقاومت بالایی در برابر نیروی جویدن و همچنین نیروهای شدید ناشی از گاز گرفتن اشیاء مختلف دارد. همچنین ایمپلنت ها به عنوان یک سیستم پشتیبان برای دندان های ضعیف و دندان های تحت درمان با کانال ریشه دندان شناخته می شود. البته ایمپلنت دندان زیرکونیا یکپارچه به دلیل ظاهر مات و کدر خود بیشتر برای دندانهای خلفی و پشتی مناسب است.

ایمپلنت دندان شفاف ظاهری عالی دارد و دقیقا شبیه به دندان طبیعی است. این دندان اگرچه استحکام بالایی مانند دندان های یکپارچه ندارد، اما از نظر ظاهری برتری جالبی نسبت به آن ها دارد و به همین دلیل معمولاً در مورد دندان های جلویی از آنها استفاده می شود. اگر به هر دلیلی برای مرتب کردن دندان های خود نیاز به درمان ارتودنسی و استفاده از براکت های ارتودنسی دارید، ایمپلنت های شفاف گزینه مناسبی نیستند و احتمال شکستگی آنها وجود دارد.

 

ایمپلنت دندان زیرکونیا

ایمپلنت دندان زیرکونیا

مزایای ایمپلنت دندان زیرکونیا

 ویژگی ها و قابلیت های جالب توجهی که در ماده زیرکونیا دیده شده باعث شده که روکش دندان ساخته شده از جنس آن محبوبیت ویژه ای داشته باشد. به همین دلیل مزایای زیر برای آن ها جالب توجه است:

شکل ظاهری عالی و فوق العاده

از آنجایی که زیرکونیا به طور طبیعی سفید است، تغییر شکل آن ها و همچنین ایجاد سایه برای دندان های مصنوعی باعث شد که ظاهر آنها با دندانهای طبیعی تفاوت چندانی نداشته باشد. زیرکونیا یک ماده نسبتاً شفاف است و شما می توانید از این سطح جذاب و دوست داشتنی آن شکل دندان های طبیعی خود را بسازید.

لبخند مطمئن تر و ایمن تر

 در ساختار زیرکونیا از هیچ فلزی استفاده نشده است. اگرچه قبلاً ساخت روکش دندان از جنس پرسلاین به صورت ترکیبی با فلز انجام می‌شد، اما در ایمپلنت دندان زیرکونیا خبری از لایه فلز وجود ندارد و به همین دلیل تاثیری روی ظاهر فرد ندارد. وجود فلز در ساختار روکش دندان منجر به ایجاد یک خط تیره رنگ در اطراف لثه می شد. اما زیرکونیا به شما کمک می‌کند که این خط تیره را از بین ببرید و شکل ظاهری شما به شکلی خواهد بود که با اعتماد به نفس بیشتری در جمع می خندید و از زیبایی دندان های خود لذت می برید.

سازگاری کامل با بدن

از اولین بار استفاده از ایمپلنت دندان زیرکونیا تاکنون حساسیت و آلرژی قابل توجهی به آنها گزارش نشده است. بنابراین افرادی که به شکل های مختلف با آلرژی و حساسیت دست و پنجه نرم می کنند می توانند از عدم تأثیر آن روی بدن خود اطمینان کامل داشته باشند.

سختیو دوام فوق العاده

ماده زیرکونیا بسیار قوی است و در برابر سایش و شکستگی مقاومت بالایی دارد. این ماده برخلاف پرسلان ترک بر نمی دارد و احتمال پوسته پوسته شدن آن هم بسیار کم است. اگر به شکل مناسب از ایمپلنت دندان زیرکونیا محافظت شود، امکان استفاده از آن به صورت دائمی و مادام العمر وجود دارد. استحکام این ماده در حدود ۵ برابر پرسلان است و به همین دلیل نیروی ناشی از جویدن و گاز گرفتن را به خوبی تحمل می کند. جالب است بدانید که مقاومت خمشی زیرکونیا در حدود ۱۲۰۰ مگاپاسکال است.

هماهنگی مناسب با دندانهای طبیعی

روکش دندان ساخته شده از جنس زیرکونیا به‌خوبی به دندانهای طبیعی شما می چسبد. یکی از اصلی‌ترین دلایل استفاده از این دندان ها نسبت به گزینه های دیگر این است که به خوبی با دندانهای طبیعی ترکیب می شود و از لحاظ ظاهری هم با آنها همسان است. در ضمن شما در طراحی و ساخت دندان انعطاف‌پذیری بیشتری می توانید به خرج دهید و مناسب ترین گزینه را با توجه به شرایط دهان و دندان خود انتخاب کنید.

عاری از هرگونه فلز

برخی از افراد به دلیل شرایط خاص بدنی خود استفاده از روکش دندان طلا را ترجیح می دهند. اما مشخص شده که افراد حساس به شکل ظاهری خود بیشتر به سمت ایمپلنت دندان زیرکونیا مایل هستند و تمایلی به استفاده از فلز در بدن خود ندارند. زیرکونیا برای این افراد مناسب ترین گزینه ممکن است.

 

ایمپلنت دندان زیرکونیا

ایمپلنت دندان زیرکونیا

معایب استفاده از ایمپلنت دندان زیرکونیا

 با وجود مزایای متعددی که در بندهای قبل برای ماده زیرکونیا گفته شد، اما مشخص شده که استفاده از آنها با معایبی همراه است که ممکن است عملکرد دندانهای طبیعی فرد را هم تحت تاثیر قرار دهد. از جمله معایب گفته شده برای ایمپلنت ها و روکش دندان ساخته شده از زیرکونیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احتمال از بین بردن دندانهای طبیعی مقابل: به خاطر داشته باشید که روکش دندان و ایمپلنت ساخته شده از جنس تیتانیوم بسیار سخت است و به همین دلیل ممکن است دندانهای طبیعی طرف مقابل را به مرور زمان از بین ببرد.
  • قیمت گران: روکش دندان زیرکونیا نسبت به سایر گزینه های درمانی گران تر است. البته مشخص شده که اگر شیوه مراقبت از ایمپلنت دندان زیرکونیا به خوبی اجرا شود، می توان آن را به عنوان یک هزینه مادام‌العمر در نظر گرفته و از لحاظ اقتصادی برای فرد استفاده کننده مقرون به صرفه باشد.

اگر متخصص کاشت ایمپلنت به شما اجازه دهد که از بین دو گزینه موجود در بازار یک مورد را انتخاب کنید، با توجه به شرایط شخصی خود می توانید از بین ایمپلنت دندان زیرکونیا و تیتانیوم یک مورد را انتخاب کنید. اما در برخی موارد زیرکونیا برای بیمار بهترین گزینه ممکن است و نیازی به مقایسه آن با گزینه های دیگر نیست.

پروتز و ایمپلنتمقالات عمومی دندان پزشکی

مقایسه ایمپلنت زیرکونیا با تیتانیومهزینه ایمپلنت زیرکونیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *