آیا کاشت ایمپلنت بدون خطر است؟


ایمنی کاشت ایمپلنت دندان برای بعضی از خانواده‌ها نگران کننده است و آنها بهانه‌های مختلفی برای این نگرانی خود دارند. به هر حال، برخی از این افراد نسبت به کلیات کاشت ایمپلنت نگران هستند، برخی استفاده از تیتانیوم را نگران کننده می‌دانند و برخی نیز نسبت به کاشت استخوان و پیوند استخوان فک اظهار نگرانی می‌کنند. اگر منصفانه به این موضوع نگاه کنیم باید به این خانواده‌ها هم حق بدهیم و ممکن است بخش‌های مختلف آن نگران کننده باشد.

اما تجربه ما به عنوان متخصص کاشت ایمپلنت دندان نشان داده که نیازی به نگرانی در مورد ایمنی کاشت ایمپلنت دندان نیست و در ادامه در همین مطلب این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

نگرانی برای ایمنی کاشت ایمپلنت دندان –  آری یا خیر؟!

دندانپزشکان و متخصصین مدتهاست که از ایمپلنت دندان استفاده می‌کنند و میزان پیشرفت این فناوری بسیار زیاد است. ایمپلنت‌ها در حال حاضر تبدیل به ابزارهای بسیار پیشرفته‌ای شده‌اند که توسط متخصصین ایمپلنت نصب می‌شوند. در واقع، این ابزارها یکی از قوی‌ترین و مطمئن‌ترین راهکارها برای جایگزینی دندانهای از دست رفته هستند.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان

بارز ترین فایده ایمپلنت‌دندان این است که آنها جایگزین خوبی برای ندان‌های از دست رفته، عفونی و آسیب دیده هستند. این ویژگی اجازه می‌دهد تا بیماران با اطمینان کامل و راحتی تمام به غذا خوردن و صحبت کردن بپردازند و در حقیقت می‌توانند زندگی سالم‌تری داشته باشند. ایمپلنت‌ها با دوام بوده و معمولاً حتی با حداقل نگهداری هم می‌توان به صورت مادام العمر از آنها استفاده کرد. از آنجایی که این ابزارها با استفاده از پیچ در استخوان فک فرد قرار می‌گیرند، از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کنند و به نوعی ایمن هستند.

خطرات کاشت ایمپلنت دندان

درست همانند هر روش جراحی دیگری، برای ایمنی کاشت ایمپلنت دندان هم ممکن است عوارض احتمالی وجود داشته باشد. اگرچه این عوارض نادر هستند، اما در هر صورت مشکلاتی ممکن است رخ دهد و باید برطرف شوند. اگر قرار است فرایند کاشت ایمپلنت دندان برای شما صورت گیرد، لازم است که نسبت به خطرات و عوامل خطر آن آگاه باشید:

  • عفونت
  • آسیب به دندانها، رگ‌های خونی یا اعصاب در ناحیه جراحی
  • رد پیوند
  • مشکلات سینوس
  • مواد جایگزین دندان و آلرژی‌های احتمالی (معمولاً از تیتانیوم یا زیرکونیم تهیه می‌شود)

بدیهی است هرچه جراح باتجربه‌تر باشد و روش جراحی مطمئن‌تر باشد، احتمال بروز این عوارض کمتر خواهد بود و ایمنی کاشت ایمپلنت دندان هم حفظ خواهد شد.

میزان موفقیت در کاشت دندان

به طور کلی، ایمپلنت‌های دندانی میزان موفقیت حدود 95٪ دارند. البته این بسته به بیمار، دندانپزشک، تعداد کاشت مورد نیاز، روش‌های مورد استفاده و سایر عوامل متفاوت خواهد بود. کاشت دندان به طور ذاتی بی خطر است. این خطرات هنگام بروز عوامل جانبی ایجاد می‌شوند.

آیا ایمپلنت‌های تیتانیوم بی خطر هستند؟

یکی دیگر از موارد مرتبط با ایمنی کاشت ایمپلنت دندان مربوط به بخش ایمپلنت‌های تیتانیومی است. استفاده از این قطعات تیتانیومی تبدیل به یک روال عادی شده و ده‌ها سال است که از آن استفاده می‌شود. این ایمپلنت‌ها یک لایه اکسیدی در سطح خود تشکیل می‌دهند که از خوردگی و اکسیداسیون آنها جلوگیری می‌کند و در نتیجه آلیاژ تیتانیوم بسیار با دوام است. امروزه اکثر دندان پزشکان و متخصصین از این روش به عنوان یک گزینه استاندارد استفاده می‌کنند، اما به طور کامل بی خطر نیستند.

 

ایمنی کاشت ایمپلنت دندان

ایمنی کاشت ایمپلنت دندان

 

مزایای ایمپلنت تیتانیوم

با وجود اینکه اکثر دندانپزشکان به شکل‌های مختلف از کاشت ایمپلنت تیتانیوم استفاده می‌کنند، اما درصد بسیار بالایی از آنها نسبت به مزایای تیتانیوم اطلاعات کافی دارند و آنرا تنها گزینه خود انتخاب می‌کنند. از جمله مزایای ایمپلنت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 هزینه پایین جراحی و کاشت

اصولاً کاشت تیتانیوم به طور معمول نسبت به سایر مواد مانند زیرکونیوم مقرون به صرفه است و اگر از محاسبات بین المللی استفاده کنیم، تقریباً به اندازه چند صد دلار برای آنها صرفه جویی دارد.

ماندگاری و طول عمر بالا

ایمپلنت تیتانیوم می‌تواند تا ۲۰ سال یا حتی بیشتر از آن دوام داشته باشد. بسته به نحوه کاشت ایمپلنت، روند استفاده می‌تواند برای فرد تا آخر عمر ادامه یابد. در ضمن این ماده بسیار قوی و محکم است که می‌تواند فشار های زیاد از جانب فک و سایر دندانها را تحمل کند. این یکی از اصلی‌ترین دلایل تیتانیوم استاندارد در کاشت ایمپلنت دندان است و بخشی از ایمنی کاشت ایمپلنت دندان هم به آن مربوط می‌شود.

خطرات کاشت تیتانیوم

حتی اگر تیتانیوم به صورت استاندارد استفاده شود، باز هم ممکن است خطراتی در مورد استفاده از آن وجود داشته باشد. یکی از این خطرات مربوط به خوردگی ایمپلنت کاشته شده است که ممکن است باعث از بین رفتن آنها شود. اگرچه این ایمپلنت‌ها به طور ویژه برای مبارزه با خوردگی و اکسایش استفاده می‌شوند، اما به طور کامل و ۱۰۰% غیر قابل خوردگی نیستند. اگر احیاناً خوردگی در ایمپلنت‌های تیتانیومی رخ دهد، بسیار ناراحت کننده است و ممکن است مجبور به تعویض آن شوید.

آلرژی به فلز تیتانیوم

یکی از مواردی که ممکن است دوام کاشت ایمپلنت دندان را تحت تأثیر قرار دهد این است که برخی از افراد نسبت به این فلز آلرژی دارند. این موضوع را باید از قبل به متخصص خود اطلاع دهید. همچنین استفاده از این فلز ممکن است باعث تغییر در مزه دهان و ایجاد طعم فلزی شود که بسیار ناراحت کننده است.

آیا پیوند استخوان ایمن است؟

آخرین بخشی که با ایمنی کاشت ایمپلنت دندان در ارتباط است، مربوط به افرادی است که نیاز به پیوند استخوان دارند. پیوند استخوان زمانی است که دندان پزشک یک قطعه کوچک استخوان را از جای دیگری از بدن شما می‌گیرد و در فک شما قرار می‌دهد تا پشتیبانی لازم برای ایمپلنت دندان به وجود بیاورد. در برخی موارد هم ممکن است این پیوند استخوان با استفاده از مواد مصنوعی انجام گیرد که در مطالب قبل به آن پرداختیم.

 

ایمنی کاشت ایمپلنت دندان

ایمنی کاشت ایمپلنت دندان

 

مزایای پیوند استخوان

اگرچه برای برخی از بیماران نگران کننده است، اما فواید انتخاب پیوند استخوان می‌تواند ماندگار و طولانی مدت باشد. کاشت استخوان این اطمینان را می‌دهد که پشتیبانی بیشتری از ایمپلنت دندان صورت خواهد گرفت و ماندگاری آن طولانی‌تر و با کیفیت‌تر خواهد بود. پیوند استخوان همچنین می‌تواند به حفظ ساختار طبیعی و استخوان فک شما کمک کند که هم برای سلامت دهان و دندان و هم برای زیبایی شناسی شما مفید است.

عوارض پیوند استخوان

با وجود اینکه پیوند استخوان می‌تواند کیفیت استخوان فک شما را بالا ببرد، اما به هر حال یک مرحله جراحی دیگر به درمان شما اضافه می‌کند که ممکن است ریسک آن را بالا ببرد. ضمن اینکه جراحی پیوند استخوان مانند هر عمل جراحی دیگری، در معرض عفونت به عنوان یک عارضه بالقوه قرار دارد. زمانی که بدن به هر طریقی رو به هوای آزاد باز شود، احتمال ورود باکتری‌ها به آن وجود دارد و در نتیجه ممکن است عفونت کند. همه این موارد می‌توانند ایمنی کاشت ایمپلنت دندان را تحت تأثیر قرار دهند.

آیا ایمپلنت دندان برای افراد مبتلا به دیابت قابل استفاده است؟

بعضی اوقات بیماری‌های خود ایمنی مانند دیابت می‌تواند احتمال بروز عوارض در حین عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان را افزایش دهد. طبق مقاله ژورنال انجمن دندانپزشکی آمریکا، به طور کلی کاشت ایمپلنت دندان برای مبتلایان به دیابت کنترل شده ممکن است. البته این مطالعه بیماران مبتلا به دیابت کنترل شده را تحت نظارت قرار داده که دارای دندان کاشته شده بوده‌اند. بعد از گذشت یک سال، نه محل کاشت ایمپلنت دندان و نه قند خون عوارض خاصی مشاهده نشده بود. این بدان معنا نیست که اگر مبتلا به دیابت هستید، عوارض خاصی را تجربه نخواهید کرد. اما در هر صورت ابتلا به دیابت نباید نگرانی شما را نسبت به ایمنی کاشت ایمپلنت دندان بالا ببرد.

 

امیدواریم که به طور کامل و دقیق به همه سؤالات مربوط به عوارض و مشکلات کاشت ایمپلنت دندان پاسخ داده باشیم تا ابهامات شما برطرف شود. اما برای مشاوره بیشتر با کلینیک تخصصی ما تماس بگیرید.

پروتز و ایمپلنتمقالات عمومی دندان پزشکی

کلینیک دندانپزشکی دکتر شاکرمشاهده نوشته ها

دکتر رضا شاکر در سال 1376 در رشته دندانپزشکی وارد دانشکاه سراسری شدند. و در سال 1383 دوره دکترای عمومی دندانپزشکی را به اتمام رسانده و پس از 7سال اشتغال در دکترای عمومی در سال 1389 وارد دوره تخصصی جراحی لثه و کاشت ایمپلنت در دانشگاه شهید بهشتی شدند و در سال 1392 موفق به کسب بورد تخصصی جراحی لثه از دانشگاه شهید بهشتی شده و پس از آن به مدت 10 سال به صورت حرفه ای مشغول به کار ایمپلنت هستند و بالغ بر 10000 ایملنت نیز با موفقیت انجام دادند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *