انواع تاج ایمپلنت

دو دندان با اوملی و یکی با تاج ایمپلنت

تاج ایمپلنت یا روکش ایمپلنت یک روکش دندانی است که قسمت خارجی ایمپلنت در دهان به حساب می‌آید. از تاج‌های ایمپلنت برای جایگزینی دندان از دست رفته در دهان استفاده می‌شود. در واقع تاج ایمپلنت همان چیزی است که به عنوان دندان کاشته شده در دهان خود مشاهده می‌کنید. کاشت ایمپلنت یک روش جراحی نسبتاً طولانی است که کل فرآیند آن می‌تواند ماه‌ها به طول بیانجامد. با این حال، همچنان بهترین روش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته در نظر گرفته می‌شود.

سایر پروتزهای دندانی که برای جایگزینی دندان از دست رفته مورد استفاده قرار می‌گیرند یک نقص عمده دارند: هیچکدام از این روش‌ها به تحلیل بافت استخوانی که بعد از خارج شدن دندان در فک رخ می‌دهد نمی‌پردازند. این موضوع بدان معنی است که وقتی افراد به سراغ گزینه‌های ارزان قیمت‌تر مانند دندان‌های مصنوعی می‌روند باید منتظر از دست دادن بافت استخوانی فک خود باشند. از دست رفتن این بافت تأثیر زیادی روی ظاهر آن‌ها خواهد گذاشت.

در مقابل ایمپلنت‌ها در طی جراحی وارد فک بیمار می‌شوند و مانند ریشه دندان طبیعی عمل می‌کند. به این ترتیب زمانی که فرد غذا را به نیش می‌کشد یا می‌جود، فشار وارد شده به ایمپلنت باعث تحریک استخوان‌های فک می‌شود از تحلیل رفتن آن‌ها جلوگیری می‌کند. قسمت اعظم عملکرد مناسب ایمپلنت به آلیاژ کاشته شده در استخوان فک مرتبط است. اما نقش تاج یا روکش ایمپلنت نیز در زیبایی و عملکرد مناسب دندان کاشته شده نباید فراموش شود. ما در اینجا به معرفی انواع تاج‌های ایمپلنت و نقاط ضعف و قوت آن‌ها می‌پردازیم.

دو نوع اصلی تاج ایمپلنت دندان

به طور کلی دو نوع اصلی تاج ایمپلنت وجود دارد که معمولاً توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد این دو نوع عبارت‌اند از:

1. تاج‌های ثابت شده با چسب

تاج‌های ثابت شده با چسب، روکش‌هایی هستند که به وسیله یک چسب مخصوص دندانپزشکی به اتصال دهنده ایمپلنت متصل شده‌اند. فرآیند اتصال آن‌ها بسیار ساده است و معمولاً از لحاظ زیبایی نیز بهترین نوع تاج‌های ایمپلنت محسوب می‌شوند.

2. تاج‌های ثابت شده با پیچ

راه دیگر اتصال تاج به ایمپلنت کاشته شده استفاده از پیچ‌ها و ثابت کننده‌های فلزی است. این نوع از تاج ایمپلنت دارای یک سوراخ در سمت لثه است که از آن برای اتصال مستقیم تاج به ایمپلنت، از طریق یک پیچ ثابت کننده، استفاده می‌شود. این نوع از روکش‌های ایمپلنت برای نگهداری طولانی مدت گزینه‌های بهتری به حساب می‌آیند. زیرا به راحتی می‌توان آن‌ها را برای تعمیر یا بررسی از ایمپلنت جدا کرد و سپس در جای خود قرار داد.

مزایا و معایب انواع تاج ایمپلنت

هر نوع تاج دارای مزایا و معایب خاصی است. برای مثال تاج‌های ثابت شده با پیچ نیازی به چسب ندارند به همین دلیل به راحتی می‌توان آن‌ها را از ایمپلنت جدا کرد و به بررسی وضعیت ایمپلنت و روکش پرداخت. در مقابل، روکش‌های پیچ شونده ایمپلنت، مستعد شکسته شدن هستند. همچنین امکان شل شدن پیچ‌های آن‌ها با گذشت زمان نیز وجود دارد.

ورود چسب دندانپزشکی به درون لثه در تاج‌های متصل شده با چسب می‌تواند منجر به تحلیل استخوان و بروز التهاب شود. همچنین نگهداری از آن‌ها به دلیل محکم بودن چسب بسیار سخت‌تر از روکش‌های پیچ شونده است. در مقابل احتمال بروز شکستگی در آن‌ها کمتر است.

دکترها در هنگام تصمیم گیری و انتخاب بهترین روکش ایمپلنت مناسب با شرایط بیمار، به بررسی فاکتورهای متفاوتی می‌پردازند که ما در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • فشاری که به دندان در هنگام به نیش کشیدن غذا وارد می‌شود
 • ضخیم یا نازک بودن بافت لثه بیمار
 • آیا بیمار دندان قروچه یا ساییدن دندان‌ها روی هم دارد یا نه
 • آیا بیمار سابقه شکستن یا خرد کردن دندان‌های کاشته شده دارد یا نه
 • رنگ اتصال استفاده شده در ایمپلنت: زیر کونیا (سفید) یا فلز (زرد)
 • محل قرار گیری روکش: جلوی دهان یا عقب دهان
 • دندانی که در مقابل دندان کاشته شده جدید قرار می‌گیرد
 • قرار داشتن روکش دندان جدید در دید دیگران
 • انتظار می‌رود کاشت دندان جدید چه مقدار طول بکشد
 • روشنایی و شفافیت دندان‌های کناری
 • وجود یا عدم وجود دندان‌های کاشته شده دیگر در ناحیه دندان کاشته شده جدید

چرا ایمپلنت محبوب است؟

ایمپلنت‌ها فقط به حفظ بافت فک بیمار کمک نمی‌کنند بلکه آن‌ها یکی از راحت‌ترین راه حل‌ها در هنگام جایگزینی دندان‌های از دست رفته هستند. ایمپلنت‌ها دقیقاً مانند دندانهای واقعی به نظر می‌رسند و عملکردی مشابه با دندان‌های واقعی دارند. از سوی دیگر نگهداری از آن‌ها نیز بسیار ساده است. کافی است بیماری که دندان ایمپلنت دارد از بهداشت دهان و دندان خود غافل نشود. ایمپلنت‌ها از میزان موفقیت 95 درصدی برخوردار هستند و بیشتر بیماران پس از دریافت آنها هیچ عارضه‌ای را تجربه نمی‌کنند. به این ترتیب ایمپلنت‌ها ویژگی‌های مثبت زیادی دارند که آن‌ها را به بهترین گزینه موجود تبدیل می‌کند. البته همه افراد نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. برای اینکه واجد شرایط ایمپلنت باشید باید استخوان فک با تراکم و ارتفاع کافی داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *