ایمپلنت زیرکونیا و ایمپلنت تیتانیوم ؛ کدام بهتر است؟


هنگامی که به فکر جایگزین برای دندان های از دست رفته خود هستید، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود تا بین ایمپلنت زیرکونیا و ایمپلنت تیتانیوم یک مورد را انتخاب کنید. با توجه به افزایش نگرانی در مورد قرار دادن مواد مصنوعی و فلزی در بدن، نگرانی بیماران در رابطه با کاشت ایمپلنت‌های دندانی افزایش یافته است. در حالی که اکثر بیماران، ایمپلنت دندان را یک گام بزرگ در بهبود سلامت دهان و دندان می دانند، اما هنوز نگران هستند.

پس اگر انتخاب بین ایمپلنت زیرکونیا و ایمپلنت تیتانیوم برای شما سخت شده، در ادامه مقایسه کاملی از آنها آورده ایم تا شما هم بتوانید با توجه به آنها یک مورد را انتخاب کنید.

ایمپلنت زیرکونیا چیست؟

ایمپلنت جایگزین ریشه دندان است که با روکش دندان ساخته شده از جنس سرامیک پوشانده می شود. روکش دندان با استفاده از یک قسمت تحت عنوان اباتمنت (abutment) به ایمپلنت متصل می شود ایمپلنت زیرکونیا در این حوزه به عنوان یک گزینه جدید شناخته می شود. استفاده از این ابزار در سال ۲۰۰۷ در ایالات متحده و در اواخر دهه ۱۹۸۰ در اتحادیه اروپا صورت گرفت. این ماده از لحاظ زیستی مشکل خاصی برای بدن ایجاد نمی کند و ادغام آن با استخوان فک به خوبی انجام می‌شود.

در حال حاضر ایمپلنت زیرکونیا مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است و می تواند یک گزینه مناسب برای جایگزین دندان باشد. این ابزار به صورت یکپارچه بوده و بر خلاف ایمپلنت تیتانیوم زمان نصب ساده تری دارد. بنابراین معمولاً بیماران هنگام استفاده از این گزینه دردسر چندانی تحمل نمی کنند و روند نصب آن بسیار ساده تر است.

ایمپلنت زیرکونیا یا ایمپلنت تیتانیوم

ایمپلنت زیرکونیا یا ایمپلنت تیتانیوم

آیا ایمپلنت زیرکونیا فاقد فلز است؟

زیرکونیا یک‌ماده با خواص شیمیایی است که به دلیل شباهت ساختاری به الماس شناخته شده است. این ماده بلوری شکل است که هنگام استفاده در دندانپزشکی، کمی تغییر می کند تا به شکل دندان باشد. در حقیقت زیرکونیا شکل بلوری فلز انتقالی زیرکونیوم هست و ایمپلنت عرضه شده از آن در بازار بدون فلز است. برای تبدیل کردن این ماده به ایمپلنت زیرکونیا یا باید تغییراتی مانند تثبیت و تبدیل به فاز کریستالی روی آن انجام شود و تبدیل به یک ماده سرامیکی شود. به همین دلیل اکثر تولید کنندگان و دندانپزشکان معتقدند که ایمپلنت زیرکونیا فاقد فلز بوده و به همین دلیل هیچ ضرری برای بدن ندارد.

ایمپلنت تیتانیوم چیست؟

تیتانیوم برای چندین دهه در صنعت پزشکی استفاده شده است. این ماده علاوه بر دندانپزشکی، به عنوان جایگزین مفصل ران و زانو هم مورد استفاده قرار می گیرد. تیتانیوم فلزی قوی، سبک وزن، غیر سمی و مقاوم در برابر خوردگی است. ایمپلنت و تیتانیوم دارای میزان موفقیت ۹۵ درصد در بلند مدت است و برخی از بیماران بیش از ۳۰ سال است که از ایمپلنت ها به شکل عالی استفاده می کنند. علاوه بر این، ایمپلنت زیرکونیا به اندازه کافی قدمت ندارد و به همین دلیل موفقیت آن در طولانی مدت برای پزشکان و دندانپزشکان مورد تایید نیست.

ایمپلنت تیتانیوم با استفاده از اباتمنت به روکش دندان متصل می‌شود. بنابراین متصل کردن آنها نیاز به مراجعه به متخصص دارد. این در حالی است که ایمپلنت های زیرکونیا به صورت یکپارچه بوده و نصب آنها خیلی ساده تر است. با این وجود ایمپلنت های تیتانیوم بیشتر مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و دندانپزشکان قرار دارد، زیرا تجربه کمتری در حوزه کار با زیرکونیا وجود دارد.

ایمپلنت زیرکونیا یا ایمپلنت تیتانیوم

ایمپلنت زیرکونیا یا ایمپلنت تیتانیوم

آیا احتمال واکنش آلرژیک به ایمپلنت های دندان وجود دارد؟

آلرژی و حساسیت به ایمپلنت تیتانیوم بسیار نادر است و تاکنون مورد چشمگیری از حساسیت به زیرکونیا گزارش نشده است. ایمپلنتهای دندانی تیتانیوم از آلیاژ تیتانیوم ساخته شده است که ترکیبی از چند فلز شامل آلومینیوم، وانادیوم و نیکل است. معدود حساسیت‌های گزارش شده در این ابزار ها معمولاً به مقدار کم نیکل در آلیاژ تیتانیوم برمیگردد. با این حال کسانی که قبلاً سابقه آلرژی به فلزات مختلف را داشته‌اند، قبل از انجام جراحی کاشت ایمپلنت دندان باید نسبت به واکنش‌های آلرژیک آزمایش شوند تا روند درمان آنها به شکل قطعی انجام گیرد.

مقایسه ایمپلنت تیتانیوم با ایمپلنت زیرکونیا

برای هر دو نوع ایمپلنت دندانی جوانب مثبت و منفی زیادی وجود دارد که با در نظر گرفتن آن ها و اهداف بیمار، می توان نوع خاصی از آنها را انتخاب کرد. بنابراین اگر قصد انتخاب بین این دو گزینه را دارید، می توانید فاکتورهای زیر را لحاظ کنید:

هزینه درمان

هزینه ساخت و تولید ایمپلنت زیرکونیا از ایمپلنتهای تیتانیوم بالاتر است، بنابراین طبیعی است که روند درمان آن هم هزینه بیشتری برای بیمار داشته باشد. در حالی که هزینه دندانپزشکی برای تیتانیوم بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار برآورد می شود، در مورد زیرکونیا در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار است. حالا اگر هزینه موارد دیگری مانند مشاوره، عکس برداری، مواد جراحی، عمل جراحی و معاینات پزشکی را هم اضافه کنید، متوجه می شوید که برای ایمپلنت های زیرکونیا باید هزینه بیشتری در نظر بگیرید.

ترکیب شدن با استخوان فک

هر دو نوع ایمپلنت دندان زیرکونیا و ایمپلنت دندان تیتانیوم به خوبی با زیست و بدن سازگار هستند و ادغام آنها با استخوان و لثه مناسب است. در حالی که طول عمر ایمپلنت های تیتانیومی بیش از ۲۰ سال برآورد می شود، هنوز اطلاعات دقیق و قطعی در مورد زیرکونیا وجود ندارد، زیرا سابقه کاشت آن ها چندان قدیمی نیست. البته در برخی از نسخه های قدیمی آنها، نمونه هایی از شکستگی ایمپلنت دندان گزارش شده که نیاز به کاشت جدید دارد. با این وجود اخیراً تغییراتی در آنها به وجود آمده تا کیفیت آنها بالاتر برود. اما از لحاظ ادغام با استخوان فک، شرایط ایمپلنت زیرکونیا و ایمپلنت تیتانیوم مشابه است.

سهولت در قراردادن و نصب ایمپلنت

ایمپلنت های تیتانیومی به عنوان یک گزینه استاندارد برای جایگزینی دندان ها شناخته می شوند و اغلب افراد به آنها علاقه دارند. کاشت تیتانیوم یک روش دندانپزشکی بسیار رایج است که در صورت مناسب بودن تراکم استخوان، نصب آن هم برای دندانپزشکی آسان است. قرار گیری موفقیت آمیز ایمپلنت زیرکونیا به چالش کشیده شده و با توجه به این که یک قطعه یکپارچه است، هنوز هم در مورد قرارگیری موفقیت آمیز آن نگرانی‌هایی وجود دارد. اما باید قبول کنیم که ایمپلنت تیتانیوم چند قسمت است که هر مرحله از آن نیاز به مراجعه جداگانه داشته و این برای بیمار کمی سخت است.

در نظر گرفتن مسائل زیبایی شناسی

برای اکثر بیماران، ایمپلنت تیتانیوم نتایج بسیار خوبی می دهد. با این حال برخی از بیماران در رابطه با ایجاد یک خط خاکستری قابل مشاهده در نزدیک لثه و در امتداد خط دندان ناراحت هستند. اگر بیماران بافت استخوانی مناسبی نداشته باشند، میتوانند از کاشت دندان سرامیکی استفاده کنند تا اثر خاکستری آنها از بین برود. این در حالی است که یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از ایمپلنت زیرکونیا به مسائل زیبایی شناسی برمی‌گردد. این ایمپلنت ها هیچ گونه تاثیر منفی روی ظاهر دندان و لثه فرد نمی گذارند.

استحکام ایمپلنت

ایمپلنت تیتانیوم فوق العاده قوی و محکم است و از خاصیت خمشی و ارتجاعی بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل احتمال شکستگی آن بسیار کم است. این در حالی است که ایمپلنت زیرکونیا خاصیت ارتجاعی کمتری است که می‌تواند منجر به شکستگی آن‌ها در اندازه های میکرو شود. اگرچه آنها هم بسیار قوی و محکم هستند.

حالا این شما هستید که با توجه به مشخصات گفته شده، از بین گزینه های موجود می توانید یک مورد را انتخاب کنید. اگرچه پیشنهاد دهنده اصلی در این زمینه متخصص کاشت ایمپلنت دندان است.

پروتز و ایمپلنتمقالات عمومی دندان پزشکی

مقایسه انواع ایمپلنتمقایسه ایمپلنت دندانیمقایسه ایمپلنت زیرکونیا با تیتانیومهزینه ایمپلنت زیرکونیا

کلینیک دندانپزشکی دکتر شاکرمشاهده نوشته ها

دکتر رضا شاکر در سال 1376 در رشته دندانپزشکی وارد دانشکاه سراسری شدند. و در سال 1383 دوره دکترای عمومی دندانپزشکی را به اتمام رسانده و پس از 7سال اشتغال در دکترای عمومی در سال 1389 وارد دوره تخصصی جراحی لثه و کاشت ایمپلنت در دانشگاه شهید بهشتی شدند و در سال 1392 موفق به کسب بورد تخصصی جراحی لثه از دانشگاه شهید بهشتی شده و پس از آن به مدت 10 سال به صورت حرفه ای مشغول به کار ایمپلنت هستند و بالغ بر 10000 ایملنت نیز با موفقیت انجام دادند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *