آشنایی با اجزاء ایمپلنت دندان


 همان طور که ما برای یک دندان طبیعی از اصطلاحاتی مانند ریشه دندان یا تاج دندان استفاده می‌کنیم، اجزاء ایمپلنت دندان هم در کنار یکدیگر تشکیل یک ساختار منسجم و محکم را می‌دهند. در بین روش‌ها و شیوه‌های مختلف دندانپزشکی باید اعتراف کنیم که کاشت ایمپلنت در دهان از محبوبیت بالایی برخوردار است ولی در عوض یک روش گران قیمت محسوب می‌شود. با این وجود آشنایی با این قسمت‌ها و روش انجام کاشت ایمپلنت دندان می‌تواند دیدگاه خوبی در مورد عملکرد هر کدام از این قسمت‌ها به ما بدهد.

به عنوان یک متخصص در کاشت ایمپلنت دندانی و مراقبت‌های قبل و بعد از آن، در این مطلب به معرفی اجزاء ایمپلنت دندان و وظیفه هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت و در مورد روش کاشت آنها صحبت خواهیم کرد.

اجزاء ایمپلنت دندان

 باید اعتراف کنیم که ایمپلنت دندان یک ابزار خیلی پیچیده و منحصر به فرد نیست، بلکه اصول کلی استفاده شده در آنها و همچنین مبانی کلی جایگزین کردن آنها با یک دندان طبیعی باعث جذابیت آنها شده است. از طرف دیگر تولید کردن این قطعات به صورت یکپارچه می‌تواند دردسرهای زیادی به دنبال داشته باشد و در حقیقت امکان پذیر نیست. با این تفاسیر تولیدکنندگان تصمیم گرفتند که اجزاء ایمپلنت دندان را به سه قسمت زیر تقسیم کنند:

 پایه ایمپلنت دندان یا همان فیکسچر

این قسمت به عنوان خود ایمپلنت شناخته می‌شود و در برخی منابع از اصطلاح فیکسچ هم برای آن استفاده شده است. این بخش از ایمپلنت دندان شامل یک ساختار کوچک شبیه به پیچ معمولی است که در استخوان فک و در داخل بافت آن کار گذاشته می‌شود. برای ساخت بدنه این قسمت از پلاتین استفاده می‌شود که مقاومت بالایی در برابر شرایط خورنده دارد و از طرف دیگر به هیچ وجه باعث تحریک بافت دهان می‌شود.

 برای کار گذاشتن این بخش از اجزاء ایمپلنت درمان نیاز است که متخصص فرایند جراحی را بر روی محل دندان انجام دهد. پس از جراحی و برداشتن لثه، سوراخ کوچکی در استخوان فک و در محل ریشه دندان افتاده شده ایجاد می‌شود. متخصص ایمپلنت را در داخل این سوراخ قرار داده و از آن به عنوان ریشه دندان اصلی استفاده می‌کند. قرار گرفتن این قسمت و اتصال آن به استخوان فک یک دوره زمان‌بر است که معمولاً بین ۴ تا ۷ ماه زمان می‌برد. این قسمت باید به صورت دائمی در دهان فرد باقی بمانند و به همین دلیل استحکام آن به طور مستقیم بر استحکام دندان کار گذاشته شده تاثیرگذار است.

 

اجزاء ایمپلنت دندان

اجزاء ایمپلنت دندان

 

 

تاج دندان یا پروتز

 تاج دندان یا پروتز یکی دیگر از اجزاء ایمپلنت دندان است که از لحاظ ظاهری و عملکرد دقیقاً همانند یک دندان واقعی و طبیعی است. این قسمت ممکن است از مواد مختلفی مانند سرامیکی یا پرسنل آن ساخته شده باشد، اما مسئله استحکام بالا و هماهنگی آن نقش مهمی در روند اصلی درمان ما دارد.

برای این قسمت از ایمپلنت دندان مسئله قدرت و دوام اهمیت بسیار بالایی دارد و به شما این امکان را می‌دهد تا از نتایج آن برای مدت طولانی لذت ببرید. استفاده از ایمپلنتهای دندانی تا حدود زیادی تحت تأثیر مراقبت‌های دهان و دندان است، اما به طور کلی ماده استفاده شده برای ساخت اجزای ایمپلنت دندان و به طور ویژه برای تاج دندان به شکلی است که شما به راحتی می‌توانید غذا خوردن، صحبت کردن یا هر فعالیت دیگری را بدون نیاز به خارج کردن دندانها انجام دهید. نکته دیگری که در مورد تاج دندان وجود دارد این است که در دو گروه ثابت و متحرک استفاده می‌شوند.

 تاج دندان متحرک برای کسانی مناسب است که بر روی مسئله نظافت تأکید ویژه‌ای دارند و هر بار ایمپلنت را از دهان خود خارج می‌کنند. این در حالی است که تاج دندان ثابت نیازی به خارج کردن ندارد و شما می‌توانید نظافت و تمیز کردن آنها را دقیقاً همانند دندانهای طبیعی خود انجام دهید.

رابط یا اتصال دهنده (اباتمنت)

طراحی اجزاء ایمپلنت دندان به شکلی است که امکان اتصال مستقیم تاج دندان به قسمت پایه ایمپلنت وجود ندارد. به همین دلیل تولید کنندگان از یک اباتمنت یا یک تقویت کننده برای اتصال آنها استفاده می‌کنند. این رابط بعد از گذشت زمانی حدود ۴ تا ۷ ماه بعد از کاشت پایه دندان نصب می‌شود. اباتمنت یا اتصال دهنده دارای دو قسمت اتصالی است که یک قسمت آن به پایه ایمپلنت و یک قسمت آن به تاج دندان متصل می‌شود و معمولاً به صورت شش ضلعی یا هشت ضلعی است. این پایه ممکن است از فلزی مانند تیتانیوم یا از مواد رنگی با استحکام مکانیکی بالا ساخته شده باشد.

 نحوه استفاده از این قسمت اتصال دهنده به نوع تاج دندان انتخاب شده بستگی دارد. معمولاً جراح بعد از ۵ تا ۷ ماه، مجدداً سطح ایمپلنت را جراحی کرده و امکان نصب اباتمنت را فراهم می‌کند. بعد از این مرحله برای ۱۴ روز از یک تاج موقتی استفاده می‌کنند و در نهایت پس از ثبات در وضعیت ایمپلنت و اتصال دهنده، نصب تاج دندان هم انجام می‌شود.

 

اجزاء ایمپلنت دندان

اجزاء ایمپلنت دندان

 

 

تأثیر کیفیت مواد اولیه و شرایط نگهداری

مواد اولیه بکار رفته در هر کدام از اجزاء ایمپلنت دندان دارای دو ویژگی مهم هستند. این مواد در وهله اول باید مقاومت بالایی در برابر شرایط خورنده و باکتری‌ها داشته باشند و در گام دوم باعث ایجاد تحریک در قسمت‌های مختلف دهان فرد نشوند. استفاده از پلاتین و همچنین سرامیک و پرسلان در ساخت قسمتهای مختلف به همین دلیل صورت گرفته است. از طرفی دیگر شرایط نگهداری و رعایت نظافت دهان و دندان اهمیت ویژه‌ای در حفظ ایمپلنت‌های دندانی دارد. شرایط نگهداری ایمپلنت‌ها کاملاً باید مشابه با دندانهای طبیعی فرد باشد و به طور مرتب از نخ دندان، محلول دهانشویه و مسواک استفاده شود.

اگر می‌خواهید اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تری در مورد اجزاء ایمپلنت دندان به دست بیاورید یا در مورد نحوه کاشت آنها بدانید، به طور مستقیم با کلینیک تخصصی ما تماس بگیرید…

پروتز و ایمپلنتمقالات عمومی دندان پزشکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *